mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Europejskie inwestycje w Legnicy

Europejskie inwestycje w Legnicy

W latach 2004 - 2006 gmina Legnica złożyła dziewięć projektów o dofinansowanie różnorodnych przedsięwzięć inwestycyjnych przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach ZPORR. Ich celem była m.in. modernizacja i rozbudowa układu komunikacyjnego miasta i jego potencjału transportowego.

Europejskie inwestycje w Legnicy

-Budowa Obwodnicy Zachodniej Legnicy - Etap ID - odcinek od ul. Nowodworskiej do autostrady A 4. Sukcesem zakończyły się starania o dofinansowanie z EFRR zakończonej w listopadzie 2005 r. budowy ostatniego odcinka zachodniej obwodnicy miasta. Ogólny koszt przedsięwzięcia wynosi prawie 32 mln zł a środki unijne przeznaczone na ten cel wynoszą około 18 mln zł. Ogólną wartość tej największej w historii miasta inwestycji komunikacyjnej można szacować na około 100 mln zł. Obwodnica w granicach miasta ma łączną długość około 8 kilometrów. Legnica jest jedynym dużym miastem w tej części Polski, posiadającym własną obwodnicę. Dzięki tej arterii wyprowadzony został ze śródmieścia uciążliwy dla mieszkańców ruch tranzytowy. Doskonałe połączenie z międzynarodową autostradą A 4 uzyskała Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Ma ona także ogromne znaczenie w skali regionu i kraju - znajduje się ona w ciągu drogi krajowej nr 3, łączącej Szczecin z czeską granicą w Jakuszycach. Wzdłuż zakończonego odcinka obwodnicy, po jej północno-zachodniej stronie, położone są atrakcyjne tereny inwestycyjne o powierzchni ok. 64 ha.

-Budowa Zbiorczej Drogi Południowej w Legnicy - modernizacja ulicy Grabskiego.
8 marca 2006 r. została podpisana umowę o dofinansowaniu na blisko 2 mln zł. Łączna wartość projektu wynosi ponad 2,5 mln złotych. Po rozstrzygnięciu przetargów na wykonanie robót wartość inwestycji zmniejszyła się. W tych okolicznościach prezydent miasta podpisał aneks do umowy, określający nowe niższe kwoty inwestycji (około 2,3 mln zł) i dofinansowania unijnego. Modernizacja ulicy Grabskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Kościuszki do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego rozpoczęła się 26 września 2005, a dobiegnie końca 30 sierpnia 2006 roku. Modernizacja obejmuje między innymi: budowę jezdni z kostki kamiennej, budowę chodników, ciągu pieszego i ścieżki rowerowej w pasie rozdzielającym jezdnie, budowę kanalizacji deszczowej, a także parkingów w rejonie Stadionu.
Ulica Grabskiego stanowi część tzw. Zbiorczej Drogi Południowej, która zgodnie z planami rozwoju miejskiego układu komunikacyjnego, w przyszłości połączy wschodnią i zachodnią część miasta, odciążając jego centrum od bardzo natężonego ruchu samochodowego.

-Przebudowa ulicy Gniewomierskiej w Legnicy (wniosek typu "zaprojektuj i wybuduj"). Całkowity koszt wynosi około 6 mln zł. Unijna dotacja ma wynieść ponad 4 mln zł. "Do końca 2005 r. gmina Legnica oczekiwała na rozstrzygnięcie sporu z Urzędem Marszałkowskim przez Ministerstwo Gospodarki. Wniosek w marcu 2006 został przez gminę wycofany, ale zostanie powtórnie złożony z chwilą rozpoczęcia naboru na okres finansowania 2007 - 2013. Tymczasem gmina samodzielnie rozpoczęła procedury przetargowe na dokumentację projektową inwestycji" - informuje Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta m. Legnica.

- Rozbudowa transportu publicznego w Legnicy wraz z zakupem taboru autobusowego dla MPK Sp. z o. o.; Koszt całkowity - blisko 4,5 mln zł (ponad 3,2 mln zł wynosi dotacja unijna). Wniosek został pozytywnie oceniony i podpisano umowę o dofinansowaniu. Kolejnym krokiem jest ogłoszenie przetargów na zakup taboru oraz wykonanie prac modernizacyjnych infrastruktury drogowej.

-Rewitalizacja Starego Miasta w Legnicy. Etap I - modernizacja ulicy Najświętszej Marii Panny. 21 września 2005 została podpisana umowa na dofinansowanie z unijnego ZPORR trwającej modernizacji ulicy Najświętszej Marii Panny w Legnicy. Dofinansowanie inwestycji wynosi ponad milion euro. Koszt przedsięwzięcia - to około 6 mln zł. Inwestycja ta służy przywróceniu głównemu legnickiemu traktowi handlowemu historycznego wyglądu i charakteru. Najświętszej Marii Panny przekazano do użytku mieszkańców podczas wielkiego festynu w czerwcu 2006 r.

Przeczytaj także:

Legnica już z obwodnicą (2005-11-04)

22 mln zł na budowę drogi do A4 (2006-03-15)

Inwestycje drogowe na Dolnym Śląsku (2006-02-01)


 


Podobne wiadomości:

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

~~Bonus 2006-08-10

Tak??? A myslałem, że Zielona i Jelenia Góry posiadają też własne obwodnice: pierwsza najnowocześniejszą w regionie ekspresową, własnie remontowaną jedno- częściowo dwujezdniówkę, druga dwie jezdnie przed wjazdem do miasta, pełniące w pewnym sensie rolę obwodnicy. Dziwne

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
FCA Poland podsumowuje produkcję aut w 2018 r.
FCA Poland podsumowuje produkcję aut w 2018 r.
W 2018 roku z tyskiej fabryki wyjechało niemal o 10 tys. więcej aut niż rok wcześniej. FCA Poland podsumowuje 2018 rok.