mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > GTC bez koncesji na A1 Grudziądz – Toruń

GTC bez koncesji na A1 Grudziądz – Toruń

Minister Transportu Jerzy Polaczek podtrzymał decyzję o wygaśnięciu koncesji na budowę i eksploatację autostrady płatnej A1 na odcinku Gdańsk - Toruń udzielonej spółce Gdańsk Transport Company S.A. (GTC). Spółka GTC chce odwołać się od decyzji w sądzie.

W styczniu br. spółka złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. W styczniowym komunikacie GTC zapowiedziało, że jeżeli minister transportu nie zmieni swojego stanowiska, GTC podejmie wszelkie działania prawne celem potwierdzenia swych wyłącznych praw do realizacji Etapu 2 A1 i wyrównania poniesionych szkód.

GTC prowadzi obecnie budowę odcinka Gdańsk – Nowe Marzy. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec 2008 roku. Odcinek Nowe Marzy (k. Grudziądza) – Toruń będzie realizowany przez GDDKiA.

Przeczytaj także:

Cofnięcie koncesji na A1 to ok. 10 mln zł (2007-01-25)

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę

Opłaty na niemieckich autostradach – znamy...

Aktualności 2019-01-04

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

~alt 2007-07-21

widziałem jak GTC buduje autostradę. i g_wno mnie obchodzi za ile oni ją budują i kto bierze przy tym w łapę, jak widzę powstającą autostradę to dla mnie wszystko jest ok. Jakoś tych autostrad GDDKiA i ministranta Polaczka nie widzę.

~Aver 2007-04-12

Kaczory mówią o przyspieszeniu rozwoju dróg a sami wszystko utrudnia. Niedawno bylem w Wojewodzkim Urzedzie Planowania... i praktycznie wiele drogowych planowanych inwestycji w Wielkopolsce poszlo sie rypac bo rzad tak namieszal. Beznadziejny ten rząd... pod kazdym względem! A polaczek to taki fachowiec jak z koziej d_py trąba! Pozdrawiam

~Tomanjo 2007-04-11

Minister Polaczek wymyśli zatem, że pieniądze z opłat za przejazd pomiedzy bramkami powinny trafiać do budżetu a nie do koncesjonariusza. Kto jechał A-2 to wie ile kosztuje przejazd pomiędzy bramkami. Przy okazji państwo wypłaca rekompensaty AW p. Kulczyka za "straty" jakie ponosi konsorcjum z tytułu winiet dla samochodów ciężarowych. A co do ceny to jest jasne, że odebrany GTC odcinek będzie budowany nie taniej niż 7,5 mln euro za km.

~Tomanjo 2007-04-11

Nie sądzę, by jak stwierdził przedmówca A-1 miała nie powstać kiedykolwiek. niedawno czytałem, że Polaczek zobowiązał się do powstania A-1 do 2011 roku, mimo iż szumnie zapowiadał w kółko jeszcze pół roku temu o ukończeniu autostrady na całej długości w 2010r. Tak czy inaczej, ponieważ trasa ta leży w transeuropejskim korytarzu północ - południe oraz fakt, że Unia daje Polsce mnóstwo kasy na powstanie tej trasy jestem przekonany, że do 2013r.trasa ta powstanie. Program Operacyjny "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2007-2013 przewiduje wybudowanie tej autostrady. Nie wydaje mi się również, by obecna władza kierowana swoimi nieposkromionymi ambicjami politycznymi w ten sposób chciała sie odegrać na Tusku czy Wałęsie. Chodzi o coś innego, o czym nie zauważyłem, by ktoś wcześniej pisał na forum. Warto pamiętać, że docelowo cała A-1 ma być płatna, a odebranie koncesji GTC miało na celu głownie pozbawienie jej prawa do pobierania opłat na objętej koncesją trasie.

~Podpis: 2007-04-10

Kontrakt z GTC opiewał na niecałe 6mln euro za kilometr. Na poczaku to było o dużo za dużo, musiała się dorobić współpracująca z GTC była "elyta".... Jednak teraz, niezależnie od tego kto będzie budował, cena nie zejdzie poniżej 11-12mln za kilometr ponieważ ceny surowców (głównie kruszyw) oraz pracy poszły w górę! GTC na pewno zakontraktowało sobie surowce w dobrej cenie, więc je teraz bez problemu sprzeda drożej. Kto wie, czy przy brakach spowodowanych boomem w gospodarce, GTC nie będzie najtańszym dostawcą surowców dla budowanych przez państwo autostrad. To co zrobiło ministerstwo to nie jest nawet strzał we własną stopę. To jest zamach na istnienie A1, teraz wątpię żeby powstała kiedykolwiek. Może obecna władza ma niechęć do Gdańska (Wałęsa, Tusk)? A jak to pogodzić z miłością do Torunia? To ani to, ani to - to brak umiejętności czegokolwiek...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania
Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania
Lexus pracuje nad opracowaniem rozwiązań, które pozwolą zminimalizować liczbę wypadków drogowych.