mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Grudziądz: Powstanie III etap Trasy Średnicowej

Grudziądz: Powstanie III etap Trasy Średnicowej

W połowie stycznia bieżącego roku miało miejsce spotkanie dotyczące budowy III etapu Trasy Średnicowej w Grudziądzu. Odcinek drogi do węzła na autostradzie A1 będzie kosztować 80 mln zł. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2011 roku.

Grudziądz: Powstanie III etap Trasy Średnicowej
Wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora spotkał się z zastępcą dyrektora bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Lechem Jaworskim. Tematem rozmów były rozwiązania komunikacyjne Grudziądza, związane z budową III etapu Trasy Średnicowej i węzła autostradowego (A1).

Projekt GDDKiA przewiduje połączenie budowanej autostrady A1 i węzła grudziądzkiego wraz ze strefą poboru opłat ze skrzyżowaniem ulic Szosa Toruńska (droga krajowa nr 55) i Macieja Rataja w Grudziądzu, które powstanie również w ramach tego odcinka. Etap ten budowany będzie w ślad koncepcji Trasy Średnicowej. Jednocześnie miasto zleciło wykonanie dokumentacji projektowej na tzw. węzeł Konstytucji 3 Maja, który ma połączyć ul. 3 Maja na osiedlu Rządz i Magazynową w Mniszku. To umożliwi wjazd z tych ulic na projektowany przez GDDKiA odcinek średnicówki i dalej na autostradę. Ponadto, dzięki temu rozwiązaniu ciężki tranzyt nie będzie musiał wjeżdżać do miasta, by wjechać na A1, co jednocześnie zagwarantuje mieszkańcom ograniczenie uciążliwości związanych z ruchem drogowym.

Jest to rozwiązanie optymalne, ponieważ wpisuje się w koncepcję Trasy Średnicowej, jest jej naturalnym przedłużeniem i zapewnia bezkolizyjne, nieuciążliwe dla mieszkańców Grudziądza połączenie z autostradą, obsługującą cały region. Poza tym takie skomunikowanie zwiększa atrakcyjność inwestycyjną miasta.

III etap Trasy Średnicowej budowany będzie w całości ze środków GDDKiA. Koszt tego zadania to 80 mln zł. Niewykluczone, że prace związane z tą inwestycją będą mogły rozpocząć się już jesienią tego roku. Przewidywany termin zakończenia to 2011 rok.

Cała Trasa Średnicowa będzie liczyć kilkanaście kilometrów i połączy południową część Grudziądza z północną. Jej początek stanowić będzie węzeł Grudziądz na budowanej autostradzie A1, natomiast końcem będzie skrzyżowanie (węzeł Olsztyn) z ulicami Paderewskiego (droga krajowa nr 16) i Kwidzyńską (droga krajowa nr 55). Ze względu na duży zakres robót inwestycja jest realizowana etapowo. Na początku miały to być tylko dwa odcinki, jednak teraz projekt ma już cztery części. Aktualnie istnieje już pierwsza część trasy (o długości 3,44 km), natomiast w przypadku drugiego etapu prowadzone są przygotowania. Budowa tej części powinna ruszyć w tym roku.

Podobne wiadomości:

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~ARTUR ZAWADZKI 2009-10-11

szerokosc tego odcinka tj od ronda tarpno do ronda droga lakowa uwazam ze jest ok .jest to na tyle krotki odcinek iz nie bedzie powodowal spowolnienia w ruchu .niepotrzebne sa tylko swiatla szybsze byloby rondo (w przejezdzie) a najlepiej zjazdy i wjazdy bezkolizyjne.ps.szkoda ze trzeba czekac tak dlugo na dalsza czesc drogi.pozdrawiam

~Dawid 2009-02-14

Wystarczajaco szeroka jak dla takich jak ciebie 3.5 m plus pol metrowe pobocze wystracza na bezpieczne wyprzedzanie a ludzie chcieli by jechac po 200 km/h pajace sluzbówki dostana i szpanuja heh

~Darek 2009-02-01

Szkoda, że ta średnicówka taka wąska tzn. po jednym pasie ruchu w każdą stronę i bez dostatecznie szerokich poboczy. Jechałem tą drogą. Wokół same pola więc miejsca było dosyć. Widać w Polsce trzeba wszystko robić 2 razy.

~poznaniak101 2009-01-29

niestety nic

~Karol 2009-01-29

A co z S5 od Grudziądza do Wrocławia ??

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania
Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania
Lexus pracuje nad opracowaniem rozwiązań, które pozwolą zminimalizować liczbę wypadków drogowych.