mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Grudziądz: Wybudują węzeł i Trasę Średnicową

Grudziądz: Wybudują węzeł i Trasę Średnicową

W najbliższych latach prawdopodobnie uda się rozwiązać problemy komunikacyjne Grudziądza. Generalna Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wybuduje kolejny odcinek Trasy Średnicowej, która połączy miasto z autostradą A1 oraz wielopoziomowy węzeł drogowy.

Grudziądz: Wybudują węzeł i Trasę Średnicową
Pod koniec lutego bieżącego roku odbyło się kolejne (poprzednie miało miejsce w połowie stycznia) spotkanie dotyczące planowanych rozwiązań komunikacyjnych na terenie Grudziądza. Prezydent miasta Robert Malinowski i jego zastępca Marek Sikora rozmawiali na ten temat z dyrektorem bydgoskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Markiem Kowalczykiem. W rozmowach brał udział również poseł na sejm RP Tomasz Lentz. To spotkanie było efektem wcześniejszych rozmów z wiceministrem infrastruktury Zbigniewem Rapciakiem, z którym władze miasta omawiały kwestie dotyczące budowy III etapu Trasy Średnicowej i szczegółowych rozwiązań komunikacyjnych z tym związanych.

Takim rozwiązaniem jest koncepcja rozbudowy węzła drogowego przy ul. Konstytucji 3 Maja, który umożliwi bezkolizyjną komunikację i zapewni szybszy zjazd z autostrady A1 oraz łatwiejszy wjazd na projektowaną średnicówkę i dalej na A1 od strony ul. 3 Maja i ul. Składowej. Dzięki temu ciężki tranzyt nie będzie musiał wjeżdżać do miasta, żeby wjechać na A1. To zagwarantuje mieszkańcom ograniczenie uciążliwości związanych z ruchem drogowym. Ponadto ten odcinek połączy dwa osiedla.

Wiceminister Rapciak wyraził wcześniej uznanie dla stopnia przygotowań, jakie poczynił grudziądzki samorząd, by przygotować dokumentację projektową. Dyrektor Marek Kowalczyk podzielił zdanie wiceministra i z zadowoleniem przyjął koncepcję wpisującą się optymalnie w ślad planów GDDKiA. W rezultacie, oprócz zapewnienia wybudowania III etapu Trasy Średnicowej, pomiędzy węzłem autostradowym Grudziądz, a skrzyżowaniem ulic Szosa Toruńska (droga krajowa nr 55) i Macieja Rataja, miasto uzyskało deklarację, że na podstawie dokumentacji technicznej przekazanej przez władze Grudziądza, GDDKiA wybuduje zgodnie z przygotowaną koncepcją wielopoziomowe, bezkolizyjne skrzyżowanie.

III etap Trasy Średnicowej budowany będzie w całości ze środków GDDKiA. Koszt tego zadania to 80 mln zł. Niewykluczone, że prace związane z tą inwestycją będą mogły rozpocząć się już jesienią tego roku. Przewidywany termin zakończenia to 2011 rok.

Cała Trasa Średnicowa będzie liczyć kilkanaście kilometrów i połączy południową część Grudziądza z północną. Jej początek stanowić będzie węzeł Grudziądz na budowanej autostradzie A1, natomiast końcem będzie skrzyżowanie (węzeł Olsztyn) z ulicami Paderewskiego (droga krajowa nr 16) i Kwidzyńską (droga krajowa nr 55). Ze względu na duży zakres robót inwestycja jest realizowana etapowo. Na początku miały to być tylko dwa odcinki, jednak teraz projekt ma już cztery części. Aktualnie istnieje już pierwsza część trasy (o długości 3,44 km), natomiast w przypadku drugiego etapu prowadzone są przygotowania. Budowa tej części powinna ruszyć w tym roku.

Podobne wiadomości:

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~daron 2009-03-26

to dobra wiadomosc dla grudziadzan ale ulice w miscie tez sa do remontu

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło w samochodzie jest jednym z tych elementów, o których pamiętamy wtedy, kiedy trzeba wymienić zużytą tarczę. Podpowiadamy, jak dbać o ten element, by długo służył.