mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kolejne 1000 km dróg - nowe umowy GDDKiA

Kolejne 1000 km dróg - nowe umowy GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystąpiła do Unii Europejskiej o dotację na budowę nowego systemu zarządzania ruchem drogowym. Wygląda też na to, że w najbliższych latach Polska zamieni się w wielki plac budowy, ponieważ do 2019 roku ma powstać 1000 km nowych dróg.

Kolejne 1000 km dróg - nowe umowy GDDKiA

GDDKiA podpisała kontrakt na budowę pod Ostrowią Mazowiecką ostatniego brakującego odcinka drogi ekspresowej S8 na trasie z Warszawy do Białegostoku. 83-kilometrowy odcinek ma być gotowy pod koniec 2018 roku. Rok później do użytku ma zostać oddany ostatni odcinek S8 między Warszawą i Piotrkowem Trybunalskim w kierunku Katowic.

Już w tym roku drogowcy podpisali kontrakty na budowę łącznie ponad 100 km dróg ekspresowych, a wraz z umowami sprzed dwóch lat ma powstać ponad 970 km nowych tras eksresowych i 40 km autostrad. Większość z nich powstanie do jesieni 2019 roku.

Same tylko kontrakty budowlane GDDKiA na budowę nowych dróg mają wartość ponad 35 mld zł brutto i w sfinansowaniu tych inwestycji pomogą nam dotacje z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-20. Jednak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad stara się o kolejne dofinansowanie w ramach funduszu Connecting Europe Facility (CEF). Ma z niego wpłynąć ponad 123 mln euro.

Z tych pieniędzy ma powstać Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci 1,1 tys. km dróg szybkiego ruchu o znaczeniu europejskim (sieć TEN-T). System wymaga budowy tablic świetlnych nad drogami, ostrzegających kierowców o wypadkach czy zatorach. Konieczne jest też zainstalowanie kamer do wykrywania wypadków, czy stacji meteorologicznych przy drogach.

GDDKiA złożyła też wniosek o ponad 502 mln euro dotacji z CEF na budowę 67 km drogi ekspresowej S3 od Bolkowa do Lubawki na granicy z Czechami oraz o 203 mln euro na budowę ostatniego odcinka drogi ekspresowej S69 między Bielsko-Białą a granicą ze Słowacją.Podobne wiadomości:

Znamy jeszcze jedną przyczynę korków

Znamy jeszcze jedną przyczynę korków

Polskie drogi 2015-08-21

GDDKiA prowadzi procesy sądowe na ponad 6 mln

GDDKiA prowadzi procesy sądowe na ponad 6 mln

Polskie drogi 2016-01-19

Komentuj:

~jumper 2016-03-02

Jak powiada Warszawiak - drogi nie znają polityki. A osiągnięcia PO czy teraz PIS-u w budowaniu dróg zależą w 100% od POŻYCZANYCH nam przez "zachód" pieniędzy a nie od prężności polityków. Sami dróg niestety nie budujemy, buduje je Unia a my te drogi będziemy spłacać pokoleniami. Ale sto razy lepsze jest inwestowanie w infrastrukturę nawet pożyczonych pieniędzy niż "przeżeranie" ich co ma miejsce np. w MON czy służbie zdrowia gdzie ministerstwa te wchłoną tyle ile się da na wypłaty dla armii generałów i zastępców dyrektorów do spraw niepotrzebnych - bez żadnego efektu dla nas - prostaczków.

~Melchi 2016-02-25

Oj tam czepiasz się :D Jaki by nie był rząd zawsze mam nadzieję, że będzie więcej dróg niż ustawa przewiduje :) Dużo ludzi mówiło mi, że teraz to drogi staną w miejscu bo PiS przyszedł. Zmartwiłem się - a tu patrz dalej podpisują umowy na S3 - Zielona Góra Sulechów, S8 - do Bałegostoku, S19 itd. No to się cieszę i oby rozpędzili się na maxa :D:D

~rubicon 2016-02-23

Melchi, jak bym słuchał laurek w stylu dawno minionym. Typu "niech nam żyje towarzysz ....heep".

~Melchi 2016-02-23

To bardzo dobre informacje dla drogowców :)nŻyczę obecnemu rządowi, aby udało im się zrealizować jak najwięcej planowanych inwestycji :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Scala - nowy król kompaktów
Skoda Scala - nowy król kompaktów
Skoda zaprezentowała oficjalnie swój najnowszy model Scala. Należący do klasy kompaktów model mocno zamiesza na rynku.