mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Koniec prac na S22

Koniec prac na S22

24 września bieżącego roku oddano do użytku odcinek drogi ekspresowej S22 Elbląg – Grzechotki. Przebudowa drogi krajowej do parametrów trasy ekspresowej na 50 km fragmencie trwała blisko dwa lata i kosztowała 482 mln zł.

Koniec prac na S22
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o zakończeniu prac na ponad 50 km odcinku drogi ekspresowej S22 Elbląg – Grzechotki. Pierwsi kierowcy mogli skorzystać z przebudowanej drogi już 24 września bieżącego roku.

W ramach przebudowy drogi krajowej nr 22 do parametrów trasy szybkiego ruchu, wykonano 50 km jednojezdniowej drogi ekspresowej oraz wybudowano i przebudowano 49 obiektów mostowych. Poza tym powstały węzły drogowe: Wilkowo, Błudowo, Chruściel, Maciejewo, sieć dróg dojazdowych, przejścia dla zwierząt i urządzenia ochrony środowiska.

W związku z przebiegiem S22 przez cenne przyrodniczo tereny, objęte ochroną w ramach europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000, wraz z budową drogi prowadzono zakrojone na szeroką skalę kompensacje przyrodnicze. Ich zakres objął ponad 600 hektarów terenu przyległego do drogi, na których zadbano o zachowanie odpowiednich warunków życia dla gatunków chronionych.

Kontrakt podzielony na trzy odcinki był realizowany przez firmy: Strabag Sp. z o.o. , MSF - Moniz Da Maia, Serra & Fortunato - Empreiteiros S.A. oraz Teodoro Gomes Alho & Filhos (odcinek I Maciejewo – Grzechotki), Skanska S.A. (odcinek II Chruściel – Maciejewo), MSF - Moniz Da Maia, Serra&Fortunato - Empreiteiros S.A., Teodoro Gomes Alho&Filhos oraz Warbud S.A. (odcinek III Elbląg – Chruściel).

Budowa trwała blisko 2 lata (pierwsze prace ruszyły w 2006 roku) i kosztowała 482 mln zł. Zadanie było współfinansowane ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego Transport (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) w wysokości 35,66%.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~Warmiak 2008-10-05

A tak na serio, to jest przejscie graniczne w Grzechotkach i dalej sie da jechac "autobahn Elbing-Königsberg" czy tez trzeba zjechac w Maciejewie I zasuwac na DK54 do Gronowa? Bo jesli tak to ta cala S-22 nie ma tam sensu, mozna bylo te cale pieniadze wydac na budowe S-22 od Elblaga do A1.

~obserwator 2008-10-04

Ja z innej beczki. Nie wybudowano żadnej nowej S-ki z Elbląga do Grzechotek. Od Hitlera istniała w tym miejscu jedna nitka autostrady "berlinki" aż do Królewca. Tą poniemiecką drogę WYREMONTOWANO, odbudowano kilka mostów i przerobiono na jednojezdniową S-kę. Dla mnie "wybudować drogę" znaczy wybudować po nowym śladzie, inaczej jest to co najwyżej przebudowa lub generalny remont. Przykłady: (piszę o istniejących odcinkach): A2 wybudowano, A4 częściowo wybudowano, a częściowo przebudowano, a A6 tylko przebudowano lub jak kto woli wyremontowano.

~Casandra 2008-10-03

Ciekawe czy kiedys "j"mial przyjemnosc zderzenia z jeleniem przy 100km/h? Gdyby mial nie pisalby takich bzdur. Jestesmy w Unii trzeba przestrzegac prawa a nie tylko brac pieniadze.

~tir 2008-09-30

Okazuje się, że w krótkim czasie korzystając z wytyczonej wcześniej trasy można nawet trochę taniej wybudować dobrą drogę. Idąc tym przykładem drogę tę należałoby połączyć z obecną DK-20, aby szybko i najkrótszą drogą dostać się do zachodniej granicy, korzystając również z gruntów, które są już przygotowane. W ten sposób powstałaby trasa pólnocna ze wschodu na zachód i odwrotnie, czyli trasa pomorsko-warmińsko-mazurska.

~j 2008-09-26

kolego MtM, tez mnie cholera bierze jak slysze o tych przejsciach dla zwierzat, za duzo sie przejmuja kilkoma sarnami, zabami, itp. nie mniej jednak nie jest to zadna wina PO, tylko miedzy innymi dyrektyw Unii, ktore obliguja nas do takich nonsensow (w opinii typowego kierowcy-praktyka). w dzisiejszych czasach ciezko by bylo zwalczyc watahe rozwscieczonych ekoterrorystow, chociaz kiedys w przemowieniu premiera Cyrankiewicza padla ciekawa propozycja co robic z rekami takich awanturnikow :) pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Zmiany w Audi. Kto zastąpi Brama Schota?
Zmiany w Audi. Kto zastąpi Brama Schota?
Bram Schot 1 stycznia objął stanowisko prezesa zarządu Audi. Wiemy już, kto zajmie jego poprzednie stanowisko w firmie.