1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Kujawsko-Pomorskie inwestycje ze specjalnym wsparciem

Kujawsko-Pomorskie inwestycje ze specjalnym wsparciem

Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego przyjął intencyjną uchwałę o powołaniu spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Drogowe. Według ekspertów to przede wszystkim szansa na zrealizowanie wielu niezbędnych inwestycji.

Kujawsko-Pomorskie inwestycje ze specjalnym wsparciem

Rozmowy w sprawie zagwarantowania dodatkowych pieniędzy na inwestycje drogowe w regionie toczyły się od początku roku. W tym czasie analizowany był między innymi przykład z województwa dolnośląskiego. Tam samorząd chce postawić na partnerstwo publiczno-prywatne przy odnowie sieci drogowej. Wrocławski pomysł zakłada na wstępie remonty dróg, a następnie ich utrzymanie przez prywatne firmy przez okres kilkunastu lat. Dzięki takiemu rozwiązaniu samorząd nie musi się nadmiernie zadłużać, a firmy wykonujące remont otrzymują wynagrodzenie w regularnych miesięcznych ratach. Jednocześnie biorą na siebie ryzyko związane ze zdarzeniami, które mogą mieć miejsce na drodze.

W województwie kujawsko-pomorskim prawdopodobnie inwestycjami zajmie się samorządowa spółka. – Na razie jest to uchwała intencyjna – podkreśla dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich, Mirosław Kielnik. – Do jej powołania to nadal ZDW zajmować będzie się przygotowaniami inwestycji. Jednak już na etapie opracowywania projektów coraz częściej zderzaliśmy się z brakiem odpowiednich pieniędzy na ich przyszłą realizację. Stąd pomysł, powołania do życia spółki, która zaciągnie kredyt do wysokości 1,5 mld zł. Z jednej strony nie wpłynie to na poziom zadłużenia województwa, a z drugiej strony pozwoli zrealizować niezbędne inwestycje. Ostatnia zima w bardzo jaskrawy sposób pokazała w jakim stanie znajdują się drogi, które zostały wybudowane w latach 60 i 70. Staramy się je sukcesywnie odnawiać między innymi dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego. Jednak obawiamy się, że kolejny budżet unijny nie będzie gwarantował już tylu pieniędzy na modernizację infrastruktury transportowej. Stąd konieczność zapewnienia środków na powstające dokumentacje. W końcu nikt nie ma wątpliwości, że takie trasy jak DW nr 254 z Bydgoszczy do Mogilna lub DW nr 548 z Chełmna do Brodnicy wymagają gruntownej modernizacji.

Podobne wiadomości:

Remont nawierzchni autostrady A4 Katowice-Kraków

Remont nawierzchni autostrady A4...

Aktualności 2019-04-26

Koniec starej

Koniec starej "gierkówki", betonowa...

Polskie drogi 2021-08-13

W najbliższy piątek, 13 sierpnia, przekazany zostanie kierowcom ostatni już odcinek betonowej jezdni wschodniej na budowanej autostradzie A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. Tym samym dawna „gierkówka” przejdzie definitywnie do historii.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Dacia Jogger: 7 miejsc, prześwit i hybryda
Dacia Jogger: 7 miejsc, prześwit i hybryda
Dacia Jogger to nowy model rumuńskiej marki, który pomieści nawet 7 osób, do tego ma zwiększony prześwit, a wśród napędów pojawi się oszczędna hybryda.