mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > MOP - co to jest?

MOP - co to jest?

Ruszając w długą trasę powinniśmy zadbać bezpieczeństwo. I nie chodzi tutaj jedynie o styl naszej jazdy. Ważny jest również wypoczynek, a pomogą w tym miejsca zwane MOP-ami. Wyjaśniamy, czym są.

MOP - co to jest?

Warto na początek pamiętać o tym, żeby każde dwie godziny jazdy przeplatać wypoczynkiem, choćby na kilka minut. Zaczynamy od 10 minut odpoczynku z założeniem, że każda kolejna przerwa powinna być o 5 minut dłuższa. Planując wyjazd warto sprawdzić, gdzie po drodze znajdują się miejsca, w których się zatrzymamy. W przypadku podróżowania drogami ekspresowymi i autostradami możemy skorzystać ze specjalnie wyznaczonych miejsc nazywanych w skrócie MOP - Miejsc Obsługi Podróżnych.

Według definicji Miejsce Obsługi Podróżnych jest terenem w bliskim sąsiedztwie drogi, który wyposażono w parking oraz infrastrukturę zapewniającą komfort i odpoczynek podróżnym. W styczniu 2012 roku działało 28 takich miejsc, w październiku 2015 roku na terenie Polski MOP-ów było już 257.

Kategorie MOP-ów w Polsce:

MOP kategorii I - o funkcji wypoczynkowej, wyposażony w stanowiska postojowe (parking), jezdnie manewrowe, urządzenia wypoczynkowe, sanitarne i oświetlenie; dopuszcza się wyposażenie w obiekty małej gastronomii;

MOP kategorii II - o funkcji wypoczynkowo-usługowej, wyposażony w obiekty, o których mowa w punkcie 1 oraz w stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe, punkty informacji turystycznej;

MOP kategorii III - o funkcji wypoczynkowej i usługowej, wyposażony w obiekty, o których mowa w punkcie 2, obiekty noclegowe oraz inne obiekty handlowo-usługowe, w zależności od potrzeb.

Odległość pomiędzy MOP-ami nie może być mniejsza niż 15 km, a od przejścia granicznego minimalnie 3 km.
„MOP-y muszą zapewnić miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych – nie mniej niż dwa. Liczbę pozostałych miejsc postojowych oraz liczbę stanowisk na stacji paliw określa się indywidualnie. Jest ona zależna od średniego dobowego ruchu i intensywności zagospodarowania autostrady. Miejsca odpoczynku budowane są w miejscach, które muszą zapewnić bezpieczeństwo ruchu i nie mogą wpływać na przepustowość drogi" - tłumaczy instruktor Skoda Auto Szkoły, Radosław Jaskulski.

Tematy w artykule: MOP

Podobne wiadomości:

Maldrobud wybuduje pierwszą parę MOP-ów na S3

Maldrobud wybuduje pierwszą parę MOP-ów na S3

Polskie drogi 2015-06-25

Wybrano wykonawców MOP-ów na S3

Wybrano wykonawców MOP-ów na S3

Polskie drogi 2015-06-05

Komentuj:

~acw 2016-12-21

@Warszawiak Najważniejsze, że przy okazji "artykułu" można dodać zdjęcie Skody. Niestety co raz więcej na tym portalu tego typu artykułów, rankingów itp... a sekcji "polskie drogi" szkoda, bo była naprawdę wartościowa.

~Lucjan 2016-12-21

No cóż jak wyżej faktycznie kiedyś można było się czegoś dowiedzieć a teraz zaglądam tu bardzo rzadko bo po prostu nie ma po co.

~warszawiak 2016-12-21

Szanowna Redakcjo !!! Po raz kolejny i niestety może ostatni zwracam się z pytaniem, czy dział "Polskie drogi" zaczniecie znowu traktować poważnie, czy też informacji sensu stricto drogowych należy po prostu szukać już niestety na innych portalach? Od 21 września b.r. do 05 grudnia przez prawie 11 tygodni nie było u Was pomimo wielu wydarzeń żadnego "drogowego" artykułu, absolutnie żadnej "drogowej" informacji, po czym 5 grudnia b.r. ukazały się "aż" trzy artykuły informacyjne i znowu cisza przez 15 dni. I jakby tego było mało to po tych 15-tu dniach nie ma żadnych informacji o otwarciu np. nowych odcinków ekspresówek (S17 i S7), brak jakichkolwiek informacji o innych drogowych wydarzeniach, tylko ni z gruszki ni z pietruszki ukazuje się artykuł tłumaczący, jak dzieciom w przedszkolu, co to jest MOP. Jeżeli tak miałby już zawsze wyglądać Wasz dział drogowy, byłby to jego smutny koniec. Szkoda, bo jeszcze niedawno portal "mojeauto.pl" z działem "Polskie drogi" jeśli chodzi o informacje drogowe był jednym z lepszych. Przykro to mówić, ale teraz niestety Wasz dział drogowy schodzi po prostu na przysłowiowe psy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło w samochodzie jest jednym z tych elementów, o których pamiętamy wtedy, kiedy trzeba wymienić zużytą tarczę. Podpowiadamy, jak dbać o ten element, by długo służył.