mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Minister Transportu: Obwodnica Augustowa na pewno powstanie

Minister Transportu: Obwodnica Augustowa na pewno powstanie

„Obwodnica Augustowa na pewno powstanie, bo jest częścią drogi Via Baltica, która przebiega w korytarzu transeuropejskim TEN-T”– powiedział Minister Transportu Jerzy Polaczek.Obwodnica Augustowa będzie liczyła ponad 17 km (w tym prawie 6,5 km w obszarze Natura 2000). Koszt jej wybudowania to ok. 439 mln złotych.

Minister Transportu: Obwodnica Augustowa na pewno powstanie

„W związku z budową obwodnicy Augustowa na Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad został nałożony obowiązek kompensaty przyrodniczej na skalę nie spotykaną w Europie. Przewiduje ona m.in. posadzenie ponad 1 mln drzew jako kompensatę za planowane wycięcie 25 tys. drzew. Dla porównania w Puszczy Augustowskiej rocznie wycina się 650 tys. drzew” – dodał minister.

Minister poinformował, że trwają analizy prowadzone przez GDDKiA oraz wykonawcę nad możliwymi zmianami techniki wykonania 500 m estakady przechodzącej nad Doliną Rospudy. Prace te mają na celu znalezienie takiego rozwiązania, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zagrożenia, najczęściej podnoszonego przez ekologów, czyli zmian w ekosystemie torfowisk.

Wartość kompensacji przyrodniczej na budowę Obwodnicy Augustowa w ciągu drogi krajowej S8 wyniesie ok. 3% wartości inwestycji. W ramach kompensacji przyrodniczej przewiduje się wykupy ok. 1300 ha gruntów, stworzenie środowiska dla ptaków wodnych m.in. poprzez wykonanie 26 oczek wodnych o średniej powierzchni 500 m2 i głębokości 1,5 m i budowę 2 zbiorników wodnych o powierzchni ok. 3 ha i głębokości 1,5 m; stworzenie środowiska dla ptaków otwartych przestrzeni m.in. poprzez stałe koszenie łąk na powierzchni ok. 130 ha oraz prowadzenie monitoringu wpływu inwestycji na środowisko.

”Prace przygotowawcze dla tej trasy trwały od 1992 roku w wyniku szeregu analiz wybrany został optymalny pod kątem ekologicznym, społecznym i ekonomicznym wariant jej przebiegu. Cały proces przygotowania budowy był zgodny z prawem polskim i europejskim, co potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2005 roku. Inwestycja będzie realizowana przy zachowaniu najwyższych standardów związanych z ochroną środowiska. Budowa obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy w żaden sposób nie narusza ani przepisów polskich ani europejskich dotyczących ochrony środowiska. Wariant wybrany przez GDDKiA posiada wszelkie niezbędne uzgodnienia, postanowienia i decyzje, wydane przez odpowiednie władze Rzeczypospolitej. Ponadto – co stwierdził w październiku 2005 r. Naczelny Sąd Administracyjny RP - jest on najbardziej odpowiedni ze względu na ochronę środowiska, a przeprawa mostowa spełnia warunki dla ochrony środowiska” - zapewnia ministerstwo transportu.

Przedstawiany przez ekologów jako alternatywny wariant przebiegu obwodnicy Augustowa – spowoduje konieczność wyburzenia, co najmniej 30 gospodarstw i poważnych ingerencji na terenie około 10 wsi: Janówka, Jabłońskie, Słoboda, Jaśki, Sucha Wieś, Kurhanki I, Stoki, Józefowo, Kierzek, Dubowo II i zdaniem strony rządowej większe szkody ekologiczne. Ponadto rozpoczęcie od początku procesu przygotowania inwestycji (w przypadku nowego wariantu trasy obwodnicy) opóźni budowę obwodnicy o 4-6 lat oraz nie daje pewności uniknięcia protestów organizacji ekologicznych również dla innych wariantów trasy. Należy podkreślić, iż przy obecnym natężeniu ruchu, w ciągu roku ginie na tym odcinku drogi krajowej nr 8 około 20 osób.

Przeczytaj także:

Barbarzyńcy czyli kto... (2007-02-23)

CBA kontroluje przetarg na obwodnicę Augustowa (2007-02-23)

Ruszyły prace geodezyjne w Dolinie Rospudy (2007-02-22)

Unia żąda wstrzymania prac w Dolinie Rospudy (2007-02-21)

 


Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Komentuj:

~MtM 2007-03-02

Ta obwodnica nie jest w ciągu A8 obiecanej krajom nadbałtyckim przez EU np. patrz: wvvw.andrzej-b.neostrada.pl/index.text.drogi.html tylko elementem drogi zastępczej. Chyba należy ich załatwić tak jak Suwałki ; obwodnica miejska -Wyszyńskiego/ DW664,obok kan. Augustowskiego do DK8. Augustów to nie uzdrowisko! Odnośnie zielonych- są oni rzeczywiście inspirowani przez polityków i firmy budowlane.

~lekki 2007-03-02

kompensacja przyrodnicza - ja się zgadzam, dobre wyjście, i zamknijmy tą dyskusję... czekają następne fronty : drogowcy - ekolodzy.....

~easy rider 2007-03-02

ekolodzy sami deprecjonują swoje stanowisko w sprawie Rospudy, właśnie z uwagi na roszczenia wobec innych inwestycji. Oni oprotestowują dosłownie wszystko. Za moment dowiemy się o 50-u jeszcze bardziej unikatowych miejscach niż dolina Rospudy, przy okazji kolejnych inwestycji. Jak usłyszałem, że 95% inwestycji drogowych jest zagrożonych ze względu na kolizję z terenami o dużej wartości przyrodniczej to problem Rospudy przestał być sprawą istotną, przynajmniej dla mnie. Budować estakadę i zwracać uwagę na środowisko...

~Ryba 2007-03-01

no bo taka prawda, gadaja ze stan drog fatalny albo oho napisali ze jakies konflikty sa z ekologami i jaka s budowa jest zagrozona to pojawiaja sie komentarze o nie nic nie zostanie wybudowane kicha lipa, to po co to lepiej sie poweisic a nie narzekac, drodzy forumowicze chcialem wam powiedzedz iz stan drog w kraju jest calkiem niezly nie jest zle pewnie mnie wysmiejecie ale polak potrafi tylko wysmiac.

~Markowy 2007-03-01

Brawo Ryba. Nic nie ma sensu, wszystko jest do bani, zostaje tylko sznurek i klamka... A i na pewno wsród ekologów jest jakiś były/obecny/przyszły agent WSI lub innego układu

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lexus zbuduje kolejnego SUV-a?
Lexus zbuduje kolejnego SUV-a?
Marka Lexus w ostatnich latach bardziej znana jest z produkcji SUV-ów, niż limuzyn. Czy zapowiada się kolejna premiera w tym segmencie?