1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Największy węzeł komunikacyjny za 853 mln zł

Największy węzeł komunikacyjny za 853 mln zł

Już w październiku 2009 roku ma zostać oddany do użytku największy węzeł komunikacyjny w Polsce, trzypoziomowe skrzyżowanie autostrad A-1 i A-4 w Sośnicy. Wykonawcą robót wartych ponad 853 mln zł będzie firma J&P Avax S.A.

Największy węzeł komunikacyjny za 853 mln zł
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podpisaniu umowy na budowę węzła Sośnica na skrzyżowaniu autostrad A-1 i A-4. Dokument podpisano w piątek 30 maja bieżącego roku w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Umowa na realizację tego zadania została zawarta przez katowicki oddział GDDKiA oraz firmę J&P Avax S.A. z Grecji, która ma wykonać zadanie w ciągu 17 miesięcy od daty rozpoczęcia robót. W uroczystości podpisania umowy uczestniczyli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Zbigniew Rapciak, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk i marszałek województwa śląskiego Bogusław Śmigielski.

Wojewoda Śląski wydał decyzję lokalizacyjną dla tej inwestycji już we wrześniu 2005 r., decyzję środowiskową w lipcu 2007 oraz decyzję o pozwoleniu na budowę w październiku 2007 r.

Przedmiotem zamówienia jest budowa 3-poziomowego, 6-wlotowego węzła Sośnica na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 44, autostrady A-4 i autostrady A-1. Na węźle wybudowanych zostanie 17 łącznic, 5 dróg dojazdowych, 15 dróg serwisowych, 6 jezdni zbierająco - odprowadzających. Wzdłuż całego odcinka autostrady A-1 oraz autostrady A-4 na długości węzła wykonane zostaną cztery jezdnie zbierająco - rozprowadzające. Łączna długość łącznic, dróg dojazdowych i serwisowych oraz jezdni zbierająco - rozprowadzających wyniesie 33 km. Kontrakt obejmuje wybudowanie aż 16 obiektów inżynierskich. Autostrada będzie dysponować dwoma jezdniami po trzy pasy ruchu w każdym kierunku, o nośności 115 kN na oś, oraz pasami awaryjnymi. W ramach inwestycji powstanie 2,2 kilometrowy odcinek autostrady A-1, a także ekrany akustyczne, urządzenia bezpieczeństwa ruchu, zbiorniki ekologiczne, barierki energochłonne, osłony przeciwolśnieniowe, przejazdy awaryjne przez pas dzielący, wyjazdy awaryjne na trasę autostrady A-1 oraz przepusty drogowe.

Budowa autostrady A-1 podzielona jest na kilka odcinków. Odcinki realizowane przez katowicki oddział GDDKiA: Pyrzowice - Piekary (16,1 km), Piekary-Maciejów (20,1 km), Maciejów – Sośnica (6 km), finansowanie mają zapewnione ze środków budżetu państwa i rezerwy integracyjnej, a odcinki Sośnica - Bełk (15,4 km), Bełk – Świerklany (14,1 km), Świerklany – Gorzyczki (18,3 km) z budżetu państwa, rezerwy integracyjnej i Funduszu Spójności.

Odcinki Sośnica - Bełk i Świerklany – Gorzyczki już są w realizacji. Na odcinek Bełk -  Świerklany otwarto właśnie oferty w postępowaniu przetargowym. Odcinki Pyrzowice - Piekary, Piekary - Maciejów, Maciejów - Sośnica znajdują się w ostatniej fazie przygotowań do ogłoszenia przetargów, które rozstrzygnięte powinny być do końca 2008 r. Do 2011 roku powinien powstać w województwie śląskim blisko stukilometrowy odcinek autostrady A-1.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 91 400 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 142 500 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Kolejne kilometry szlaku Via Carpatia oddane kierowcom

Kolejne kilometry szlaku Via Carpatia oddane...

Aktualności 2022-05-17

Północna Obwodnica Krakowa z unijnym dofinansowaniem

Północna Obwodnica Krakowa z unijnym...

Aktualności 2022-06-02

Komentuj:

~as 2008-06-07

Jeśli będzie jak na A1 w Gdańsku, czyli opłata 7zł za 25 km, czyli 28 zł za każde 100km to nie wiem, kto będzie jeździł tymi autostradami. W Czechach kupujesz nalepke na szybe za 140 zł (1000 koron) i jedzisz przez 12 miesięcy po wszystkich autostradach i ekspresowych. I to bez marnowania czasu i benzyny na bramkach opłat.

~Greg 2008-06-04

Z rzeczy naj w polskich drogah to ostatnio widziałem na tej stronie WIADUKT DO SKRĘTU W PRAWO - W-wa: Łopuszańska / Aleje Jerozolimskie.. Pewnie nie ma czegoś takiego nigdzie na świecie. I to jest dopiero sukces. Klękajcie narody. No może jeszcze tunel wzdłuż rzeki....

~vvv 2008-06-03

Takich wezlow by bylo zapewne wiecej tylko,ze w Polsce za malo autostrad sie krzyzuje

~P i B 2008-06-02

Pomijając fak że wszyscy którzy przyłożyli sie do zatwierdzenia tego węzła chyba zwariowali, to należy podziwiać trzeźwe spojrzenie na problem min. Grabarczyka, tak - takie drogi trzeba przekazac wojewodom?, samorządom? chcieli je mieć u siebie to niech je po wybudowaniu utrzymują tj; odśnieżają itp.

~Remek 2008-06-02

Tego nie napisali w gazetach, tylko na oficjalnej stronie GDDKiA. Ale wszyscy się podekscytowali tym moim postem, jak niewiele czasem trzeba :P