1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Największy węzeł komunikacyjny za 853 mln zł

Największy węzeł komunikacyjny za 853 mln zł

Już w październiku 2009 roku ma zostać oddany do użytku największy węzeł komunikacyjny w Polsce, trzypoziomowe skrzyżowanie autostrad A-1 i A-4 w Sośnicy. Wykonawcą robót wartych ponad 853 mln zł będzie firma J&P Avax S.A.

Największy węzeł komunikacyjny za 853 mln zł
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podpisaniu umowy na budowę węzła Sośnica na skrzyżowaniu autostrad A-1 i A-4. Dokument podpisano w piątek 30 maja bieżącego roku w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Umowa na realizację tego zadania została zawarta przez katowicki oddział GDDKiA oraz firmę J&P Avax S.A. z Grecji, która ma wykonać zadanie w ciągu 17 miesięcy od daty rozpoczęcia robót. W uroczystości podpisania umowy uczestniczyli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Zbigniew Rapciak, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk i marszałek województwa śląskiego Bogusław Śmigielski.

Wojewoda Śląski wydał decyzję lokalizacyjną dla tej inwestycji już we wrześniu 2005 r., decyzję środowiskową w lipcu 2007 oraz decyzję o pozwoleniu na budowę w październiku 2007 r.

Przedmiotem zamówienia jest budowa 3-poziomowego, 6-wlotowego węzła Sośnica na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 44, autostrady A-4 i autostrady A-1. Na węźle wybudowanych zostanie 17 łącznic, 5 dróg dojazdowych, 15 dróg serwisowych, 6 jezdni zbierająco - odprowadzających. Wzdłuż całego odcinka autostrady A-1 oraz autostrady A-4 na długości węzła wykonane zostaną cztery jezdnie zbierająco - rozprowadzające. Łączna długość łącznic, dróg dojazdowych i serwisowych oraz jezdni zbierająco - rozprowadzających wyniesie 33 km. Kontrakt obejmuje wybudowanie aż 16 obiektów inżynierskich. Autostrada będzie dysponować dwoma jezdniami po trzy pasy ruchu w każdym kierunku, o nośności 115 kN na oś, oraz pasami awaryjnymi. W ramach inwestycji powstanie 2,2 kilometrowy odcinek autostrady A-1, a także ekrany akustyczne, urządzenia bezpieczeństwa ruchu, zbiorniki ekologiczne, barierki energochłonne, osłony przeciwolśnieniowe, przejazdy awaryjne przez pas dzielący, wyjazdy awaryjne na trasę autostrady A-1 oraz przepusty drogowe.

Budowa autostrady A-1 podzielona jest na kilka odcinków. Odcinki realizowane przez katowicki oddział GDDKiA: Pyrzowice - Piekary (16,1 km), Piekary-Maciejów (20,1 km), Maciejów – Sośnica (6 km), finansowanie mają zapewnione ze środków budżetu państwa i rezerwy integracyjnej, a odcinki Sośnica - Bełk (15,4 km), Bełk – Świerklany (14,1 km), Świerklany – Gorzyczki (18,3 km) z budżetu państwa, rezerwy integracyjnej i Funduszu Spójności.

Odcinki Sośnica - Bełk i Świerklany – Gorzyczki już są w realizacji. Na odcinek Bełk -  Świerklany otwarto właśnie oferty w postępowaniu przetargowym. Odcinki Pyrzowice - Piekary, Piekary - Maciejów, Maciejów - Sośnica znajdują się w ostatniej fazie przygotowań do ogłoszenia przetargów, które rozstrzygnięte powinny być do końca 2008 r. Do 2011 roku powinien powstać w województwie śląskim blisko stukilometrowy odcinek autostrady A-1.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 90 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 400 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Remont nawierzchni autostrady A4 Katowice-Kraków

Remont nawierzchni autostrady A4...

Aktualności 2019-04-26

VW Tiguan, Audi A4 i Corvette - auta dla...

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~as 2008-06-07

Jeśli będzie jak na A1 w Gdańsku, czyli opłata 7zł za 25 km, czyli 28 zł za każde 100km to nie wiem, kto będzie jeździł tymi autostradami. W Czechach kupujesz nalepke na szybe za 140 zł (1000 koron) i jedzisz przez 12 miesięcy po wszystkich autostradach i ekspresowych. I to bez marnowania czasu i benzyny na bramkach opłat.

~Greg 2008-06-04

Z rzeczy naj w polskich drogah to ostatnio widziałem na tej stronie WIADUKT DO SKRĘTU W PRAWO - W-wa: Łopuszańska / Aleje Jerozolimskie.. Pewnie nie ma czegoś takiego nigdzie na świecie. I to jest dopiero sukces. Klękajcie narody. No może jeszcze tunel wzdłuż rzeki....

~vvv 2008-06-03

Takich wezlow by bylo zapewne wiecej tylko,ze w Polsce za malo autostrad sie krzyzuje

~P i B 2008-06-02

Pomijając fak że wszyscy którzy przyłożyli sie do zatwierdzenia tego węzła chyba zwariowali, to należy podziwiać trzeźwe spojrzenie na problem min. Grabarczyka, tak - takie drogi trzeba przekazac wojewodom?, samorządom? chcieli je mieć u siebie to niech je po wybudowaniu utrzymują tj; odśnieżają itp.

~Remek 2008-06-02

Tego nie napisali w gazetach, tylko na oficjalnej stronie GDDKiA. Ale wszyscy się podekscytowali tym moim postem, jak niewiele czasem trzeba :P

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak oczyszczane są spaliny nowych samochodów?
Jak oczyszczane są spaliny nowych samochodów?
By uzyskać niższą emisję szkodliwych substancji, producenci stosują złożone układy oczyszczania spalin. Najnowsze silniki spełniają surowe normy dzięki zastosowaniu złożonych rozwiązań technicznych wewnątrz silnika, ale przede wszystkim dzięki wydajnym i zaawansowanym systemom oczyszczania spalin.