1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Nie będzie S8 do granicy z Czechami, będzie droga 2+1

Nie będzie S8 do granicy z Czechami, będzie droga 2+1

Mimo licznych protestów Dolnoślązaków, mimo licznych wypadków śmiertelnych, droga krajowa nr 8 w kierunku granicy czeskiej nie zostanie przebudowana do standardów ekspresówki. Ma zostać jedynie zmodernizowana, by była bezpieczniejsza.

Nie będzie S8 do granicy z Czechami, będzie droga 2+1
O planach dotyczących przyszłości drogi krajowej nr 8 w województwie dolnośląskim rozmawiali Zbigniew Rynasiewicz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju i Pełnomocnik Rządu ds. Zarządzania Infrastrukturą Drogową oraz Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Lobbing za przebudową drogi krajowej nr 8 w S8, wnioski przesyłane drogą elektroniczną do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju przyniosły tylko częściowy efekt. Rząd wpisze wprawdzie "ósemkę" do programu Budowy Dróg Krajowych, ale nie ma mowy o jej przebudowie w drogę ekspresową S8.

Planowana, gruntowna modernizacja krajowej "Ósemki" ma kosztować ponad 1,5 mld zł. Te środki zostaną zabezpieczone w budżecie państwa i przeznaczone Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - zarządzającej trasami krajowymi. Na drodze krajowej nr 8 na południe od Wrocławia wprowadzonych zostanie szereg rozwiązań mających zasadniczy cel - zwiększenie bezpieczeństwa kierowców podróżujących trasą nr 8 oraz zwiększenie jej przepustowości.

Na odcinku z Wrocławia do Łagiewnik powstanie droga z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, a dalej w stronę Kłodzka zmodernizowana droga krajowa będzie w układzie 2+1. Prace związane z przebudową drogi zaczną się jednak nie wcześniej niż za trzy lata.Pozostawienie "ósemki" w standardzie drogi krajowej, jak tłumaczono na spotkaniu, wynika po części z faktu, że to droga S3 pełni rolę międzynarodowego korytarza łączącego Polskę i Czechy, który jest uwzględniony w europejskiej sieci TEN-T. Jak zaznaczył Rynasiewicz, zmiany w tej sieci są możliwe po 2022 roku i wówczas możliwy będzie powrót do rozmów nt. kształtu i standardów obecnej "ósemki".

Podczas spotkania omawiano również plany dotyczące budowy dróg ekspresowych S3 i S5 na Dolnym Śląsku oraz padły obietnice, że do programu budowy dróg na lata 2014-2023 mają zostać dopisane obwodnice Wałbrzycha, Świdnicy, Głogowa oraz Oławy.

Podobne wiadomości:

Peugeot 508 RXH w polskich salonach

auto motor i sport 2015-03-18

Do polskich salonów wjeżdża kolejne pseudo terenowe kombi. Peugeot 508 RHX debiutuje ze 180-konnym dieslem.

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Komentuj:

~Ole one kole 2015-06-20

Jak by pobudowali autostrady ,to by pieski niemialy gdzie na mandatach zarabiac ! Cala prawda to tylko panstwo 3ciego brawo brawo pakowac sie i uciekac z tego bagna

~Yarro 2015-04-01

Odnoszę wrażenie, że w Ministerstwie albo porządnie nie przestudiowali wszystkich aspektów za budową S8 albo po prostu nie jeżdzą na narty do Czarnej Góry...

~Rumin 2015-03-26

Tego rodzaju droga jest na obwodnicy Żyrardowa w ciągu DK50. Sprawdza się tam wyśmienicie, a wierz mi, że jest to szlak mocno obciążony ruchem ciężarowym.

~adam 2015-03-26

Ktos palnal ze taki uklad zdal egzamin w Skandynawii. Ilu tam jest mieszkancow i aut??? Brawo

~Lenii 2015-03-23

Według mnie może być droga 2+1 ale aż do granicy i musiałyby być spełnione dodatkowe warunki takie jak obwodnice miejscowości, bezkolizyjne skrzyżowania, zakaz poruszania się rowerzystów, ciągników i podobnych pojazdów

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jeden bieg w każdej sytuacji
Jeden bieg w każdej sytuacji
Pojawienie się aut elektrycznych wymusiło zmiany konstrukcyjne w układach przeniesienia napędu.