mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nie ma dróg ? jest czym się chwalić?

Nie ma dróg ? jest czym się chwalić?

Obserwując realizację rządowego programu budowy dróg, część ludzi przestała już wierzyć w jego sukces. Pomimo wielu zmian w drogownictwie, wciąż pojawiają się problemy z wybudowaniem nowych tras. To jednak nie przeszkadza urzędnikom w chwaleniu się swoimi osiągnięciami.

Nie ma dróg ? jest czym się chwalić?
Ministerstwo Infrastruktury opublikowało w dniu wczorajszym informację o inwestycjach na drogach krajowych. Według raportu od 16 listopada 2007 roku do 2 lutego 2009 roku (w kadencji rządu PO–PSL) podpisano umowy na budowę ponad 760 km dróg krajowych, w tym na 400 km autostrad (50 km autostrad budowanych będzie w systemie tradycyjnym, m.in. autostradowa obwodnica Wrocławia A8, oraz 350 km w systemie Partnerstwa Publiczno – Prywatnego, m.in. A1 Stryków - Pyrzowice) oraz 360 km dróg ekspresowych (m.in. S8 od węzła Konotopa do węzła Prymasa Tysiąclecia w Warszawie, S3 Szczecin – Gorzów, węzeł Klucz - węzeł Pyrzyce oraz S7 Skarżysko-Kamienna – Występa) i obwodnic (Słupska, Kędzierzyna – Koźla, Stargardu Szczecińskiego i Ostrowa Wielkopolskiego).

W tym samym okresie oddano do ruchu ponad 270 km dróg krajowych, w tym 95 km autostrad (A1 Rusocin – Nowe Marzy) oraz 175 km dróg ekspresowych (m.in. S7 Białobrzegi – Jedlińsk, S22 Elbląg – Grzechotki) i obwodnic (Strykowa, Grójca, Nowej Soli, Wyszkowa i Chojnic).

Obecnie w budowie jest około 540 km nowych dróg, w tym 220 km autostrad, 225 km dróg ekspresowych oraz 95 km obwodnic. Budowanych jest 11 odcinków autostrad (m.in. A1 Nowe Marzy – Toruń, A1 węzeł Sośnica, A1 Bełk - Świerklany, A4 Zgorzelec – Krzyżowa, A4 Kraków – Szarów), 19 odcinków dróg ekspresowych (m.in. S3 Szczecin – Pyrzyce, S7 Grójec – Białobrzegi) oraz 14 obwodnic (m.in. Biała Podlaska, Słupsk, Gołdap, Kędzierzyn Koźle).

W 2008 roku podpisano łącznie ponad 190 umów, w tym 32 umowy na realizację największych inwestycji: autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic oraz 158 kontraktów na remonty około 600 km dróg krajowych. Obecnie w trakcie procedury przetargowej są 32 postępowania na duże inwestycje. W pierwszym półroczu 2009 roku drogowcy chcą ogłosić 35 kolejnych przetargów na autostrady, drogi ekspresowe i obwodnice (łącznie 604 km).

Na kimś, kto nie interesuje się polskimi drogami, te liczby mogą robić wrażenie, bo w końcu coś się dzieje, do użytku oddano kolejne trasy, podpisywane są umowy na następne kilometry dróg. Na pewno widać spory postęp w porównaniu do wcześniejszych lat. Niestety trzeba wziąć pod uwagę, że i tak inwestycje infrastrukturalne nie są realizowane jak należy. Drogowcy zmarnowali dużo czasu i pieniędzy. Od dłuższego czasu wiadomo, że nie wybudują do 2012 roku wielu niezbędnych dróg (cięcia w planach sięgają już setek kilometrów szybkich tras). Poza tym pieniądze jakimi dysponują, nie są w pełni wykorzystywane. Nie powinniśmy także bezgranicznie wierzyć w liczby, bo przecież przygotowania do realizacji dużych inwestycji trwają latami, więc oddane do użytku trasy to zasługa wcześniejszych opcji politycznych. Z kolei samo podpisanie umowy, czy negocjacje, także są już kolejnym etapem, realizowanym na przygotowanym wcześniej fundamencie.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~mil1231@gazeta.pl 2009-02-08

Panowie, spokojnie...nie ulegajmy prowokacjom...cieszmy się że Poznań ma autostradę i naciskajmy na rząd gdzie się da, aby ta do Warszawy powstała do EURO 2012

~do wlkp. 2009-02-04

Piotrek R. Piotrek R. Piotrek R. lallalalala - tak jak ten wasz cały lech, a wlasciwie to już amica, już wole Legie, przynajmniej jej kibole są konsekwetni aż do bólu...

~romek 2009-02-04

Panowie spoko,bez prowokacji,kierujcie dyskusje w pozytywna stronę.Te animozje regionalne,pachną próba konfliktowaniania społeczenstaw w mysl hasła "dziel i rządz

~Damian Śląsk 2009-02-04

Do Kibola z Poznania, chłopie , wywody jakbym czytał o "berliner ring". S11 to możecie dosłownie dojechać do "kórnika" (tak swoją drogą to 20km remontują od 2006 roku - porażka). A2 może będzie jak wymienią aswalt a wielki brat z ciemnej strony nocy dokończy projekt do granicy - może już z betonu. Więc nie pisz jakbyś mieszkał w Las Vegas.

~Eberhardt_Mock 2009-02-03

Ej ty wielkopolski przygłupie, przyjedź lepiej do Wro to odwiedzisz swoje bożyszcze Piotrusia R w mamrze. Wy tam w tym "kraju podziemnej pomarańczy" to macie tylko A2 z nikąd do nikąd i S11 z Poznania do Kórnika czyli też z nikąd do nikąd.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki wobec kierowców
UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki wobec kierowców
Jak informuje UOKiK, firma PZU mogła ograniczać prawo kierowców do wypowiedzenia umowy OC, gdy ci posiadali podwójne ubezpieczenie. PZU zmieni zasady.