1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Nowa nitka obwodnicy Torunia oddana do ruchu

Nowa nitka obwodnicy Torunia oddana do ruchu

12 sierpnia został przełożony ruch na obwodnicy Torunia na zachodnią, wybudowaną
właśnie jezdnię. Kierowcy pojadą już nową nitką mostu przez Drwęce. Nic nie zmieni się natomiast na moście przez Wisłę. Zachodnia nitka tej przeprawy zostanie otwarta dla ruchu na przełomie roku. To kolejny etap zmian w organizacji ruchu na obwodnicy Torunia związanych z budową autostrady A1, której częścią będzie w przyszłości obwodnica Torunia.

Nowa nitka obwodnicy Torunia oddana do ruchu
Zmiany są niezbędne, aby wyremontować istniejącą jezdnię obwodnicy i dostosować ją do parametrów autostrady – tzn. poszerzyć do 11,5 m, wzmocnić konstrukcję nawierzchni, zamontować ekrany akustyczne i osłony przeciwolśnieniowe. Poszerzenie dotyczy również mostu przez Drwęcę. Na tym obiekcie zostaną wykonane dodatkowe pale, a następnie poszerzone podpory i płyta mostu o 2,54 m.

Wraz z przełożeniem ruchu na nitkę zachodnią obwodnicy wprowadzony zostanie kilkusetmetrowy objazd w kilometrze 145. autostrady, na wysokości przyszłego miejsca obsługi podróżnych (MOP) Nowa Wieś. Objazd jest związany z budową placu poboru opłat. W tym miejscu staną bramki, dla których niezbędne jest wybudowanie tunelu pod pasami jezdni. W przyszłości będą się nim poruszać pracownicy operatora autostrady. Objazd będzie działał praktycznie do końca budowy. W tym miejscu wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Nowa nitka mostu przez Wisłę na przełomie roku

Na przełomie roku przełożony zostanie ruch samochodowy na nową nitkę mostu przez Wisłę. W lipcu połączone zostały wszystkie segmenty konstrukcji niosącej mostu oraz zabetonowane ostatnie trzy, tzw. zworniki – każdy po 2 m. – Tym samym połączyliśmy w całość 957,4 m zachodniej nitki autostradowej przeprawy przez Wisłę – mówi Tadeusz Serwacki, kierownik budowy ze Skanska- NDI.— Na ukończeniu jest cześć konstrukcyjna budowy. Przed nami jeszcze cały wachlarz prac wykończeniowych. Kończy sie ustawianie krawężników, desek gzymsowych oraz montaż urządzenia dylatacyjnego na przyczółku. W dalszej kolejności zabetonujemy kapy chodnikowe, na których zostaną zamontowane bariery ochronne, balustrady i lampy oświetleniowe. Ostatnim etapem będzie ułożenie na całej długości mostu warstwy ścieralnej nawierzchni i pomalowanie oznakowania poziomego – dodaje Serwacki.

Objazdy bez zmian


Zmiany w organizacji ruchu nie będą miały wpływu na dotychczas wprowadzone objazdy. - Zamknięta pozostaje północna cześć obwodnicy. Na trasie Łódź-Gdańsk obowiązuje objazd drogą wojewódzką nr 552. Ta organizacja ruchu utrzyma sie do momentu oddania A1 do użytku – mówi Michał Fendrych, kierownik robót ze Skanska-NDI, odpowiedzialny m.in. za organizacje ruchu. - Przypominamy, ze ze względów bezpieczeństwa na obwodnicy wprowadzono ograniczenie prędkości do 80 km/h – mówi Marian Korolko, Menedżer Zespołu Obwodnicy Torunia i Węzła Lubicz. – Zostały również wyodrębnione dwa punkty wyjazdów z budowy. W tych miejscach obowiązuje ograniczenie prędkości do 60 km/h.

Skanska-NDI jest obecnie w szczycie prac budowlanych. Na budowie pracuje ponad 4 tysiące osób. Budowa odcinka Nowe Marzy-Czerniewice to bezpośrednia kontynuacja, realizowanej również przez Skanska -NDI, inwestycji z Rusocina do Nowych Marzów. W grudniu 2007 r., z niemal rocznym wyprzedzeniem przekazane zostało północne 25 km A1. W październiku 2008 r., tym razem prawie 3 miesiące przed kontraktowym terminem, zakończono budowę 65 km pomiędzy Swarożynem a Nowymi Marzami.

Udział Skanska w tym kontrakcie wynosi 80%. Klientem Skanska-NDI jest Gdansk Transport Company - firma, która od 1997 r. posiada koncesje na budowę i eksploatacje 152 km A1 z Rusocina do Czerniewic. Udziałowcami GTC są: Skanska Infrastructure Development – 30%, John Laing Infrastructure Ltd. – 29,69%, NDI Autostrada Sp. z o.o. – 25,31% oraz Intertoll Infrastructure Developments BV – 15%.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 91 400 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Pierwszy fotoradar na autostradzie A1 – będzie więcej

Pierwszy fotoradar na autostradzie A1 –...

Aktualności 2018-07-23

Komentuj:

~kiero 2010-09-02

...i za to ich lubię zawsze przejrzyści i przed czasem. Latem jechałem ta droga, nic nie widziałem by się coś psuło albo było byle jak zrobione. Szkoda, ze w skutek politycznej zawieruchy dostali kontrakt z opóźnieniem. Pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen Polo GTI
Volkswagen Polo GTI
W kwietniu tego roku Volkswagen zaprezentował Polo szóstej generacji w nowej odsłonie. Teraz przyszła kolej na debiut jego najbardziej sportowej odmiany – GTI.