mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowe procedury nabywania gruntów pod inwestycje drogowe

Nowe procedury nabywania gruntów pod inwestycje drogowe

Prezydent podpisał ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych. Nowe regulacje zmieniają procedury nabywania nieruchomości pod inwestycje drogowe.

Nowe procedury nabywania gruntów pod inwestycje drogowe

Zgodnie z nowelizacją, w momencie ostatecznego ustalenia lokalizacji drogi, nieruchomości automatycznie stawałyby się własnością skarbu państwa. Do tej pory GDDKiA nabywała nieruchomość od właściciela w drodze umowy cywilnoprawnej. W przypadku odrzucenia oferty przez właściciela, GDDKiA składała wniosek do wojewody o wywłaszczenie spornej działki.
Nowe przepisy również przewidują stosowne odszkodowanie za wywłaszczenie. Wysokość odszkodowania ma być ustalana wg stanu i wartości na dzień wydania decyzji o zajęciu terenu. Jeżeli wysokość odszkodowania nie odpowiada właścicielowi, istnieje możliwość przekazania sprawy do sądu, który zadecyduje czy odszkodowanie odpowiada rzeczywistej wartości nieruchomości.

Pojawiły się jednak wątpliwości związane z oczekiwaniem na wypłacenie odszkodowania. Dla Instytutu Spraw Obywatelskich została przygotowana opinia, zgodnie z którą część regulacji nowej ustawy jest niezgodna z konstytucją – możliwa jest sytuacja, w której właściciel działki jest pozbawiony prawa własności na wiele miesięcy lub lat przed otrzymaniem odszkodowania.

Prof. Hubert Izdebski z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że wywłaszczenie usprawiedliwia ważny interes społeczny, a takim z pewnością jest budowa dróg i autostrad. Wywłaszczenie musi również wiązać się ze słusznym odszkodowaniem, a to nie zostało sprecyzowane. Dlatego odszkodowania powinny być wypłacane szybko i w odpowiedniej, rynkowej wysokości.

Przeczytaj także:

'Ekologiczna' nowelizacja ułatwi inwestycje drogowe (2006-10-31)

Zmiany w zamówieniach publicznych (2006-10-26)

Standaryzacja inwestycji drogowych (2006-10-11)

Obwodnica Lublina tuż, tuż... (2006-12-05)


 

Tematy w artykule: projekty drogowe

Podobne wiadomości:

Obwodnica Lublina tuż, tuż...

Obwodnica Lublina tuż, tuż...

Polskie drogi 2006-12-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Superb. Nowy cennik modelu
Skoda Superb. Nowy cennik modelu
Skoda Superb po face liftingu wchodzi do sprzedaży. Polski importer podał cennik flagowej limuzyny.

DS 3 CROSSBACK DS 3 CROSSBACK