mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nowy most na Wiśle połączy

Nowy most na Wiśle połączy

Za cztery lata ma być gotowy most na Wiśle pomiędzy miejscowościami Kamień i Solec. Nowa przeprawa otworzy kolejne połączenie drogowe Lubelszczyzny z Mazowszem i regionem Świętokrzyskim. Budowa rozpocznie się w 2011 roku, a jej zakończenie zaplanowane jest w 2013 r.

Nowy most na Wiśle połączy
11 lutego 2010 r. w Radomiu została podpisana umowa pomiędzy województwami lubelskim i mazowieckim, w sprawie przekazania pomocy finansowej na realizację zadania inwestycyjnego pod nazwą „Budowa mostu na Wiśle w miejscowości Kamień wraz z budową dróg dojazdowych".

Umowa miała kluczowe znaczenie dla zamknięcia budżetu inwestycji, wynoszącego ponad 236 mln zł. Zgodnie z jej zapisami Mazowsze wyłoży na nową przeprawę 50 mln zł, Lubelszczyzna - 66,16 mln, a 120 mln zapewni Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Most w Kamieniu, wybudowany tuż przed II wojną światową, zniszczyli w czasie działań wojennych Niemcy. Mieszkańcy Powiśla mogą korzystać tylko z niedoskonałej przeprawy promowej, uzależnionej od stanu wody na Wiśle. Najbliższe mosty - w Annopolu lub Puławach - odległe są o co najmniej godzinę jazdy samochodem.

Most w Kamieniu-Solcu ma mieć 1004 m długości i 20,22 m szerokości, w tym: dwa pasy jezdne po 3,5 m, pasy awaryjne po 2,5 m, lewostronny chodnik ze ścieżką rowerową 4 m i chodnik prawostronny 1,5 m. Stalową konstrukcję skrzyniową z płytą ma wspierać 10 przęseł z żelbetowymi podporami. Most będzie wyposażony w obustronne oświetlenie uliczne, bariery energochłonne i balustrady ochronne oraz system odwodnienia z kanalizacją deszczową z separatorami oleju. W ramach projektu przewiduje się budowę dojazdów do mostu, drogi obsługujące pobliskie zabudowania oraz drogi zapewniające dojazd do obwałowań Wisły.

Nowy most pozwoli na spięcie drogą wojewódzką 747 (Iłża - Konopnica) tras krajowych 19 (Białystok - Lublin - Rzeszów) z 9 (Radom - Rzeszów). Obie drogi w najbliższych latach przejdą modernizację na trasy ekspresowe. Z uwagi na wzmożony ruch przebudowana zostanie też droga 747, która uzyska parametry drogi krajowej. W ten sposób Lublin i region uzyska wygodne połączenie z Radomiem (przez Iłżę) oraz z Kielcami (przez Ostrowiec). Skróci to czas przejazdu pomiędzy tymi miastami, ale także stworzy alternatywę dla tranzytu w kierunku Krakowa, czy Wrocławia.

Przebudowy drogi wojewódzkiej nr 747 relacji Iłża – Solec nad Wisłą podjął się samorząd woj. mazowieckiego. Ponad 40-kilometrowy odcinek drogi w 90 proc. wybudowany zostanie po nowym śladzie, dzięki czemu trasa nie będzie przebiegała przez Iłżę i Lipsko. Na przebudowę drogi w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Województwa Mazowieckiego zaplanowano kwotę 103,9 mln zł. Po uzyskaniu prawomocnej decyzji środowiskowej możliwe będzie zlecenie opracowania projektu budowlanego. Realizacja inwestycji mogłaby się rozpocząć się w 2012 r.Podobne wiadomości:

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Komentuj:

~W Toruniu bedziemy mieli drozszy:) 2010-02-20

W Toruniu bedziemy mieli drozszy:) bo za 600 :) Przepłacony oczywiscie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
100 tys. aut z fabryki VW we Wrześni
100 tys. aut z fabryki VW we Wrześni
Leżąca we Wrześni fabryka Volkswagena, w której powstają modele Crafter i MAN, ma powody do świętowania. Zakłady osiągnęły właśnie okrągły wynik 100 tysięcy wyprodukowanych pojazdów.