1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Obwodnica Iłży na DK9 dużą ulgą dla kierowców

Obwodnica Iłży na DK9 dużą ulgą dla kierowców

Iłża doczekała się obwodnicy. Ponad siedmiokilometrowy odcinek pozwoli ominąć miasto, z trudnym do pokonania przez ciężarówki zakrętem w centrum miasta. Mieszkańcy odetchną od uciążliwego ruchu.

Obwodnica Iłży na DK9 dużą ulgą dla kierowców
Obwodnica Iłży i długości 7,2 km jest drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o zmiennym przekroju, z dwoma lub trzema pasami ruchu w układzie 2+1 na części odcinka. Dostęp do niej jest możliwy tylko poprzez dwa węzły drogowe: na przecięciu z drogą powiatową (kierunek Pakosław) - węzeł Iłża Północ oraz na włączeniu w istniejący ślad DK9 - Iłża Południe.

Oznakowanie czasowe na wyjeździe na obwodnicę

Wjazd na obwodnicę od strony Radomia odbywa się na zasadach czasowej organizacji ruchu. Połączenie dotychczasowej DK9 z nowo wybudowaną obwodnicą Iłży zostało zwężone wygrodzeniami do jednej jezdni. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywać do czasu wybudowania przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 747 i włączenia jej w DK9.

Umowa o wartości ok. 185 mln zł została zawarta w październiku 2018 r. Zadaniem wykonawcy, Przedsiębiorstwa Usług Technicznych Intercor, była kontynuacja projektowania i budowa obwodnicy Iłży. W ramach inwestycji powstało ponad 7 km jednojezdniowej drogi o zmiennym przekroju. Wybudowano sześć obiektów inżynierskich, dwa węzły drogowe, a także ekrany akustyczne, odwodnienie trasy, wygrodzenia drogi głównej, pozostałe urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Piesi i rowerzyści zyskali chodniki i drogi rowerowe. Przebudowana została infrastruktura podziemna.

Sukcesywna przebudowa DK9

Obwodnica Iłży jest pierwszą dużą inwestycją zrealizowaną w ciągu DK9 w woj. mazowieckim. Od Radomia do granicy z woj. świętokrzyskim zostanie rozbudowana ponad połowa z 33 km tej drogi. W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic powstanie ok. 6-kilometrowa obwodnica Skaryszewa. W październiku 2020 r. podpisano umowę na przygotowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. W zeszłym tygodniu (4 sierpnia) złożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

Dla kolejnych dwóch odcinków: od końca obwodnicy Skaryszewa do początku obwodnicy Iłży (ok. 12,2 km) oraz od końca obwodnicy Iłży do granicy z woj. świętokrzyskim (ok. 4,6 km) przygotowywana jest koncepcja programowa na rozbudowę wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej.
Tematy w artykule: obwodnice budowa drogi stan dróg

Podobne wiadomości:

Coraz bliżej realizacji obwodnicy Zabierzowa w ciągu DK79

Coraz bliżej realizacji obwodnicy Zabierzowa...

Polskie drogi 2022-08-09

Roboty drogowe - jak jeździć w miejscu remontu

Roboty drogowe - jak jeździć w miejscu...

Bezpieczna jazda 2022-01-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!