1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

W niedzielę otwarto dla ruchu samochodowego obwodnicę Kościerzyny. Budowa odcinka o długości 7,6 km trwała dwa lata i kosztowała ok. 230 mln zł. Dzięki nowej trasie uda się wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum od południowej strony.

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

O budowie obwodnicy Kościerzyny mówiło się już w latach 70. ub. wieku, ale dopiero teraz mieszkańcy doczekali się nowej drogi.
 
"Długo więc czekaliśmy na tę drogę, ale w końcu się doczekaliśmy. To największa inwestycja w historii miasta. Mam nadzieję, że obwodnica wyprowadzi transport ciężki z centrum Kościerzyny - wszystkie samochody, które mają 16-18 metrów będą mogły wyjechać poza miasto i będzie to bardzo duże udogodnienie dla mieszkańców. Miasto jest mocno zakorkowane - całe dostawy kruszywa, żwirów z okolicznych żwirowni od strony Bytowa i Chojnic muszą przejechać przez miasto. Do tej pory była tylko jedna droga w kierunku Żukowa" - powiedział Michał Majewski, burmistrz Kościerzyny.

Zadaniem nowej drogi jest proste - zmniejszyć korki w mieście, ale dać również szanse na rozwój gospodarczy miejscowości. W tym samym czasie powstaje droga w trójkącie przemysłowym, gdzie przygotowano ponad 30 ha gruntów typowo przeznaczonych pod inwestycje. Ma wychodzić na jednym z węzłów obwodnicy.

Już niebawem ruszają kolejne inwestycje w województwie pomorskim. W ciągu najbliższych dwóch tygodni zostaną otwarte oferty na budowę Trasy Kaszubskiej. Do tego dochodzi jeszcze obwodnica metropolitalna, a w zeszłym tygodniu została podpisana umowa na remont drogi nr 22 na terenie powiatu stargardzkiego.

Na obwodnicy Kościerzyny, zbudowanej z przekroju pasów 2+1, powstały cztery węzły drogowe: Kościerzyna Zachód - połączenie z drogą powiatową Kościerzyna-Wdzydze, Kościerzyna Południe - skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 214, Kościerzyna Wschód - skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 221 oraz Wieżyca - skrzyżowanie z obecną drogą krajową nr 20, łączącą Stargard Szczeciński, Żukowo i Trójmiasto. Obiekty na węzłach zaprojektowano tak, aby umożliwić przyszłą rozbudowę obwodnicy do przekroju 2+2. O ile zajdzie taka potrzeba.

W ramach inwestycji przeprowadzono szereg rozwiązań takich jak: ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt, szczelny system odprowadzenia wód opadowych, zbiorniki retencyjne i infiltracyjne. Przy okazji przebudowano lub wybudowano na nowo drogi lokalne i dojazdowe na terenie przyległym do nowej arterii.

Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Droga, którą wykonała firma Strabag, kosztowała ok. 230 mln zł, z czego ponad 148,3 mln zł stanowiła dotacja z Unii Europejskiej.

Tematy w artykule: pomorskie

Podobne wiadomości:

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy. Kiedy pojadą nim kierowcy?

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy....

Polskie drogi 2015-12-22

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Komentuj:

~:-P. 2017-10-03

"Mam nadzieję, że obwodnica wyprowadzi transport ciężki z centrum Kościerzyny"nTak od razu nie wyprowadzi, bo większość kierowców jadących tranzytem używa Map Google, a na nich ta obwodnica pojawi się z miesiąc-dwa...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2022 – zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2022 – zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars odbywa się w tym roku już po raz 28. Już trzecią dekadę czytelnicy auto motor i sport wybierają najlepsze samochody roku.