Obwodnica na 100%

GDDKiA umieściła obwodnicę miejscowości Kowal (woj. kujawsko-pomorskie) w tegorocznym planie inwestycyjnym. Zgodnie z harmonogramem zakończenie budowy w ciągu drogi krajowej nr 1 ma nastąpić w 2007 r. a jej wartość kosztorysowa to około 30 mln zł.

Obwodnica na 100%

Do rozpoczęcia inwestycji pozostało jeszcze uzyskanie pozwolenia na budowę oraz rozpisanie i rozstrzygnięcie przetargu na wykonanie prac. Wszystkie fakty wskazują więc, że budowa obwodnicy Kowala ruszy jesienią pełną parą, o ile nie zaistnieją niespodziewane przeszkody (protesty i odwołania na etapie wydawania pozwolenia na budowę i w trakcie procedury przetargowej).

Od kilku miesięcy toczą się intensywne działania inwestora - GDDKiA związane z pozyskaniem wszystkich działek pod budowę. "29 działek nie można było nabyć w drodze aktu kupna - sprzedaży, albo z powodu w części nieuregulowanego stanu prawnego, lub braku zgody ich właścicieli na proponowane warunki finansowe. W stosunku do osób właścicieli indywidualnych - na wniosek inwestora - Wojewoda Kujawsko - Pomorski (jeszcze w ubiegłym roku) nadał decyzjom wywłaszczeniowym rygor natychmiastowej wykonalności wraz z prawem wykorzystania tych działek pod inwestycję. Oznacza to w praktyce, że właściciele mają prawo ubiegać się o odszkodowanie na drodze sądowej, natomiast nie wstrzymuje to biegu spraw" - informuje Eugeniusz Gołembiewski, Burmistrz Miasta Kowala. Problem pozostałych działek o nieuregulowanym stanie prawnym (2,5 ha) ma być rozwiązany w najbliższym czasie.  

Łączna wartość przedsięwzięcia szacowana jest na około 30 mln zł. Pierwotnie inwestycja miała być sfinansowana bezpośrednio z budżetu państwa - tak stanowił projekt budżetu państwa przygotowany jeszcze przez poprzedni rząd, w którym na budowę obwodnicy Kowala w 2006 r. zadysponowano kwotę 20 mln zł. Ostatecznie po decyzji nowego rządu o zmniejszeniu nakładów na drogownictwo, GDDKiA zamieściła obwodnicę w tegorocznym planie inwestycyjnym rezerwując na jej budowę 9 mln zł.

"Znaczenie tego faktu trudno jest przecenić, bowiem Rozporządzenie Rady Ministrów podpisane przez premiera Marcinkiewicza, czyni budowę obwodnicy naszego miasta praktycznie w 100% pewną" - dodaje  burmistrz.    

Przeczytaj także:

 Dobre wieści dla Inowrocławia   (2006-01-06)

Budżet na pomorskie drogi (2006-01-05)

20 obwodnic za 770 mln złotych (2005-11-18)

Tematy w artykule: obwodnice kujawsko-pomorskie

Podobne wiadomości:

Powstanie obwodnica Wałbrzycha

Powstanie obwodnica Wałbrzycha

Polskie drogi 2015-10-15

Cała S5 w kujawsko-pomorskim ma już umowy

Cała S5 w kujawsko-pomorskim ma już umowy

Polskie drogi 2015-10-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota Camry najpopularniejsza w swojej klasie
Toyota Camry najpopularniejsza w swojej klasie
Toyota Camry zajęła pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych samochodów średniej wielkości na świecie. Nowe dane z pierwszej połowy 2021 roku opublikował portal Focus2Move.com.