mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Odcinek A2 Konin-Stryków płatny!

Odcinek A2 Konin-Stryków płatny!

Skończyła się sielanka. Znika kolejny odcinek autostrady w naszym kraju, po którym mogliśmy poruszać się bez opłat. Od 1 lipca będziemy płacić za przejazd 103-kilometrowym odcinkiem autostrady A2 z Konina do Strykowa. Za kilometr kierowcy samochodów osobowych zapłacą 20 groszy.

Odcinek A2 Konin-Stryków płatny!
Jak tłumaczy GDDKiA, już od 5 lat kierowcy korzystają z tego odcinka, będącego fragmentem autostrady A2 - jednego z najważniejszych drogowych korytarzy Polski. Odcinek autostrady A2 Konin-Stryków spełnia wszystkie standardy autostrady płatnej. Znajdują się przy nim stacje benzynowe, restauracje i system łączności alarmowej. Co 2 km rozstawione są kolumny alarmowe służące do powiadamiania służb technicznych. Wybrane odcinki autostrady będą monitorowane. Przy trasie stanęły także znaki elektroniczne i tablice tekstowe stanowiące elementy systemu zarządzania ruchem. Będą na nich wyświetlane informacje o natężeniu ruchu, pogodzie, czy ewentualnych utrudnieniach drogowych.

Dlatego też od 1 lipca br. zostanie na nim wdrożony Manualny System Poboru Opłat (MSPO). Zostaną nim objęte pojazdy samochodowe i zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 t, posiadające mniej niż 10 miejsc. Opłaty będą pobierane w miejscach poboru opłat, czyli na tzw. bramkach.

Kierowcy pozostałych pojazdów nie będą objęci systemem manualnym. Opłaty za przejazd tym odcinkiem będą im naliczane za pomocą urządzeń pokładowych viaBOX działających w ramach systemu viaTOLL. Przy wjeździe i wyjeździe z odcinka A2 Konin-Stryków kierowcy pojazdów wyposażonych w viaBOX-y będą korzystać z wyznaczonych dla nich pasów. Gdy pojazd zarejestrowany w systemie viaTOLL zbliży się do punktu poboru opłat, bramka otworzy się automatycznie.

Opłata za przejazd będzie zróżnicowana w zależności od rodzaju pojazdu oraz od liczby przejechanych kilometrów. Przy wjeździe na odcinek autostrady objęty MSPO, kierowca pobierze bilet na podstawie którego dokona opłaty w miejscu poboru opłat, opuszczając ten odcinek. Tylko dwa miejsca poboru opłat są zlokalizowane w głównym ciągu drogi – na początku i na końcu odcinka Konin-Stryków. Wszystkie pozostałe bramki są umieszczone na zjazdach z autostrady, dzięki czemu kierowcy nie muszą zatrzymywać się przy każdym węźle.

Stawki opłat wynoszą 10 groszy za kilometr dla motocykli oraz 20 groszy dla pozostałych pojazdów lub zespołów pojazdów o DMC<3,5 t (samochody osobowe, dostawcze, mikrobusy). Tym samym podróż na tym odcinku autostrady A2 samochodem osobowym kosztować będzie nas 20 zł, koszt przejazdu całym oddanym już do użytku odcinkiem A2 wzrośnie tym samym do 59 zł.

Opłat można dokonywać kartami bankowymi, oraz gotówką. Opłaty przyjmowane są w złotych polskich (bilon i banknoty) oraz w euro (tylko banknoty). Reszta zawsze wydawana jest w złotych.

Podobne wiadomości:

Pierwszy fotoradar na autostradzie A1 – będzie więcej

Pierwszy fotoradar na autostradzie A1 –...

Aktualności 2018-07-23

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Komentuj:

~spid108 2011-07-01

Zastanawiam sie czy jest sposób na objechanie bramek . Na kulczykówce , można objechac pierwsza bramke , skręcając za koninem na goline,pózniej na wacławów , i w słupcy z powrotem na autostrade i we wrzesni na starą bezpłatna cztero pasmówke- w sumiew zaoszczedza sie ok 50 zł ... a tutaj cos porobili na zjazdach !!! tylko czy na wszystkich ??? czy ktos cos o tym wie ???

~spid108 2011-07-01

Zastanawiam sie czy jest sposób na objechanie bramek . Na kulczykówce , można objechac pierwsza bramke , skręcając za koninem na goline,pózniej na wacławów , i w słupcy z powrotem na autostrade i we wrzesni na starą bezpłatna cztero pasmówke- w sumiew zaoszczedza sie ok 50 zł ... a tutaj cos porobili na zjazdach !!! tylko czy na wszystkich ??? czy ktos cos o tym wie ???

~stary wyga kierowca 2011-07-01

Cieszcie się i radujcie bogaci POlacy, będziecie mieli autostrady dla siebie, chociaż Polak potrafi i jakiś plebs wam się może przyplątać, ale to drobnica będzie, przed którą będziecie mogli się popisać swoim lepszym i szybszym autem. Reszty biedoty, która jak wszyscy w każdym litrze paliwa płaci PODATEK DROGOWY ( ZA KORZYSTANIE Z DRÓG PUBLICZNYCH/PAŃSTWOWYCH NALEŻĄCYCH DO WSZYSTKICH !!!!! ), za której pieniądze te autostrady głównie się buduje, NIE BĘDZIE Z NICH KORZYSTAĆ, BO DLA NIEJ ZA DROGO, a ja nie będę korzystał, bo DWA RAZY ZA TO SAMO NIE BĘDĘ PŁACIŁ I CIEKAW JESTEM, KIEDY PRAWNIE KTOŚ TEN ABSURD - PODWÓJNEGO KASOWANIA OBYWATELA ZASKARŻY.

~złodzieje ! 2011-07-01

Tusku oddaj nam autostrady ! Nie dość że buduje się je za nasze pieniądze to jeszcze mamy za nie płacić ??? Ja rozumiem że gdyby te firmy budowały za swoje, ale one budują za nasze !!!

~as 2011-07-01

Złodziejskie państwo! W bogatszych Czechach ROCZNA wineta na WSZYSTKIE autostardy i ekspresowe kosztuje na nasze ok 190 PLN! I nie trzeba stać w korku do bramki opłat.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
30 tys. km Nissanem Leaf po bezdrożach
30 tys. km Nissanem Leaf po bezdrożach
Zakończyła się wyprawa pod hasłem No Trace Expedition, w której podróżnik Marek Kamiński przejechał 30 tys. kilometrów z Polski do Japonii i z powrotem.