mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Olkusz - inwestycja za 50 mln zł

Olkusz - inwestycja za 50 mln zł

Prawie 50 mln zł kosztowała modernizacja drogi krajowej nr 94 Kraków-Bytom w Olkuszu. W piątek, 28 października oddano do ruchu przebudowaną drogę, kończąc tym samym inwestycję, której głównym zadaniem jest usprawnienie ruchu w tym mieście.

Olkusz - inwestycja za 50 mln zł

Łącznie inwestycja krakowskiego oddziału GDDKiA kosztowała 48,9 mln zł brutto (prace montażowo-budowlane wraz z dokumentacja i nadzorem) i została w całości sfinansowana ze środków budżetu państwa. Realizację kontraktu rozpoczęto wiosną 2004 roku i zakończono zgodnie z planem w październiku 2005 roku.
 
Wykonawcą było konsorcjum utworzone przez: Krakowskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych SA oraz Przedsiębiorstwo Budowy Mostów w Lubartowie Sp. z o.o. - obecnie: Mota - Engil Polska S.A., z którym podpisano kontrakt o wartości 47,2 mln zł brutto.

Inwestycja podzielona została na dwa zadania:

- rozbudowa drogi do parametrów GP (główna przyspieszona) na odcinku o długości ponad 1, km obejmująca m.in. budowę drugiej jezdni, przebudowę i wzmocnienie istniejącej jezdni do obciążenia 115 kN/oś, dobudowę pasa ruchu do wyprzedzania, budowę poboczy bitumicznych oraz ziemnych. Ponadto wybudowano cztery obiekty mostowe: dwa wiadukty nad torami kolejowymi (po rozbiórce uszkodzonego wiaduktu) i dwa przepusty drogowe oraz kanalizacje deszczową.  Dodatkowo zamontowano ekrany akustyczne i oświetlenie uliczne.
- przebudowa nawierzchni obu jezdni z dostosowaniem do unijnych norm obciążeń 115 kN/oś 3,5 kilometrowego odcinka trasy od Sławkowa do Bolesława wraz z przebudową obiektów inżynierskich w Ujkowie i Bolesławiu.

Zgodnie z zapowiedziami Zbigniewa Rapciaka, w przyszłym roku ruszy kolejny etap modernizacji drogi nr 94, polegający na przebudowie 12-kilometrowego odcinka w kierunku Krakowa. Na 2007 r. zaplanowano dobudowanie około 2-kilometrowego dojazdu do węzła w Modlnicy pod Krakowem, co pozwoli na bezpośrednie połączenie z autostradą A4. Szacowana wartość planowanych inwestycji wyniesie ok. 50 mln zł.

Tematy w artykule: malopolskie droga nr 94 Olkusz

Podobne wiadomości:

S52 i S16 - nowe drogi ekspresowe W Polsce

S52 i S16 - nowe drogi ekspresowe W Polsce

Polskie drogi 2016-05-27

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat A4Go

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat...

Polskie drogi 2016-07-01

Komentuj:

~g11111 2008-04-12

bez komentarzy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania
Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania
Lexus pracuje nad opracowaniem rozwiązań, które pozwolą zminimalizować liczbę wypadków drogowych.