1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Polskie drogi najniebezpieczniejsze w Europie

Polskie drogi najniebezpieczniejsze w Europie

Na liście 20 regionów UE, w których dochodzi do największej liczby śmiertelnych wypadków drogowych, zaraz po trzech regionach Grecji znalazły się cztery polskie województwa: warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podlaskie i lubelskie. Ogółem Polska, ze średnio 476 ofiarami śmiertelnymi wypadków na milion pasażerów, zajmuje piąte miejsce w UE za Łotwą (752), Rumunią (749), Litwą (571) i Słowacją (507) pod względem ofiar na drogach.

Polskie drogi najniebezpieczniejsze w Europie

Z zestawienia unijnego urzędu statystycznego Eurostat wynika, że najgorzej jest w Grecji, gdzie w niektórych częściach kraju ginie nawet 1576 osób na milion pasażerów. Ale tuż za trzema greckimi regionami, na czwartym miejscu jest województwo warmińsko-mazurskie: 815 ofiar śmiertelnych na milion pasażerów. Na dwunastym – woj. świętokrzyskie (617 ofiar śmiertelnych), na piętnastym – woj. podlaskie (595) i na szesnastym – woj. lubelskie (590).
 
W czołówce regionów o najniższej liczbie wypadków śmiertelnych są Niemcy. Na drogach w najbezpieczniejszym mieście-kraju związkowym Niemiec, Bremie, na milion pasażerów giną zaledwie 23 osoby. W Berlinie i Hamburgu - 57. Na czele tej listy jest też hiszpańska Ceuta (eknklawa na terytorium Maroka) z 26 ofiarami śmiertelnymi rocznie.

Eurostat zauważa jednak, że liczba wypadków w Polsce znacząco zmalała od roku 1994 - w niektórych regionach nawet o ponad 50 proc. Nie zmienia to faktu, że tendencja ta dotyczy także wielu krajów zachodnich i skandynawskich, które w ostatnim czasie zrobiły duży postęp, znacznie ograniczając liczbę śmiertelnych wypadków.

Z raportu wynika, że liczba samochodów w danym regionie jest odwrotnie proporcjonalna do liczby zabitych w wypadkach - paradoksalnie im więcej samochodów na tysiąc mieszkańców, tym mniej ofiar śmiertelnych. W Polsce liczba samochodów należy do najniższych w UE i wynosi 314 na tysiąc mieszkańców.

Eurostat publikuje także zatrważające dane o wypadkach śmiertelnych na drogach Turcji, która prowadzi obecnie negocjacje przed przystąpieniem do UE. Na milion pasażerów ginie tam średnio 820 osób rocznie, przy czym w najniebezpieczniejszych regionach - nawet ponad 4 tys.

Przeczytaj także:

Przez cały rok na światłach! (2007-02-16)

Najbezpieczniejszy rok na drogach (2007-01-03)

Zakaz wyprzedzania dla TIR-ów? (2007-01-25)

Ostrożnie, zwłaszcza w piątkowe popołudnie (2006-10-06)

 


Podobne wiadomości:

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Komentuj:

~Połliszłejs 2009-03-04

Dlaczego akurat polskie drogi tak się karci? To polscy czasami wyczyniają durne rzeczy. Akurat o polskich drogach wolę lepiej się wyrażać, niż o polskich dziewczynach. One są dobre, a autostrady już powstają. Dobrze, że tekst powstał 2 lata temu. Przez ten czas na pewno zmieniło się maksymalnie na plus.

~As 2007-02-19

ty jestes żąłosny s19 jedno pasmowa????? 2x2 ma byc imbelcylu, jak ci nie pasuje to sei wyprowadz

~osskaa 2007-02-19

Naiwięcej osób ginie w regionach, gdzie nie ma ani kilometra drogi ekspresowej i jeszcze długo nie będzie - vide DK16, która jest na jakiejś rezerwowej liście, albo S19, która niby priorytetowa będzie do 2015 tylko jednojezdniowa, czyli takie żałosne coś jak obwodnica południowa Torunia, Szubina, Miłomłyna, Sławna i szumna S3 ze Szczecina do Świnoujścia. Żałosne...

~as 2007-02-17

I jak to jest,że w kraju gdzie za miastem można jechać 100km/h, a na ekspresówkach (też jednojezdniowych) i autostradach bez ograniczeń ginie najmniej ludzi? A nam się kity wciska, że ograniczenia prędkości to dla bezpieczeństwa, a nie napychania budżetu.

~Piti 2007-02-16

Od 5-ciu lat przejeżdżam raz do roku ten sam odcinek, i za każdym razem widać poprawę. Więc jak najbardziej popieram :]

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mitsubishi Outlander PHEV – polska premiera
Mitsubishi Outlander PHEV – polska premiera
Do polskich salonów Mitsubishi Motors dotarły właśnie pierwsze dostawy debiutującego w nowej odsłonie modelu Mitsubishi Outlander PHEV 2020.

Podkast VW Podkast VW