1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Ponad 131 mln zł na projekty transportowe w Trójmieście

Ponad 131 mln zł na projekty transportowe w Trójmieście

Ponad 131 mln zł dofinansowania trafi na projekty transportu publicznego w Trójmieście. Z funduszy europejskich powstaną m.in. węzły integracyjne dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Sfinansowana zostanie również przebudowa ul. Chwarznieńskiej w Gdyni.

Ponad 131 mln zł na projekty transportowe w Trójmieście
Projekty zostaną dofinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Umowa z Miastem Gdańsk dotyczy realizacji projektu pn. „Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej - etap IIIC” o wartości 160 080 738,65 zł, zaś unijne dofinansowanie to 94 235 728,72 zł. W ramach projektu planuje się budowę węzłów integracyjnych i infrastruktury towarzyszącej dla przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej: Brętowo, Jasień oraz Kiełpinek. Planuje się także budowę dojazdów do przystanków Jasień i Kiełpinek. Ponadto zaplanowano także przebudowę ponad 4 km torowiska tramwajowego w ul. Siennickiej i ul. Lenartowicza od ul. Elblaskiej do ul. Sucharskiego. Celem projektu jest integracja podsystemów transportowych funkcjonujących na terenie trójmiejskiego obszaru metropolitalnego, a w szczególności systemu PKM z układem tramwajowym i autobusowym Gdańska. Projekt zostanie zrealizowany do czerwca 2015 roku.

Marszałkowie województwa podpisali również dwie umowy z władzami Gdyni. Pierwsza dotyczy realizacji projektu „Zwiększenie konkurencyjności transportu publicznego w Gdyni, dzięki przebudowie infrastruktury komunikacji zbiorowej wraz z zakupem nowoczesnego taboru”, którego wartość wynosi 38 794 760,97 zł, zaś unijne dofinansowanie - 16 289 575,60 zł. Projekt zakłada zwiększenie konkurencyjności transportu publicznego, poprzez wydzielenie pasów ruchu dla pojazdów transportu publicznego w ciągu ul. Kieleckiej (o długości około 1 420 m) oraz w ciągu ul. Morskiej (o długości około 350 m), przebudowę 20 zatok komunikacji zbiorowej, modernizację placu postojowego przy zbiegu ul. Powstania Styczniowego i ul. Huzarskiej, zakup 30 nowoczesnych autobusów (w tym 15 autobusów zasilanych gazem CNG) oraz przeprowadzenie szkoleń dla kierowców i kontrolerów biletów. Celem projektu jest zwiększenie konkurencyjności usługowej oferty transportu miejskiego w stosunku do indywidualnego transportu samochodowego. Projekt zostanie zrealizowany do czerwca 2015 roku.

Druga umowa dotyczy dofinansowania przebudowy ul. Chwarznieńskiej w Gdyni, na odcinku od granicy lasu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego do zakrętu w rejonie skrzyżowania z ul. Gierdziejewskiego. Ul. Chwarznieńska jest drogą dojazdową do drogi ekspresowej S6. W ramach przedsięwzięcia powstały dwie nowe jezdnie ul. Chwarznieńskiej o długości 643 m, a dotychczasowa ulica została przebudowana na odcinku 2 286 m. Przedsięwzięcie miało na celu poprawę spójności i efektywności komunikacyjnej systemu transportowego aglomeracji trójmiejskiej, poprzez rozbudowę układu drogowego, dla usprawnienia jego powiązania z systemem krajowym i transeuropejskim. Wartość projektu to 30387 640,67 zł, zaś unijne dofinansowanie 20 591 503,86 zł.

Podobne wiadomości:

Kalifornia stawia na wodorowe TIR-y

Kalifornia stawia na wodorowe TIR-y

Aktualności 2019-07-30

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Polskie drogi 2017-10-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Porsche 911 Targa – trzeci do kompletu
Porsche 911 Targa – trzeci do kompletu
Porsche 911 Targa dołącza do modeli w nadwoziu Coupe oraz Cabriolet w sam raz przed zbliżającym się okresem letnim. Znamy już ceny Targi.