mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Porozumienie dla DW 935 Racibórz-Pszczyna

Porozumienie dla DW 935 Racibórz-Pszczyna

Podpisano porozumienie w sprawie powierzenia Miastu Racibórz prowadzenia budowy drogi Racibórz – Pszczyna na odcinku od gminy Rudnik do Rybnika, jako nowego ciągu drogi wojewódzkiej nr 935. Projekt porozumienia powstał m.in. na podstawie umowy o współpracy, która w lutym tego roku została podpisana pomiędzy władzami Raciborza i gmin po terenie których ma przebiegać przyszła droga.

Porozumienie dla DW 935 Racibórz-Pszczyna
- O obwodnicy Raciborza mówi się od wielu lat. Nie tylko pomoże samemu miastu, ale też zapewni dobrą komunikację przez Rybnik aż do Pszczyny - mówił prezydent Raciborza Mirosław Lenk. - Bardzo się cieszę że, województwo przyjęło budowę drogi do swojego planu strategicznego, jest projektem największym na terenie województwa i jednym z dwóch kluczowych w subregionie zachodnim na realizację, których województwo będzie się starać o finansowanie w następnej perspektywie unijnej 2014-2020 - mówił prezydent Lenk.

Miasto będzie odpowiedzialne za przygotowanie całej dokumentacji obejmującej m.in. projekt inwestycji, studium wykonalności oraz ocenę oddziaływania na środowisko. Dokumentacja ma być gotowa w 2015 roku. Szacowany koszt budowy tego 25-kilometrowego odcinka to nawet 1 mld zł. Droga będzie przebiegać od gminy Rudnik przez Racibórz, Kornowac, Gaszowice, Lyski i Rydułtowy do ul. Sportowej w Rybniku.

- Rybnik swój fragment realizuje na drodze miejskiej, ze środków własnych. W Raciborzu trasa będzie przebiegać drogą wojewódzką, więc głównym beneficjentem środków będzie województwo śląskie, my zaś będziemy realizatorem - wyjaśnił prezydent Mirosław Lenk.

Trasa Racibórz-Pszczyna oraz Droga Główna Południowa będą największymi inwestycjami realizowanymi w województwie w kolejnym okresie finansowania unijnego.

Koszt przygotowania dokumentacji budowy drogi Racibórz-Pszczyna na odcinku Rudnik-Rybnik to 5 mln zł. Największą część kosztów, bo 65 proc. pokryje Samorząd Województwa Śląskiego, pozostałą część zapewni Miasto Racibórz, działając w imieniu pozostałych gmin. Jeszcze w tym roku Miasto przewiduje wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej. Jej podstawę będzie stanowiła opracowana w 2007 roku koncepcja programowo-planistyczna wykonana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Polskie drogi 2016-12-06

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Audi wykorzystuje używane akumulatory litowo-jonowe
Audi wykorzystuje używane akumulatory litowo-jonowe
W swoim zakładzie produkcyjnym w Ingolstadt Audi wykorzystuje używane akumulatory z samochodów elektrycznych.