1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Powstają nowe odcinki S8 Wrocław - Łódź - Warszawa

Powstają nowe odcinki S8 Wrocław - Łódź - Warszawa

Powstają kolejne odcinki ekspresowej trasy S8 z Wrocławia do Warszawy. W ubiegłym roku przybyły: ponad 80-kilometrowy odcinek prowadzący z Piotrkowa Trybunalskiego do granicy z woj. mazowieckim oraz około 60-kilometrowy odcinek z Wrocławia do Sycowa. Pod koniec stycznia br. półmetek osiągnęły prace na odcinku Walichnowy – Łódź. To aktualnie największa trwająca w Łódzkiem inwestycja, której wartość przekracza 5 miliardów złotych.

Powstają nowe odcinki S8 Wrocław - Łódź - Warszawa

S8 Walichnowy – Łódź to najdłuższy budowany obecnie fragment drogi ekspresowej S8. Jak zakładają harmonogramy, w pierwszej połowie 2014 roku powstanie prawie 114 km nowej drogi. Inwestycja obejmuje budowę drogi ekspresowej S8 na odcinku od węzła Walichnowy do węzła Łódź Południe na autostradzie A1. Powstanie nowa droga o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i pasem awaryjnym na całym realizowanym odcinku, niezależnie od istniejącego przebiegu drogi krajowej nr 8. Odcinek drogi ekspresowej S8 pomiędzy węzłem Walichnowy, a węzłem Łódź Południe będzie miał  długość 104,07 km. Inwestycja obejmuje również budowę łącznika z obwodnicą Pabianic o długości 3,32 km (parametry drogi ekspresowej) oraz budowę zachodniej obwodnicy miasta Sieradz o długości 6,02 km (parametry drogi głównej przyśpieszonej ). Łączna ilość dróg wybudowanych w ramach projektu wynosi około 113,5 km.

Dzięki temu odcinkowi S8 zdecydowanie skróci się podróż z Łodzi do Wrocławia, łatwiej też będzie dojechać z Warszawy do Wrocławia. Przypomnijmy, inwestycja została podzielona na dziewięć odcinków realizacyjnych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy z wykonawcami na budowę czterech ostatnich odcinków (2, 3, 4 i 5) ekspresowej S8 z miejscowości Walichnowy do węzła Łódź – Południe w pierwszych dniach stycznia 2012 roku. - Wszystkie 9  odcinków realizacyjnych drogi ekspresowej S8 od węzła "Wieluń" (S8/DK14) będzie miało nawierzchnię betonową (wyjątkiem jest odcinek 3-ci - obejście Sieradza, który będzie miał jedna jezdnię o nawierzchni bitumicznej) – informuje Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na podstawie zawartych umów odcinek  2 - Walichnowy bez węzła – węzeł Złoczew wraz z węzłem – o długości 19 km buduje konsorcjum firm, którego liderem jest Hermann Kirchner Polska. Konsorcjum zażądało blisko 710 mln zł za zlecone prace. Odcinek 3 - łącznik od drogi krajowej nr 12 do węzła „Sieradz – Południe, w sumie ponad 6 km, realizuje konsorcjum firm z liderem Przedsiębiorstwem Robót Drogowych i Mostowych. Prace wyniosą prawie 84 mln zł. Ponad 19 km odcinek Węzeł Złoczew – węzeł Sieradz Południe wraz z węzłem zlecono konsorcjum, którego liderem jest Strabag. Prace wyniosą ponad 683 mln zł. Z kolei ponad 34 km odcinek Węzeł Sieradz - Południe bez węzła – węzeł Łask bez węzła buduje konsorcjum, na czele którego stoi Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych POL-AQUA S.A. Koszt budowy tego odcinka to około 1,39 mld zł.

Wcześniej, latem 2011 roku podpisano umowę na 1 odcinek – budowę węzła Walichnowy. - Węzeł powinien być gotowy w marcu 2013 roku – zapewnia firma Budimex, wykonawca prac.  Umowy na odcinki  6, 7, 8  9 od węzła Łask do połączenia się z autostradą A1 w rejonie Rzgowa o łącznej długości 33,5 km podpisano jesienią ubiegłego roku. Prace dla tych odcinków mają zakończyć się z początkiem 2014 roku.


Pod koniec tego roku powinniśmy przejechać ekspresowym odcinkiem w województwie wielkopolskim na trasie Syców - Kępno - Wieruszów – Walichnowy. Łączna długość nowo budowanego fragmentu S8 w Wielkopolsce, to około  45 kilometrów. Inwestycje podzielono na trzy odcinki: Syców – Kępno (15,3 km), Kępno – Wieruszów (16,6 km) i Wieruszów - Walichnowy (13,1 km). Dwa pierwsze odcinki buduje firma Mota Engil. Prace wyniosą odpowiednio 325 oraz 527,5 mln złotych. Budową trzeciego odcinka S8 Wieruszów – Walichnowy zajęło się konsorcjum z firmą Dragados jako liderem. Koszt wybudowania tego odcinka, to 233,5 miliona złotych.

Jeżeli wszystko pójdzie z planem dzięki nowym odcinkom drogi ekspresowej S8 za rok zdecydowanie skróci się podróż z Wrocławia do Łodzi i do stolicy.

 


Podobne wiadomości:

„Tak dla S14” - powstało stowarzyszenie

„Tak dla S14” - powstało stowarzyszenie

Polskie drogi 2017-05-09

Remont nawierzchni autostrady A4 Katowice-Kraków

Remont nawierzchni autostrady A4...

Aktualności 2019-04-26

Komentuj:

~Inzynier z petrobudowy 2013-03-31

Kompletna paranoja. Piszecie ze fragment drogi Piotrkow granica mazowieckiego juz zrobiona. A jednoczesnie ze robi sie obecnie dojazd do wezla Lodz poludnie na i dojazd do A1. Gdzie Rzym a gdzie Krym. Spojrz na mape zanim bedziesz pisal bzdury. To co z wezla Lodz jedziemy do A1 czy wracamy do Piotrkowa zeby jechac gierkowka. Pijany to projektowal czy co ????

~aaa 2013-02-05

Przydałaby się mapka. Mało kto wie gdzie jest Syców, a gdzie Walikozy.

~Czy to ta droga co miała być gotowa na EURO? 2013-02-05

Alez ten Tusk jest szybki!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lexus LC Convertible po tuningu TRD
Lexus LC Convertible po tuningu TRD
Oficjalny warsztat tuningowy Toyoty i Lexusa – Toyota Racing Development – przygotował ciekawy pakiet dla Lexusa LC Convertible.