1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Powstaje nowy most na Warcie w ciagu S8

Powstaje nowy most na Warcie w ciagu S8

Budowana jest nowa przeprawa przez rzeke Wartę w województwie łódzkim. Obiekt jest częścią 5 odcinka realizacyjnego drogi ekspresowej S8 Łódź - Walichnowy, który ma zostać oddany do ruchu na przełomie 2014 i 2015 roku.

Powstaje nowy most na Warcie w ciagu S8
Własnie zakończono ważny etap prac. Nowy most połączył dwa brzegi Warty. - Dotychczas robotnicy budujący tę wielka przeprawę (łączna długość blisko 1000 metrów) musieli korzystać z łodzi, co przy rwącym nurcie Warty nie było sprawę prostą. W tej chwili mają zadanie zdecydowanie ułatwione. Prace przy budowie mostu prowadzone było w sposób nietypowy. Rozpoczęto je na obu brzegach rzeki i kontynuowano do chwili, kiedy obie części spotkały się nad lustrem wody z milimetrową dokładnością. Przy pracach posiłkowano się kilkoma różnymi technologiami. Trzy przęsła od strony zachodniej, czyli od Sieradza wykonano tradycyjną metodą deskowań stacjonarnych. 12 przęseł od wschodu, czyli od strony Łodzi o łącznej długości niema 615 metrów powstało przy zastosowaniu systemu MSS. Polega on na użyciu specjalnego urządzenia formującego, pozwalającego na przemieszczanie konstrucji deskowania na kolejne przęsło bez konieczności jej podpierania. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych wózków jezdnych i siłownikow hydraulicznych. Całość opiera się na belkach stalowych opartych na systemie kratownic. Jeszcze inna metodę tzw. "traweler" zastosowano przy budowie prawie 100 metrowego przęsła łączącego oba brzegi rzeki. W tym przypadku stosowany jest specjalny wózek, podpierany przez istniejący już segment ustroju nośnego. Zadaniem wózka jest deskowanie, pozycjonowanie geometryczne nowego segmentu i utrzymanie mokrego betonu do czasu scalenia się z wykonanym uprzednio elementem - informują pracownicy łódzkiego oddziału GDDKiA.

Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota Yaris Cross częściowo z polskich fabryk
Toyota Yaris Cross częściowo z polskich fabryk
W polskich fabrykach Toyoty powstają benzynowe i hybrydowe napędy do najnowszego modelu marki, rodzinnego Yarisa Cross, który pojawi się w salonach w październiku.