mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Powstanie obwodnica na przygranicznej DK 12

Powstanie obwodnica na przygranicznej DK 12

Po wieloletnich przygotowaniach podpisano umowę na budowę obwodnicy miasta Łęknica w ciągu drogi krajowej nr 12. Wykonawca ma 1,5 roku na zrealizowanie inwestycji. Prace pochłoną niemal 64 mln zł.

Powstanie obwodnica na przygranicznej DK 12
Potrzeba budowy obwodnicy dla miejscowości Łęknica wynika z utrudnień występujących na drodze krajowej nr 12. Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo drogi z zabudową mieszkalną i targowiskiem nie jest możliwa modernizacja istniejącego odcinka w celu poprawienia sprawności i bezpieczeństwa ruchu.

Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Zielonej Górze, a wykonawcą konsorcjum: Lider - MAX BÖGL POLSKA sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie i Partner - MAX BÖGL Bauunternehmung GmbH & Co. KG.

Inwestycja obejmuje budowę m.in. odcinka drogi krajowej o dł. 3,67 km, mostu granicznego przez rzekę Nysę Łużycką, trzech wiaduktów, dróg zbiorczych, przejścia podziemnego pod projektowaną obwodnicą dla pieszych i rowerzystów, czterech skrzyżowań.

Projektowana obwodnica m. Łęknica poprowadzona została po południowych, południowo-wschodnich i wschodnich obrzeżach miasta Łęknica, prawie w całości po terenach niezabudowanych. Jest ona kontynuacją drogi projektowanej po stronie niemieckiej. Przebieg nowego odcinka drogi uzgodniono ze stroną niemiecką, która wcześniej wyznaczyła lokalizację nowego przejścia granicznego, łączącego miasto Łęknica z położonym na lewym brzegu Nysy Łużyckiej, miastem Krauschwitz. Projektowana obwodnica miasta Łęknica, wraz ze stanowiącym jej przedłużenie nowym odcinkiem drogi po stronie niemieckiej, umożliwią wyprowadzenie intensywnego ruchu tranzytowego z centrów obydwu miast oraz jego odsunięcie od granic utworzonego po obydwu stronach Nysy Łużyckiej Parku Mużakowskiego, wpisanego 2 maja 2005 na listę kulturowego dziedzictwa UNESCO.

Budowa obwodnicy Łęknicy nie jest jedynym zadaniem które GDDKiA O/ZG realizuje na drodze krajowej nr 12. W latach 2008-2010 będzie również wykonywana przebudowa drogi krajowej nr 12 na odcinku Łęknica-Żary dł. 32km, a na lata następne przygotowana jest przebudowa odcinka drogi Szprotawa-granica województwa dł. 8km wraz budową obwodnicy miejscowości Szprotawka.

We wcześniejszych latach zrealizowano w ramach funduszu PHARE obwodnicę Żar, obwodnicę Żagania oraz pierwszy etap obwodnicy Szprotawy. Aktualnie trwają prace koncepcyjne nad drugim etapem budowy obwodnicy m. Szprotawa, której realizacja przewidziana jest po roku 2012.

Podobne wiadomości:

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Polskie drogi 2016-07-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Niemcy wprowadzają opłaty za przejazd autostradami. Pierwsze winiety kupić trzeba będzie za niecałe dwa lata.