1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Premier Ewa Kopacz obiecuje 3,9 tys. km autostrad i dróg ekspresowych

Premier Ewa Kopacz obiecuje 3,9 tys. km autostrad i dróg ekspresowych

Podczas konferencji prasowej w Opolu premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że w latach 2014-2023 zostanie przeznaczonych 107 mld złotych na powstanie 3,9 tys. km. autostrad i dróg ekspresowych w naszym kraju. 

Premier Ewa Kopacz obiecuje 3,9 tys. km autostrad i dróg ekspresowych
Rząd ma przyjąć "Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023" jeszcze we wrześniu. Głównym celem będzie dokończenie sieci dróg w Polsce oraz połączenie szybkimi trasami głównych miast celem skrócenia podróży minimum 15 procent. 

Na budowę polskich dróg trafi 107 mld złotych. Program potrwa wstępnie do 2023 roku, ale z możliwością przedłużenia go o kolejne dwa lata. Za tą kwotę premier zamierza wybudować 3,9 tys. km autostrad i dróg szybkiego ruchu. 

Nowy program ma się różnić od poprzednich. Finansowanie jest już podobno zapewnione, a tam gdzie będzie to możliwe, procedury będą przeprowadzana bardzo szybko. Oprócz budowania nowych dróg szybkiego ruchu pieniądze trafią także na budowę obwodnic miejscowości, gdzie jest duży ruch. Program przewiduje budowę 57 obwodnic. Dodatkowo pieniądze trafią na likwidację niebezpiecznych miejsc. Na ten cel zostanie przeznaczona kwota 4 mld złotych.

Minister infrastruktury, Maria Wasiak, podkreśliła że celem programu jest domknięcie siecią dróg całego kraju. Z budżetu programu 48 mld złotych będzie przeznaczone na utrzymanie dróg. 

Jakie inwestycje zostały ujęte w "Programie budowy dróg krajowych na lata 2014-2023"? Przede wszystkim autostrady: A1 Pyrzowice - Częstochowa oraz A2 Warszawa - Mińsk Mazowiecki. Do projektu trafiły także: budowa  drogi ekspresowej S3 - Sulechów - Bolków, S5 - Wrocław - Poznań - Bydgoszcz - Nowe Marzy (A1), S6 - Goleniów - Gdańsk, S7 - Gdańsk - Płońsk oraz Warszawa do granicy z woj. małopolskim, S2 - Południowa Obwodnica Warszawy. 

Pozostałe najważniejsze inwestycje to budowa drogi ekspresowej S8 - Wrocław - Łódź - Warszawa - Białystok, S17 - Warszawa - Lublin, S19 - Lublin - Rzeszów, S51 - Olsztynek - Olsztyn oraz S61 - Ostrów Mazowiecka do granicy państwa w Budzisku. Dodatkowo zostanie połączony Szczecin Z Trójmiastem w ramach drogi S6, Warszawa z Lublinem i Rzeszowem w ramach S17 i S19.
Podobne wiadomości:

Trzy pasy na nowym odcinku A1

Trzy pasy na nowym odcinku A1

Polskie drogi 2021-11-05

Autostrada A1 z nowym odcinkiem Piotrków-Kamieńsk

Autostrada A1 z nowym odcinkiem...

Polskie drogi 2021-10-13

Komentuj:

Lechu1984 2015-10-30

Na polityków nie ma mocnych! Zawsze tylko dużo obiecują, a jak przyjdzie co do czego to potrafią tylko stwierdzić, że nie udało się zrealizować założonych celów, bo przeciwnicy polityczni na to nie pozwolili!

~edgar 2015-10-24

ZABETONUJCIE Całom Polske i będzie spokój

~priem 2015-08-28

Oby tylko nowa opcja polityczna, która (niestety) prawdopodobnie przejmie rządy nad RP nie wywróciła całego planu do góry nogami.

~warszawiak 2015-08-27

Dodam jeszcze, że załączona mapka przedstawia jedno, a zapowiedzi budów wymienione w artykule co innego. Np. S7 ma kończyć się w Płońsku, a potem na granicy woj. świętokrzyskiego i małopolskiego. Czyli decydenci drogowi wyjazdy z Krakowa do Warszawy i z Warszawy do Gdańska zostawiają na sam koniec i dalej nie rozumieją, ze są to najważniejsze odcinki tej drogi. Szczególnie kompromitujący jest wyjazd z Krakowa, który niewiele się zmienił od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Zresztą merytorycznie odniosę się do programu drogowego, kiedy zostanie on już wreszcie we wrześniu, miejmy nadzieję, oficjalnie zatwierdzony.

~warszawiak 2015-08-27

Mapka przyszłych dróg wygląda rzeczywiście imponująco. Niestety, doskonale pamiętam mapkę drogową z przed ok. ośmiu lat, przedstawiającą drogi gotowe na Euro 2012... A dodatkowo ta aktualna mapa dziwnym trafem przedstawiana jest przed wyborami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen ID.5 – premiera SUV-a coupe
Volkswagen ID.5 – premiera SUV-a coupe
Volkswagen ID.5 to najnowszy model z rodziny ID, elektrycznych modeli Volkswagena. ID.5 jest w zasadzie inną wersją nadwoziową modelu ID.4, utrzymaną w stylu coupe.