mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Przegląd inwestycji na śląskich drogach wojewódzkich

Przegląd inwestycji na śląskich drogach wojewódzkich

W tym roku na modernizację i utrzymanie dróg wojewódzkich na Śląsku zaplanowano 282,1 mln zł z budżetu Samorządu Województwa. Dwie główne inwestycje to budowa przejazdu pod torami kolejowymi w Pszczynie (DW 933) i gruntowna przebudowa ponad dwukilometrowego odcinka DW 941 między Wisłą Głębcami a przełęczą Kubalonka. Rocznie remontuje się gruntownie ok. 100 km dróg – informuje UM woj. Śląskiego.

Przegląd inwestycji na śląskich drogach wojewódzkich
Przygotowania do tych inwestycji trwały wiele lat. W ubiegłym roku przeszkodą w rozpoczęciu przebudowy trasy przez Kubalonkę było odwołanie przetargu. Wszystkie oferty spełniające wymogi formalne opiewały na kwoty daleko przewyższające, to na co Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach był przygotowany, zgodnie z planem budżetowym. W Pszczynie protesty mieszkańców na decyzję wojewody o uwarunkowaniach środowiskowych o ponad rok przeciągnęły przygotowanie inwestycji.

Obecnie na DW 941 prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Wykonawca, po niespełna dwóch miesiącach prac, wykonał prawie w całości system odwodnienia. Było to o tyle trudne zadanie, że trzeba było drążyć wykopy w twardym, skalistym gruncie. Przebudowa odcinka DW 941, liczącego 2,2 km i budowa nowego mostu w Głębcach kosztować będzie prawie 27 mln złotych. Zakończenie tej inwestycji planowane jest 30 października br. W kolejnych latach będą przebudowywane następne odcinki tej drogi w Głębcach i Istebnej. Całość tego przedsięwzięcia pochłonie prawdopodobnie ponad 100 mln zł.

W Pszczynie, na budowie przejazdu pod torami kolejowymi, w przyszłym roku będzie przywrócony ruch pojazdów. Obiekt kosztować będzie 54 mln zł. Wybudowane zostaną dwie ściany (tzw. szczelinowe) i dwa niezależne wiadukty (swego rodzaju „kładki”) dla dwóch torów kolejowych ponad drogą.

W pierwszym półroczu zakończono kilka inwestycji rozpoczętych w minionym roku. W Wodzisławiu Śląskim dobiegła końca przebudowa skrzyżowania ulic Matuszczyka i Pszowskiej (DW 933). Trwają końcowe prace porządkowe w Zawadach, gdzie kosztem ponad 20 mln zł wybudowano nowy most nad Liswartą. Między Raciborzem a Kornicami zakończono remont nawierzchni na DW 416. Podobnie na DW 938, między Pawłowicami a Pruchną, kończy się remont nawierzchni rozpoczęty w 2008 roku. W najbliższym czasie zakończy się także remont nawierzchni na DW 907 między Bruśkiem a Koszęcinem. Ta inwestycja rozpoczęła się wiosną tego roku. Przez kilka tygodni droga była całkowicie zamknięta.

Wyremontowany został także ponad dziesięciokilometrowy odcinek DW 793 pomiędzy Złotym Potokiem a Żarkami. Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 5 mln zł. Przebudowano skrzyżowanie DW 905 i 907 w Boronowie.

Do początku grudnia sfinalizowany zostanie remont przepustu na DW 921 w Pilchowicach. Naprawiany jest także korpus drogi, który osunął się w wyniku wzmożonego ruchu ciężarówek zwożących kruszywo na budowę autostrady A1. Ponieważ grunt jest podmokły teren wzmocniono tzw. „mikrofalami”. Droga była całkowicie zamknięta. Teraz ruch przywrócono.

W tym czasie zakończy się także remont mostu nad kanałem Ulga w Raciborzu (DW 919). Koszt remontu wyniósł ponad 5 mln złotych. Likwidowane są skutki korozji betonowej konstrukcji mostu. Wybudowany będzie system odwodnienia i oczyszczania wód opadowych. Poszerzone zostaną chodniki. Trwają jednocześnie ostatnie przygotowania do wyremontowania nawierzchni DW 919 od mostu do Raciborza Markowic. W tym roku kosztem 4,6 ml zł renowacji poddany zostanie pierwszy z dwóch odcinków tego fragmentu drogi. Przygotowanie tego przedsięwzięcia wymagało wycięcia ponad 100 drzew.

Prowadzone są również inwestycje na drogach wojewódzkich powierzone do realizacji gminom lub powiatom porozumieniami zawieranymi z Województwem Śląskim. Zadania te realizowane są w całości z budżetu województwa lub na ich realizację gminy lub powiaty udzielają pomocy finansowej województwu. Lista tych przedsięwzięć liczy 77 pozycji. Niektóre są w fazie realizacji, inne na etapie projektowania lub uzgodnień. Są to przeważnie ciągi rowerowo-piesze, chodniki, zatoki autobusowe, skrzyżowania.

Podobne wiadomości:

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy przetarg

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy...

Polskie drogi 2017-06-19

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe rozwiązania w samochodach
Nowe rozwiązania w samochodach
Samochody bez kierownicy, z kołami-śmigłami czy modułowym nadwoziem - być może kiedyś tak będzie wyglądała motoryzacja. Zamiast wybierać się w daleką podróż w przyszłość, spójrzmy w tę mniej odległą i bardziej przewidywalną. Oto ciekawe rozwiązania technologiczne, które wkrótce stanął się powszechne w naszych samochodach.