1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Przetargi na obwodnice mogą ruszać

Przetargi na obwodnice mogą ruszać

Nowy, przyjęty przez rząd, załacznik nr 6 rozszerzejący "Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015" objął budowę 12 nowych obwodnic miast. Dzięki temu będzie możliwe ogłoszenie przetargów na obwodnice o łącznej długości 150 km. Będą one realizowane w nowej perspektywie finansowej 2014-2020.

Przetargi na obwodnice mogą ruszać

W mijającym tygodniu Rada Ministrów przyjęła, zmianę do obecnie realizowanego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 – załącznik nr 6. Jest to druga zmiana programu drogowego w tym roku, a zatem kolejne powiększenie możliwości realizacyjnych nowych dróg. W załączniku nr 6 ujęte są projekty polegające na budowie obwodnic miejscowości realizowanych w nowej perspektywie finansowej UE 2014-2020, dla których postępowania przetargowe na wybór wykonawców robót mają zostać uruchomione jeszcze w tym roku.

- W nowej perspektywie finansowej 2014-2020 planowana jest kontynuacja realizacji inwestycji drogowych na drogach szybkiego ruchu, których celem będzie budowa spójnej sieci drogowej, jak również budowa obwodnic miejscowości. Aby zachować ciągłość realizacji inwestycji drogowych, należy umożliwić GDDKiA uruchomienie postępowań przetargowych w 2013 r., co umożliwi rozpoczynanie robót w roku 2014, czyli w pierwszym roku nowej perspektywy finansowej UE - informuje resort transportu. Na realizację zadań konieczne będzie zabezpieczenie kwoty 4,7 mld zł. Środki pochodzić będą z Krajowego Funduszu Drogowego oraz refundacji z budżetu UE.

Bez wątpienia najwięcej pieniędzy pochłonie obwodnica Olsztyna, bo aż 1,42 mld zł. W sumie ponad 1,4 mld zł trzeba zabezpieczyć na obwodnice: Inowrocławia (495,1 mln zł), Nysy (467,9 mln zł) i obwodnicę Góry Kalwarii (437,8 mln zł). Z kolei budowa obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego powinna wynieśc ponad 345 mln zł).


Lista inwestycji ujętych w załączniku 6 obejmuje budowę obwodnic:

• Bełchatowa wyprowadzającej ruch z krajowej drogi nr 8,

• Brodnicy w ciągu drogi krajowej nr 15,

• Inowrocławia w ciągu drogi krajowej nr 15,

• Wielunia w ciagu drogi krajowej nr 8,

• Ostrowa Wielkopolskiego w ciagu drogi ekspresowej S11,

• Jarocina w ciagu drogi ekspresowej S11,

• Góry Kalwarii w ciągu dróg krajowych nr 50 i 79,

• Olsztyna w ciagu drogi krajowej nr 16,

• Kłodzka w ciagu drogi krajowej nr 33 i 46,

• Nysy w ciagu dróg krajowych nr 41 i 46,

• Kościerzyny w ciagu drogi krajowej nr 20,

• Sanoka w ciagu drogi krajowej nr 28.


Postępowania na budowę obwodnic wskazanych w załączniku nr 6 powinny być w większości ogłoszone do końca 2013 roku. Jako pierwszy ogłoszono już przetarg na obwodnicę Wielunia w ciągu drogi krajowej nr 8.

Załącznik nr 6 stanowi drugie rozszerzenie programu drogowego w tym roku. W czerwcu br. Rada Ministrów przyjęła załącznik nr 5, w którym określono listę wybranych zadań polegających na budowie dróg ekspresowych. Zapewniono wówczas środki w wysokości ponad 35 mld zł, które umożliwią ogłoszenie przetargów dla ponad 700 km dróg szybkiego ruchu. Znaczna część przetargów została już uruchomiona.

Jak zapewnia ministerstwo transportu zarówno przyjęty przez Radę Ministrów w czerwcu br. załącznik nr 5, jak i przyjęty załącznik nr 6, stanowią tylko wycinek inwestycji planowanych do realizacji w latach 2014-2020. Cały program drogowy znajduje się w przygotowaniu.

 

Tematy w artykule: obwodnice

Podobne wiadomości:

Ogłoszony przetarg na obwodnicę Stalowej Woli i Niska

Ogłoszony przetarg na obwodnicę Stalowej Woli...

Polskie drogi 2015-10-01

Wystartował przetarg na obwodnicę Tomaszowa Lubelskiego

Wystartował przetarg na obwodnicę Tomaszowa...

Polskie drogi 2015-10-07

Komentuj:

~Ja i mój klekot 2013-10-22

A S8

~Ja i mój klekot 2013-10-06

Zgadzam sie z przedmówcą,ale nie do końca.Gdy w końcu ekspresowa powstanie będzie płatna dla ciężarówek ,któe pojadą starą droga ,już wtedy powiatową. A co do zakorkowanych miast można wyliczać bez końca.Moja lista z DK. z południa kraju jest następująca: Malopolskie- Skawina ,Andrychów,Dąbrowa Tarnowska,Zabierzów ,Limanowa Sląskie- Zawiercie,Racibórz,Mysłowice ,Podkarpackie- Sokołów Młp, Opolskie-Olesno,Namysłów,Kluczbork,Praszka

~andrzej 2013-10-05

Nie wiem co za idiota ustala plan budowy obwodnic.Po co robić obwodnicę Wielunia,czy Bełchatowa?Przecież niedługo będzie nowa droga S8,która wyprowadzi ruch z tych miast,a obwodnicę będą piękne,lecz puste.Mieszkam w Pułtusku przez który przebiega DK61,przez miasto jest coraz gorzej przejechać,szczególnie w weekendy.Jakoś nie słychać żeby szykowano się do budowy obwodnicy.No ale cóż,u nas z myśleniem niestety jest bardzo ciężko.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Transit z 10-stopniową automatyczną skrzynią biegów
Ford Transit z 10-stopniową automatyczną skrzynią biegów
Ford wprowadza do modelu Transit nową automatyczną skrzynię biegów o 10 przełożeniach. Z powodzeniem działa ona poza tym w Mustangu i Raptorze.

VW ID VW ID