mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Przyroda kontra inwestycje drogowe

Przyroda kontra inwestycje drogowe

W latach 2007–2013 Polska ma dostać na budowę dróg i linii kolejowych ponad 19 mld euro dotacji unijnych. Jednak ze względu na ochronę środowiska Unia może zablokować dotacje z funduszy na inwestycje. Według szacunków ekologów mogą być problemy z realizacją 95 proc. projektów infrastrukturalnych.

Przyroda kontra inwestycje drogowe

Okazuje się, że konflikt między Warszawą a Brukselą o budowę obwodnicy Augustowa przez unikalne tereny Doliny Rospudy może być dopiero początkiem prawdziwego problemu.  Ze względów ekologicznych zagrożone jest powstanie najważniejszych autostrad, dróg ekspresowych, linii kolejowych. Polska strona przy planowaniu tych inwestycji nie zadbała dostatecznie o ekologię tych terenów. Dlatego też, ze względu na unijne prawo Polska może napotkać poważne problemy z wydaniem środków unijnych, które w najbliższych latach dostanie ze wspólnego budżetu na te inwestycje – przestrzega Gazeta Prawna.

Już teraz Komisja Europejska (KE) zablokowała wypłatę dotacji m.in. dla następujących projektów: przebudowy drogi ekspresowej S22 Elbląg–Grzechotki, budowy zachodniego odcinka autostrady A4 Zgorzelec–Krzyżowa oraz modernizacji linii kolejowej Legnica–granica w Niemcami. Chodzi o proces wyznaczenia terenów objętych unijnym programem Natura 2000. Na tych obszarach prowadzenie inwestycji jest poddane licznym ograniczeniom. Polska do tej pory nie przesłała do KE listy wszystkich terenów objętych ochroną w ramach programu Natura 2000. Dopóki tak się nie stanie, Komisja Europejska w rozmowach z Polską posługuje się tzw. shadow list, czyli zbiorem opracowanym przez polskie organizacje ekologiczne. Stwierdziły one, że wstępna lista rządu, która w 2004 roku trafiła do Brukseli, jest zbyt wąska i nie obejmuje wszystkich terenów o dużym znaczeniu ekologicznym. Spis zaproponowany przez ekologów jest prawie dwa razy dłuższy niż wstępna propozycja rządu.

Nasz rząd od kilku miesięcy stara się odblokować płatności dla trzech obecnie realizowanych projektów (A4, S22 i linii kolejowej Legnica–granica z Niemcami). Pod koniec stycznia w tej sprawie odbył się nawet w Brukseli szczyt między trzema polskimi ministrami a trzema komisarzami unijnymi.

Zobacz więcej:

Polskie inwestycje mają kłopot z Naturą (2007-02-02)

Odblokowane inwestycje? (2007-02-07)

GDDKiA przygotowała listę projektów drogowych, które mogą kolidować z programem Natura 2000. Zagrożona jest realizacja autostrady A1 (sześć poważnych kolizji), A2 (pięć kolizji), A4 (trzy kolizje) oraz dróg ekspresowych S1 (dwie kolizje), S3 (dwie kolizje), S7 (dwie kolizje), S19 (dwie kolizje) i S69 (dwie kolizje). Oznacza to, że praktycznie każda budowa drogi, którą będzie realizowała GDDKiA, może napotkać podobne problemy jak obwodnica Augustowa.

Według ekologów 95 proc. projektów liniowych (czyli drogowych i kolejowych), które znalazły się na przyjętej przez rząd w styczniu liście inwestycyjnej dla programu Infrastruktura i środowisko 2007-2013, wejdzie w konflikt z terenami cennymi przyrodniczo, które będą chronione w ramach programu Natura 2000.

Przeczytaj także:

Inwestycje i środowisko (2007-01-20)

1 marca nie ruszy budowa A4 do granicy (2007-02-20)

Minister Transportu: Obwodnica Augustowa na pewno powstanie (2007-03-01)

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Polskie inwestycje mają kłopot z Naturą

Polskie inwestycje mają kłopot z Naturą

Polskie drogi 2007-02-02

Minister Transportu: Obwodnica Augustowa na pewno powstanie

Minister Transportu: Obwodnica Augustowa na...

Polskie drogi 2007-03-01

Komentuj:

~miś 2007-04-03

Czerwoni EKOTERRORYŚCI działający na polecenie Moskwy (jakoś nie protestują przeciw gazrurce "PUTIN-SZREDER") napewno będą chcieli ztorpedować tę inwestycję ! Polska zostanie "zakorkowanym europejskim skansenem" ku uciesze Ruskich i UE (mniejsza absorbcja unijnych funduszy) ! Wszystkie działania będą wspierane medialnie przez LEWACTWO z "Gazety Wyborczej" pod płaszcykiem "ochrony środowiska", żeby pozyskać jak największą grupę"pożytecznych idiotów" nieumiejących myśleć samodzielnie (od czego mają GW-ona myśli za nich oni tylko nauczyli się czytać) ! Stalin mawiał: "MYŚL JEST BRONIĄ NAJWIEKSZĄ, SKORO NIE POZWALAMY NASZYM OBYWATELOM NOSIĆ BRONI, TO DLACZEGO MIELIBYŚMY POZWOLIĆ IM MYŚLEĆ SAMODZIELNIE ?!?". Michnik zapewne zrozumiał te słowa perfekcynie !

~Podpis 2007-03-05

Gazoport w Świnoujściu tez się przez wiciokrzew załapie na protesty ...

~ws 2007-03-02

dziwne, lepiej jest wywłaszczyć ludzi z gospodarstw gdzie mieszkają od lat bo u nas chroni się bluszczyk, sikoreczkę i torf... kto chroni ludzi? NASZE PAŃSTWO CHRONI ŻYCIE LUDZKIE OD POCZĘCIA TYLKO NA PAPIERZE - HIPOKRYZJA....!!!!

~kosal 2007-03-02

pier***ic ta nature!! a jak jezdzimy wolno przez miasta to zatruwamy spalinami powietrze i efekt jest gorszy od nie budowania autostrad!!!!

~kosal 2007-03-02

czyli co dalej bedziemy stac w korkach i zabijac sie na dziurawych drogach??:((( tak jak As mowi w starej UE mogli budowac autostrady a u nas nie moga chore to wszystko

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Car of the Year 2019 – znamy finalistów
Car of the Year 2019 – znamy finalistów
Organizatorzy plebiscytu Car of the Year opublikowali już listę siedmiu modeli, które przeszły do finału tegorocznej edycji.