1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Rondo Ofiar Katynia do dyspozycji kierowców

Rondo Ofiar Katynia do dyspozycji kierowców

Od 15 listopada otwarte są tunele pod rondem Ofiar Katynia w Krakowie. Teraz ten kluczowy dla Krakowa węzeł komunikacyjny będzie już w całości oddany do dyspozycji kierowców. 90 – metrowe tunele leżące na linii północ – południe ułatwią wjazd do Krakowa od strony Olkusza i drogi krajowej nr 94, a także bezkolizyjny wyjazd z miasta w kierunku północnym.

Rondo Ofiar Katynia do dyspozycji kierowców
- Tym samym, największy miejski węzeł drogowy w Polsce zostaje w pełni oddany do użytkowania. Po zakończeniu prac, przepustowość węzła wzrosła z 6 tysięcy do około 18 tysięcy samochodów na godzinę – informują w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Po przebudowie ronda Ofiar Katynia kierowcy – oprócz tuneli drogowych – mają do dyspozycji tzw. wyspą centralną, czyli poziom „zero", który służy głównie do obsługi komunikacyjnej przyległych terenów mieszkaniowych i komercyjnych. Natomiast na kierunku wschód – zachód przejazd ułatwia potężna estakada drogowa. To element dróg krajowych 7 i 79. Estakada ma 500 metrów długości i jest bodaj najdłuższym takim obiektem we wszystkich polskich miastach.

Zgodnie z kontraktem podpisanym z wykonawcą inwestycji - konsorcjum firm w składzie RADKO Sp. z o.o. (lider) i PUNJ LLOYD Ltd. - budowa węzła Ofiar Katynia wyniosła 121 milionów złotych. Miastu udało się uzyskać środki zewnętrzne na dofinansowanie tego zadania. 17 milionów złotych przeznaczy Unia Europejska na budowę tuneli drogowych. Natomiast 10 milionów złotych to pieniądze z rezerwy budżetu państwa na projekty drogowe w województwach, powiatach i miastach na prawach powiatu. Środki te zasiliły powstanie estakady.

Obecnie w ZIKiT-cie trwa przygotowanie harmonogramu remontów ulic, które były wykorzystywane jako objazdy w trakcie przebudowy skrzyżowania. W pierwszej kolejności rozpocznie się odnowa jezdni w ciągu ul. Conrada.

Podobne wiadomości:

Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką

Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką

Polskie drogi 2018-02-07

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

~Tomek 2011-11-16

Tyle miesięcy cierpień podczas remontu... no ale warto było :-)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kierownica wyścigowego samochodu – jak zmieniała się przez lata
Kierownica wyścigowego samochodu – jak zmieniała się przez lata
Od prostej kierownicy po wielofunkcyjne centrum sterowania. Porsche prezentuje, jak na przestrzeni lat zmieniało się stanowisko pracy kierowcy wyścigowego.

Podkast VW Podkast VW