mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Rusza obwodnica Garwolina

Rusza obwodnica Garwolina

Koncepcja budowy obwodnicy Garwolina powstawała na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Podpisany 7 października kontrakt pomiędzy wykonawcą a GDDKiA jest przypieczętowaniem i uwieńczeniem tego wieloletniego procesu. Obwodnica bezie liczyć 13 km a jej budowa pochłonie 183 mln zł.

Rusza obwodnica Garwolina

Koncepcja budowy obwodnicy Garwolina powstawała na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Pierwsze programy budowy pojawiły się przed ponad 20 laty. Obwodnica miała wówczas być zlokalizowana po wschodniej stronie miasta. 10 lat temu sprawa obwodnicy powróciła na nowo do rozważań lokalnych decydentów z tym, że sytuowana była już po zachodniej stronie miasta. Powstały wtedy trzy warianty lokalizacji obwodnicy, ze wspólnym początkiem w miejscowości Miętne, zróżnicowane długością i przebiegiem w terenie. W wariancie drugim obwodnica kończyła swój bieg tuż przed osiedlem Działki Sulbińskie. Warianty pierwszy i trzeci, różniące się między sobą przebiegiem w rejonie wsi Rębków i Czyszkówek, miały swój koniec w miejscowości Sulbiny, w rejonie tzw. ,,Grabowej Góry''. Jeden z tych wariantów (wariant III) uzyskał pozytywną opinię lokalizacyjną samorządów i tak powstała w roku 1997 koncepcja programowa budowy obejścia miasta Garwolina na parametrach drogi ekspresowej.

W roku 1999, w związku z budową zakładu AVON, zmieniono koncepcję programową budowy obwodnicy, co skutkowało także potrzebą wznowienia procesów administracyjnych w zakresie zmiany planów zagospodarowania przestrzennego miasta Garwolina, gminy Garwolin i gminy Górzno. Podejmowane przez posłów na Sejm RP z dawnego województwa siedleckiego działania, zmierzające do poprawy infrastruktury drogowej w powiecie garwolińskim, zaowocowały wpisaniem do Narodowej Strategii Rozwoju Transportu na lata 2000-2006 zadania budowy obwodnicy Garwolina, a także przebudowy drogi krajowej nr 17 Zakręt - Garwolin na parametrach drogi ekspresowej.

Budowa obwodnicy Garwolina nie mogła być rozpoczęta w ostatnich latach, ponieważ samorządy gmin nie wykonały aktualizacji miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Obecnie podpisany kontrakt jest realizowany z pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Wykonawcą Kontraktu jest konsorcjum firm KIRCHNER / MOSTY ŁÓDŹ. Wartość zawartego kontraktu wynosi 183 mln zł.

Obwodnica Garwolina będzie mieć długość 13 kilometrów. Zostanie dostosowana do parametrów drogi eksperesowej. Będzie to droga dwujezdniowa z czterometrowym pasem dzielącym i dwoma dwuipółmetrowymi pasami awaryjnymi. Dopuszczalny nacisk na oś wyniesie 11,5 tony. Zgodnie z podpisaną umową budowa obejścia Garwolina potrwa 21 miesięcy.

 


Podobne wiadomości:

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Komentuj:

~ja6wojtek 2007-09-10

kiedy w koncu bedzie mozna przejechac po tej obwodnicy?

~pelagia 2007-08-28

Mam Habane Aprille śmigała po obwodnicy, ale bedzie jazda 230 na tylnym kole

~stefan 2007-08-28

Garwolin zamieni sie w wielka wieś, gdy wystartuje obwodnica będziemy grac w piłkę na głównej ulicy czyli na Al. Legionów.

~filip 2007-08-28

jacek co ty mozesz wiedziec o budownictwie

~Jacek 2007-06-25

Nóż mi się w kieszeni otwiera jak patrzę na tę budowę... Jeżdżę tamtędy co tydzień co najmniej 2 razy. Przecież tam się nic nie dzieje! Od strony Lublina nasyp będzie osiadał pod wpływem ciężaru pojazdów i ...deszczu. Krawędź nasypu 20 cm od krawędzi asfaltu. Technika kładzenia asfaltu równie archaiczna co ulice w Lublinie, które rok po położeniu asfaltu... pękają... Szkoda gadać...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Scala - nowy król kompaktów
Skoda Scala - nowy król kompaktów
Skoda zaprezentowała oficjalnie swój najnowszy model Scala. Należący do klasy kompaktów model mocno zamiesza na rynku.