mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Taniej wybudują S19 na Lubelszczyźnie

Taniej wybudują S19 na Lubelszczyźnie

169,3 mln zł - na taką kwotę wyłoniony wykonawca - Strabag wycenił budowę jednojezdniowej drogi ekspresowej S19 na odcinku Międzyrzec Podlaski - Lubartów, w tym na obwodnicę Kocka i Woli Skromowskiej. To dużo poniżej kosztorysu inwestorskiego, który zakładał koszt budowy na 314,6 mln zł. Nowa droga S19 ma być oddana do ruchu przed mistrzostwami EURO 2012.

Taniej wybudują S19 na Lubelszczyźnie
4 sierpnia lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał z firmą Strabag umowę na budowę drogi ekspresowej S19. W ramach inwestycji powstanie droga ekspresowa S19 o długości 7,87 km z dwoma mostami (na Wieprzu o długości 220 metrów i na Tyśmienicy o długości ok. 124 m) i dwoma węzłami.

S19 swój początek będzie miała m. Annówka a koniec w m. Bykowszczyzna. Obwodowa S19 biegnie po wschodniej stronie miasta Kock oraz miejscowości Wola Skromowska. W ramach inwestycji zmieniony zostanie bieg dróg powiatowych, które przebiegną nad obwodnicą wiaduktami lub pod mostem na Wieprzu. Powstaną drogi dojazdowe, kanalizacja deszczowa wraz z urządzeniami oczyszczającymi i oświetlenie węzłów. Obiekty inżynierskie przechodzące nad trasą obwodnicy powstaną w układzie docelowym, tak by w przyszłości można było dobudować drugą jezdnię drogi ekspresowej S19.

Inwestycja ujęta jest w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), a około 75 proc. kosztów całego przedsięwzięcia zostanie sfinansowane z pieniędzy unijnych. Czas realizacji ustalono na 32 miesiące od daty podpisania umowy. Prace prz S19 ruszą na przełomie sierpnia i września, a z nowej trasy skorzystamy w kwietniu 2012 roku, czyli przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

- Obwodnica Kocka i Woli Skromowskiej będzie drugim fragmentem przyszłej S19 na Lubelszczyźnie - mówi Janusz Wójtowicz, dyrektor lubelskiego oddziału GDDKiA. - Przypomnijmy, że przed rokiem oddaliśmy do użytku obwodnicę Międzyrzeca Podlaskiego. Nowy odcinek poprawi bezpieczeństwo pozwalając ominąć ciasne ulice Kocka i niebezpieczne skrzyżowanie z drogą krajową nr 48.

Podobne wiadomości:

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Komentuj:

~KMC 2011-10-09

Jechałem dzisiaj obwodnicą Międzyrzecza i jechały przedemną 2 tiry i trzeba się było wlec jak żółw za nimi a wyprzedzić nie było jak bo z naprzeciwka też jechali. S19 powinna być dwujezdniowa bo za 10 lat będę tam takie korki, że cos strasznego.

~g1 2009-08-10

@jumper wro - nie powtarzaj bezmyślnie bzdur rozgłaszanych przez onet - A4 do Zgorzelca nie czeka na żadnego polityka, tylko na podpisy na papierach potwierdzających odbiór w dolnośląskim urzędzie wojewódzkim. Jeśli więc koniecznie musisz na kogoś pluć, to tam jest adresat.

~bart 2009-08-09

mogli by przesunąć tę kwotę, która pozostała, na S17 na lubelszczyźnie... w szczególności na odcinek od Piask do Hrebennego.

~ssh 2009-08-07

@ gundis Jak ci juz tu odpowiedziano, S19 na północ od Białegostoku to zupełnie inna historia, zresztą nie tego dotyczy artykuł. Co do trasy Poznań-Września (zgaduję że chodzi ci o A2): - to jest autostrada (patrz plan budowy autostrad) - jako jedna z najważniejszych tras tranzytowych ma nieco inne prognozy wzrostu ruchu Nie wiem czy tyle aut co teraz na A2 będzie za 8 czy za 15 lat na obwodnicy Kocka, ale taka perspektywa wg mnie uzasadnia budowę jednej jezdni ekspresówki. Te ok. 1/3 to dla ekspresówki w normalnych polskich warunkach, Kock to nie góry. Nawet jeśli w górach różnica będzie większa to zwróć uwagę, że głównymi zaletami S-ki są łagodne zakręty i podjazdy, więc biorąc pod uwagę prognozy natężenia ruchu i konieczność utrzymania dodatkowych obiektów, mostów, tuneli itp. budowa jednojezdniowej S-ki może zupełnie wystarczająco poprawiać jakość jazdy w tych terenach. A takie nazbyt ikoniczne porównania do mercedesów to dzieciom na dobranoc możesz opowiadać, budowa drogi to jednak trochę coś innego niż zakup samochodu.

~ryhor 2009-08-07

@gundis: ok. Białystok - Budzisko to trasa tranzytowa dla całej Pribałtyki na zachód i południe. Ale dalej w kierunku Lublina ruch jest o wiele mniejszy. Mamy ograniczoną ilość kasy, więc budujmy jak najwięcej odcinków nowych dróg, które pomogą rozładować zatory te z dzisiaj a nie te za 30 lat. S19 oczywiście jak najbarziej - ale w tej chwili na większości odcinków jednojezdniowa i na początek tam gdzie to jest najbardziej potrzebne (obwodnice większych miast). Dlatego chociaż cieszy mnie każdy nowy kawałek, to się pytam dlaczego robią obwodnicę Kocka, a nie Lublina lub choćby 5 razy większych od Kocka Siemiatycz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Scala - nowy król kompaktów
Skoda Scala - nowy król kompaktów
Skoda zaprezentowała oficjalnie swój najnowszy model Scala. Należący do klasy kompaktów model mocno zamiesza na rynku.