mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Trwa budowa obwodnicy Bełchatowa

Trwa budowa obwodnicy Bełchatowa

Postęp prac na budowanej obwodnicy Bełchatowa jest widoczny. Wykonawca inwestycji, firma Budimex, prowadzi już prace ziemne. Nową drogą kierowcy powinni pojechać w pierwszej połowie 2017 roku.

Trwa budowa obwodnicy Bełchatowa
Umowa na realizację obwodnicy Bełchatowa w ciągu drogi krajowej nr 74 (dawna droga krajowa nr 8), opiewająca na kwotę 119,4 mln zł netto, została podpisana ostatniego dnia ubiegłego roku. Budimex ma 19 miesięcy na realizację tej inwestycji, tak więc, nie wliczając okresów zimowych (od 15 grudnia do 15 marca), obwodnica Bełchatowa powinna być przejezdna w pierwszej połowie 2017 r.

Obwodnica odciąży centrum Bełchatowa od ruchu tranzytowego oraz usprawni przejazd na trasie Wrocław – Warszawa drogą krajową nr 74. Zostanie poprowadzona przez Ludwików, Domiechowice, Ławy, Zawady, Kałduny, Dobrzelów, Helenów i zachodnie obrzeża Bełchatowa. Obwodnica będzie liczyć 11 kilometrów i będzie klasy GP (klasa główna ruchu przyspieszonego) w systemie 2+1.

Ponadto zadanie obejmuje budowę czterech węzłów drogowych (dwa na skrzyżowaniu z dawnym przebiegiem drogi krajowej nr 8, pozostałe na przecięciu z drogą wojewódzką 484 i 485), przebudowę oraz rozbudowę odcinków dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich, które będą przecinać obwodnicę, budowę oraz przebudowę dróg dojazdowych i wewnętrznych, ciągów pieszych, przepustów drogowych i odwodnienia, a także trzech wiaduktów nad obwodnicą i sześciu w ciągu obwodnicy (w tym jednego przejścia dla zwierząt) oraz mostu nad rzeką, drogą gminną i drogami wewnętrznymi.

Po czterech miesiącach od podpisania umowy postęp prac na budowie obwodnicy Bełchatowa jest widoczny. W lutym zakończyła się wycinka drzew. Dobiegły końca prace wyburzeniowe. Wzdłuż budowanej obwodnicy powstały drogi technologiczne. Obecnie trwają rozbiórki elementów dróg, ogrodzeń i przepustów. Sukcesywnie przebudowywane są kolizje sanitarne, kanalizacji deszczowej, melioracyjne, teletechniczne i energetyczne. Na części obwodnicy został już zdjęty humus (żyzna warstwa gleby). Rozpoczęły się także roboty ziemne – wykonywanie wykopów i nasypów. Tu poziom zaawansowania prac wynosi odpowiednio 10 i 20 proc.

Równocześnie prowadzone są prace związane z odwodnieniem i wzmocnieniem korpusu drogowego. Trwa budowa dróg dojazdowych, na niektórych odcinkach została już ułożona podbudowa z kruszywa. Na drogach wojewódzkich (484 i 485) budowane są bajpasy, którymi podczas prowadzenia prac zostanie poprowadzony ruch. Postęp prac jest także widoczny na przyszłych obiektach mostowych, gdzie są budowane podpory, ławy fundamentowe oraz zbrojenia.

Podobne wiadomości:

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

MON zainwestuje w polskie drogi

MON zainwestuje w polskie drogi

Polskie drogi 2017-01-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
30 tys. km Nissanem Leaf po bezdrożach
30 tys. km Nissanem Leaf po bezdrożach
Zakończyła się wyprawa pod hasłem No Trace Expedition, w której podróżnik Marek Kamiński przejechał 30 tys. kilometrów z Polski do Japonii i z powrotem.