1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. Zobacz, kiedy powstanie nowa inwestycja.

Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Obecnie, aby przedostać się z jednej wyspy na drugą trzeba czekać na prom. Czasami trwa to nawet kila godzin, co znacznie utrudnia życie kierowcom, a także służbom np. ratowniczym. Tunelu zlikwiduje te niedogodności, dotarcie do Świnoujścia ma zajmować kilka minut.

Wczoraj wprowadzono aneks do porozumienia z 2007 roku pomiędzy Ministerstwem infrastruktury i Budownictwa, Generalną Dyrekcją dróg Krajowych i Autostrad oraz Prezydentem Świnoujścia w sprawie realizacji stałego połączenia wysp Uznam i Wolin. Na jego mocy GDDKiA będzie się zajmowała prowadzeniem tej inwestycji, natomiast jej finansowanie i późniejsze utrzymanie będzie leżało w gestii Miasta Świnoujście (z wykorzystaniem środków UE).

Ogłoszony przetarg jest postępowaniem ograniczonym, w pierwszym etapie będą sprawdzane wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Następnie firmy spełniające warunki zostaną zaproszone do składania ofert cenowych. Kryteriami w przetargu są cena w 90 % i czas realizacji w 10 % (od 47 do 50 miesięcy). Wykonawca wybrany w przetargu będzie miał 50 miesięcy na realizację zadania, w tym 15 miesięcy na prace projektowe i uzyskanie decyzji ZRID, z czasu realizacji robót budowlanych są wyłączane okresy zimowe (od 15 grudnia do 15 marca). Tunel powinien być gotowy w 2022 roku.

Nowa inwestycja w Świnoujściu będzie tunelem drążonym w korytarzu północnym. Całkowita długość wyniesie około 3,4 kilometra, w tym 1,44 kilometra jednorurowego tunelu drążonego. Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 metrów, zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m., poniżej jezdni powstanie również tunel ewakuacyjny.


Podobne wiadomości:

S6 Goleniów – Nowogard: koniec etapu projektowego

S6 Goleniów – Nowogard: koniec etapu...

Polskie drogi 2016-08-08

Rząd dokończy budowę drogi S3

Rząd dokończy budowę drogi S3

Polskie drogi 2016-06-16

Komentuj:

~warszawiak 2016-04-22

@Świnoujski Żubr: Pisząc o hipotetycznych wielokilometrowych "bramkowych" korkach miałem na myśli oczywiście szczytowy sezon letni, ale przecież nie poto ma powstać tunel, żeby nawet tylko w lecie te korki sztucznie przez bramki tworzyć.

~warszawiak 2016-04-22

@Świnoujski Żubr: Od dawna twierdzę, że stała przeprawa należy się Świnoujściu jak psu buda i od wielu lat mocno krytykowałem jej brak i pomijanie w kolejnych planach drogowców. Oglądałem wizualizację i moim zdaniem obecny projekt tunelu mógłby być dużo lepszy, ale super, że w ogóle ruszył przetarg na taki, jaki jest, niż na żaden. Muszę jednak dorzucić łyżkę dziegciu. Mnie najbardziej niepokoi jedna sprawa, nawet nie planowane opłaty jako takie (ok. 5 zł), a bramki podobne do tych na autostradach. Mam nadzieję, że ktoś się opamięta i zarzuci ten kretyński bramkowy pomysł. Przecież przez te bramki korki mogą wystąpić nie tylko w całym tunelu (jadąc od strony Warszowa do centrum), ale też w Warszowie mogą się zaczynać od miejsca gdzieś na Wolińskiej jeszcze w lesie, a na brzegu uznamskim na Grunwaldzkiej co najmniej, a może nawet jeszcze wcześniej. Czy bramkowy niewypał na autostradach nikogo nic nie nauczył? Co o tym sądzisz? Pozdrawiam.

~Świnoujski Żubr 2016-04-22

Do komentarza Warszawiaka - nic dodać nic ująć. Dobrze tak myśli ktoś z centrum kraju. Dzięki!.

~warszawiak 2016-04-20

NAJWYŻSZY CZAS !!! Bardzo dobra wiadomość, że w ogóle rozpisano przetarg, bo dotychczas wszystko polegało wyłącznie na czczym gadaniu. Oby tylko nie przeciągał się 2 lata lub więcej, tak jak inne niektóre przetargi. Przecież ten tunel dawno powinien był powstać, a brak stałej przeprawy w Świnoujściu, które należy do Polski od prawie 71 lat, to po prostu kompromitacja naszego państwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen ID.R przechodzi do historii
Volkswagen ID.R przechodzi do historii
Po trzech latach sukcesów i bicia kolejnych rekordów, elektryczny Volkswagen ID.R przechodzi do historii jako nośnik technologii związanej z napędem elektrycznym.