mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. Zobacz, kiedy powstanie nowa inwestycja.

Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Obecnie, aby przedostać się z jednej wyspy na drugą trzeba czekać na prom. Czasami trwa to nawet kila godzin, co znacznie utrudnia życie kierowcom, a także służbom np. ratowniczym. Tunelu zlikwiduje te niedogodności, dotarcie do Świnoujścia ma zajmować kilka minut.

Wczoraj wprowadzono aneks do porozumienia z 2007 roku pomiędzy Ministerstwem infrastruktury i Budownictwa, Generalną Dyrekcją dróg Krajowych i Autostrad oraz Prezydentem Świnoujścia w sprawie realizacji stałego połączenia wysp Uznam i Wolin. Na jego mocy GDDKiA będzie się zajmowała prowadzeniem tej inwestycji, natomiast jej finansowanie i późniejsze utrzymanie będzie leżało w gestii Miasta Świnoujście (z wykorzystaniem środków UE).

Ogłoszony przetarg jest postępowaniem ograniczonym, w pierwszym etapie będą sprawdzane wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Następnie firmy spełniające warunki zostaną zaproszone do składania ofert cenowych. Kryteriami w przetargu są cena w 90 % i czas realizacji w 10 % (od 47 do 50 miesięcy). Wykonawca wybrany w przetargu będzie miał 50 miesięcy na realizację zadania, w tym 15 miesięcy na prace projektowe i uzyskanie decyzji ZRID, z czasu realizacji robót budowlanych są wyłączane okresy zimowe (od 15 grudnia do 15 marca). Tunel powinien być gotowy w 2022 roku.

Nowa inwestycja w Świnoujściu będzie tunelem drążonym w korytarzu północnym. Całkowita długość wyniesie około 3,4 kilometra, w tym 1,44 kilometra jednorurowego tunelu drążonego. Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 metrów, zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m., poniżej jezdni powstanie również tunel ewakuacyjny.


Podobne wiadomości:

Rząd dokończy budowę drogi S3

Rząd dokończy budowę drogi S3

Polskie drogi 2016-06-16

S6 Goleniów – Nowogard: koniec etapu projektowego

S6 Goleniów – Nowogard: koniec etapu...

Polskie drogi 2016-08-08

Komentuj:

~warszawiak 2016-04-22

@Świnoujski Żubr: Pisząc o hipotetycznych wielokilometrowych "bramkowych" korkach miałem na myśli oczywiście szczytowy sezon letni, ale przecież nie poto ma powstać tunel, żeby nawet tylko w lecie te korki sztucznie przez bramki tworzyć.

~warszawiak 2016-04-22

@Świnoujski Żubr: Od dawna twierdzę, że stała przeprawa należy się Świnoujściu jak psu buda i od wielu lat mocno krytykowałem jej brak i pomijanie w kolejnych planach drogowców. Oglądałem wizualizację i moim zdaniem obecny projekt tunelu mógłby być dużo lepszy, ale super, że w ogóle ruszył przetarg na taki, jaki jest, niż na żaden. Muszę jednak dorzucić łyżkę dziegciu. Mnie najbardziej niepokoi jedna sprawa, nawet nie planowane opłaty jako takie (ok. 5 zł), a bramki podobne do tych na autostradach. Mam nadzieję, że ktoś się opamięta i zarzuci ten kretyński bramkowy pomysł. Przecież przez te bramki korki mogą wystąpić nie tylko w całym tunelu (jadąc od strony Warszowa do centrum), ale też w Warszowie mogą się zaczynać od miejsca gdzieś na Wolińskiej jeszcze w lesie, a na brzegu uznamskim na Grunwaldzkiej co najmniej, a może nawet jeszcze wcześniej. Czy bramkowy niewypał na autostradach nikogo nic nie nauczył? Co o tym sądzisz? Pozdrawiam.

~Świnoujski Żubr 2016-04-22

Do komentarza Warszawiaka - nic dodać nic ująć. Dobrze tak myśli ktoś z centrum kraju. Dzięki!.

~warszawiak 2016-04-20

NAJWYŻSZY CZAS !!! Bardzo dobra wiadomość, że w ogóle rozpisano przetarg, bo dotychczas wszystko polegało wyłącznie na czczym gadaniu. Oby tylko nie przeciągał się 2 lata lub więcej, tak jak inne niektóre przetargi. Przecież ten tunel dawno powinien był powstać, a brak stałej przeprawy w Świnoujściu, które należy do Polski od prawie 71 lat, to po prostu kompromitacja naszego państwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
10 mln aut Toyoty z systemem Toyota Safety Sense
10 mln aut Toyoty z systemem Toyota Safety Sense
Toyota sprzedała już 10 milionów samochodów, wyposażonych w pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense.