mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Unijne pieniądze na al. Wilanowską

Unijne pieniądze na al. Wilanowską

Podpisano umowę na dofinansowanie z funduszy unijnych projektu dotyczącego rozbudowy al. Wilanowskiej w Warszawie. Wartość tej inwestycji to ponad 53 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie ponad 45 mln zł.

Unijne pieniądze na al. Wilanowską
Aleja Wilanowska jako droga przebiegająca przez dwie warszawskie dzielnice – Mokotów i Wilanów (od węzła Rzymowskiego/Wołoska/Marynarska do skrzyżowania z ul. Przyczółkową) jest ważnym połączeniem wschód – zachód w tej części miasta. Umożliwia też dojazd od strony Konstancina do centrum Warszawy.

Projekt zostanie dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Wartość tej inwestycji wynosi ponad 53 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to ponad 45 mln zł.

Prowadzona rozbudowa obejmuje odcinek al. Wilanowskiej od ul. Dolina Służewiecka do skrzyżowania z ul. Sobieskiego (ok. 1,8 km). Dotychczas ta jednojezdniowa ulica była w złym stanie technicznym – nie spełniała wymaganych parametrów dla drogi klasy G (główna). Podczas gdy od ul. Puławskiej do skrzyżowania z ul. Dolina Służewiecka są dwie jezdnie o pełnych parametrach drogi głównej.

Aby to połączenie mogło właściwie spełniać funkcje powiązań regionalnych, parametry drogi muszą ulec zmianie. Inwestycja obejmuje więc budowę jezdni północnej i przebudowę południowej (tak, by dopuszczalne było obciążenie 115 kN/oś). Każda z jezdni będzie mieć po dwa pasy o szerokości 3,5 m, z poszerzeniami na zjazdach. Na skrzyżowaniach zostaną wydzielone pasy do skrętu w lewo lub w prawo. Poza tym powstanie pas dzielący jezdnie o szerokości od 2 m do 5 m, w którym planowane jest ustawienie oświetlenia. Z myślą o uzyskaniu jednolitego ciągu dojazdu do osiedli mieszkaniowych zostanie wybudowana droga serwisowa o długości 230 m i szerokości 5,5 m.

Al. Wilanowska jest ważną drogą także z punktu widzenia komunikacji publicznej, dlatego zaprojektowano wydzielone zatoki autobusowe na przystankach. Po obu stronach powstaną chodniki oraz ścieżki rowerowe. Wybudowane zostaną ekrany akustyczne, a wzdłuż jezdni posadzone drzewa i krzewy, zmniejszające uciążliwość projektowanej drogi. Przewidziano też budowę kanalizacji deszczowej z węzłem oczyszczania i retencji wód w rejonie skrzyżowania al. Wilanowskiej z ul. Sobieskiego.

Inwestycja jest prowadzona etapowo – w pierwszej kolejności zbudowano jezdnię północną, w grudniu 2009 r. przełączono na nią ruch. Obecnie trwa remont dotychczas istniejącej jezdni południowej – wraz z wymianą konstrukcji nawierzchni i przebudową kolidujących urządzeń podziemnych. Budowa potrwa do końca czerwca 2010 r.

Podobne wiadomości:

Autobusy Mercedesa we Wrocławiu i w Warszawie

Autobusy Mercedesa we Wrocławiu i w Warszawie

Ciężarówki i Autobusy 2017-08-16

Remont nawierzchni autostrady A4 Katowice-Kraków

Remont nawierzchni autostrady A4...

Aktualności 2019-04-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Cupra e-Racer. Zimowe testy elektrycznej wyścigówki
Cupra e-Racer. Zimowe testy elektrycznej wyścigówki
Rozpoczęło się oficjalne odliczanie do debiutu Cupra e-Racer ‒ pierwszego na świecie całkowicie elektrycznego samochodu, który weźmie udział w wyścigach serii ETCR.

Inchcape Video Ocena Inchcape Video Ocena