mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Via Carpatia ? nowa trasa tranzytowa

Via Carpatia ? nowa trasa tranzytowa

Polska zainicjowała utworzenie i rozwój nowego szlaku tranzytowego łączącego Litwę, Polskę, Słowację i Węgry. Polski odcinek tzw. Via Carpatia miałby mieć ponad 620 km i biec wzdłuż wschodniej granicy kraju. Koszt tego przedsięwzięcia to około 21 mld zł.

Via Carpatia ? nowa trasa tranzytowa
W planach była już Via Baltika, a teraz przyszła kolej na następną trasę tranzytową - Via Carpatia, która umożliwi rozwój wschodnich regionów Polski. To szansa na wzmożoną wymianę handlową, rozwój gospodarki i turystyki w tej części Europy. Nazwa tego szlaku została przyjęta na mocy ustalenia międzypaństwowego w 2006 roku na konferencji w Łańcucie, gdzie przedstawiciele kilku państw podpisali porozumienie w sprawie tej trasy. Szlak – korytarz transportowy - ma łączyć kraje położone nad Morzem Bałtyckim z państwami leżącymi nad Morzem Czarnym. Ma przebiegać przez Polskę, Słowację, Węgry, Bułgarię i Rumunię nawet aż do Grecji.

Cały polski odcinek, o długości 620 km ma kosztować 21 mld zł. Inwestycjami związanymi z projektem Via Carpatia w Polsce zajmują się cztery oddziały Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad: w Warszawie, Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. Prawie we wszystkich tych oddziałach prace są na etapie koncepcji programowych. Wykonano już analizy oddziaływania na środowisko, trwa etap uzyskiwania decyzji środowiskowych, który ma się zakończyć w 2009 roku. Z kolei pozwolenia na budowę mogą być wydawane w 2010 roku, a realizacja ma trwać do 2015 roku.

W województwie podlaskim Via Carpatia ma przebiegać wzdłuż drogi ekspresowej S8 od granicy z Litwą w Budzisku przez Augustów do Białegostoku i dalej drogą ekspresową S19 do granicy województwa na południu na rzece Bug. Dalej droga ma biec do Lublina i Rzeszowa. W 70 procentach realizacja podlaskiej części trasy wiąże się z budową nowej drogi, a nie modernizacją już istniejących. Na podlaskim odcinku najwcześniej prace zaczną się przy obwodnicy Sztabina, Korycina i Suchowoli (lata 2011-2012), najpóźniej zostanie wykonany odcinek Budzisko - obwodnica Suwałk. Fragment od Białegostoku do granicy województwa ma zostać zrealizowany do 2014 roku.

Środki na podlaski odcinek Via Carpatia są zagwarantowane z Unii Europejskiej z programu Infrastruktura i Środowisko (około 3,3 mld zł), będą pochodzić także z budżetu państwa i Krajowego Funduszu Drogowego.

Podobne wiadomości:

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Nowy Diesel w S80

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~Alfista 2008-11-30

Z Lubartowa do Kraśnika TAK! Ale pomiędzy Bieskiem Podlaskim a Siemiatyczami?!?

~ludwik 2008-11-23

A czy będzie ta Via Carpatia przebiegać przez Łosice ? Załączona mapa nie da się powiększyć i dlatego moje pytanie.

~osskaa 2008-11-19

Wybudują jedną nitkę przystosowaną do rozbudowy, tak jak to zrobiono z S22. A Via Hanseatica (a nie Via Pomerania) jest konsekwentnie blokowana przez ludzi z rządu i GDDKiA (mimo, że połowa wywodzi się z Pomorza), bo ci idioci dali sobie wmówić, że północna Polska jest nieważna. I tak jeszcze przez co najmniej 10 lat Koszalin, Słupsk, Trójmiasto, Elbląg, Olsztyn nie będą miały normalnego szybkiego połączenia z Europą Zachodnią!!! Jak ktoś chce, będzie jechał wąską DK6, ale zasuwał naokoło przez A1 i A2. Absurd i głupota!!!

~dan 2008-11-18

przejedź się dwa razy z lubartowa do kraśnika, najlepiej w szczycie, a potem pisz glupoty. gdzie ty w polsce pustą drogę widziałeś??? no i spójrz na mapę - DK 19 ma trochę daleko do sandomierza.

~p 2008-11-18

Jaka tam Via Carpatia? Koło Sandomierza i Lublina to chyba raczej Via Cucumber. O ile wiem planowana trasa ma być wykonana w standardzie jednojezdniowej drogi ekspresowej ale i tak zaliczy syndrom Berlinki: pusto, pusto.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wady wzroku u kierowców
Wady wzroku u kierowców
Jak wynika z badań, nawet dwie trzecie kierowców w Polsce nie jest świadomych swojej wady wzroku lub korzysta ze źle dobranych okularów. To poważne zagrożenie.