mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Via Carpatia – z Kowna na południe

Via Carpatia – z Kowna na południe

Via Carpatia to szlak drogowy z Kowna do Debreczyna i ewentualnie dalej na południe. 22 października 2010 r. w Łańcucie odbyło się uroczyste podpisanie deklaracji przystąpienia do inicjatywy „Via Carpatia” trzech państw – Bułgarii, Grecji oraz Rumunii. Są to kolejne, obok Węgier, Słowacji, Polski i Litwy kraje, które przystąpiły do projektu „Via Carpatia”. W Polsce w szlak wpisują się drogi ekspresowe S8 i S19 (Budzisko – Suwałki – Choroszcz/Białystok – Lublin – Rzeszów - Barwinek).

Via Carpatia – z Kowna na południe
Celem międzynarodowej inicjatywy „Via Carpatia” jest modernizacja i rozbudowa drogowego szlaku tranzytowego łączącego Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.
 
Inicjatywa ta została sformalizowana w 2006 r. poprzez podpisanie Deklaracji Łańcuckiej przez Ministrów Transportu Litwy, Polski, Słowacji i Węgier. Podpisanie deklaracji zostało zainicjowane przez stronę polską. Pomysł ten spotkał się z szerokim poparciem krajów Europy Środkowej, będących nowymi członkami UE. W 2008 roku Rumunia, Bułgaria i Grecja złożyły wniosek o przyłączenie się do inicjatywy.

Deklaracja zakłada rozwój szlaku drogowego z Kowna do Debreczyna (i ew. dalej na południe), który nazwano „Via Carpatia”. Jego rozwój przyczynia się do aktywizacji gospodarczej słabiej rozwiniętych wschodnich regionów UE. „Via Carpatia” w przyszłości będzie stanowiła alternatywny szlak transportowy, prowadzący wzdłuż granicy wschodniej UE, z Europy Środkowej do Azji, krzyżujący się z korytarzami prowadzącymi z Europy Zachodniej do Rosji. Szlak ten łączyłby się przez porty Morza Czarnego ze szlakiem TRACECA (Korytarz Transportowy Europa – Kaukaz – Azja).        
 
Częścią szlaku „Via Carpatia” na terytorium Polski są drogi S8 i S19 (Budzisko – Suwałki – Choroszcz/Białystok – Lublin – Rzeszów - Barwinek).
 
Na Litwie szlak „Via Carpatia” pokrywa się ze szlakiem „Via Baltica” na odcinku drogi Kowno – granica z Polską. Odcinek ten należy do najbardziej obciążonych ruchem samochodów ciężarowych.
 
Na Słowacji modernizacja szlaku drogowego „Via Carpatia” do parametrów drogi ekspresowej jest realizowana na odcinku granica z Polską - Vyżny Komarnik – Preszów – Koszyce – granica z Węgrami.
 
Na Węgrzech droga na odcinku Miszkolc – Debreczyn zostanie docelowo przebudowana na autostradę M 35.

W Rumunii szlak „Via Carpatia” rozwidla się w kierunku portu morskiego Konstanca oraz w kierunku Bułgarii (Sofia) i portów greckich nad Morzem Egejskim. Budowa i modernizacja szlaku o ww. przebiegu wiąże się na większości odcinków z realizacją zadań na sieci TEN-T.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Komentuj:

~AdJ 2010-10-25

Też jestem ciekaw jak niby ma wyglądac odcinek Białystok - Augustów. Póki co ma to być przecież zwykła dwupasmowa DK8 na całej długości. (Dla 41km do Korycina ma niby kiedyś powstać alternatywa w postaci 55kilometrowej S19, ale ta dalej ma odbić na Sokółkę. Z resztą nie wierzę, żeby w ogóle powstała, skoro w porównaniu z pomysłem 88km S19 obecny wariant to 45km DK19)

~zdziwiony 2010-10-25

zupełnie nie rozumiem jak po zmianie docelowego układu sieci drogowej przez wspaniały rząd PO, s8 ma się stać częścią tej drogi. rząd zrezygnował z budowy s8 z białegostoku do suwałk, choć prace projektowe były już na wielu odcinkach zaawansowane. zdecydowali się skupić na s61, która jest w wielkich powijakach - kolejne lata stracone. po co więc takie konferencje. przecież słowa tam wypowiadane, przynajmniej z polskiej strony, nijak się mają do rzeczywistości.

~aligator 2010-10-25

a mapka ?????

~albertus 2010-10-25

niestety ani na autostrade, ani na nawet na porządną ekspresówke z dwoma pasami w jedną stronę na całej długości nie liczę. A i boję sie myśleć o czasie realizacji tej inwestycji. POgadają pogadają i na tym się na razie skończy, ruszą za x lat i może pod koniec mojego żywota będę miał okazję przejechać całym jej odcinkiem

~gundis 2010-10-24

Fajnie by było gdyby tyle nie pieprzyli tylko po prostu to zrobili!! i nie jakieś gówniane 1+2 tylko jak bóg przykazał 2x2 na całym odcinku w kraju!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Znów zatankujemy na CPN - Orlen przywraca markę
Znów zatankujemy na CPN - Orlen przywraca markę
Stacja paliw z logo CPN znów będzie działać. Z okazji 20. rocznicy działalności w Polsce koncern PKN Orlen przygotował powrót stacji pod szyldem CPN oraz Petrochemii Płock.