mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > W 2012 roku przybyło najwięcej nowych dróg

W 2012 roku przybyło najwięcej nowych dróg

W 2012 roku oddano do użytku około 740 kilometrów nowych dróg krajowych. Dzięki nowym odcinkom autostrad i dróg ekspresowych kierowcy w krótszym czasie pokonają trasę np. ze stolicy do Łodzi, Wrocławia czy Gdańska. W mijającym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wydała na inwestycje około 22 mld zł.

W 2012 roku przybyło najwięcej nowych dróg
Rok 2012 był bez wątpienia rekordowy pod względem oddanych nowych kilometrów dróg. Mimo opóźnień i problemów z realizacją wielu inwestycji obecnie polska sieć dróg krajowych składa się m.in. z 1366 km autostrad i 1097 km dróg ekspresowych. Jak wynika z wyliczeń drogowców Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 został zrealizowany w ponad 60%. Od tego roku kierowcy mogą korzystać m.in. z nastepujących odcinków autostrad i dróg ekspresowych:

Autostrada A1 (Łódź - Włocławek)

Autostrada A1 na odcinku Łódź – Kowal pod Włocławkiem została oddana do ruchu w listopadzie. Prawie 85-kilometrowy odcinek A1 pozwoli kierowcom pokonać ten dystans w około 40 minut. Nowy odcinek A1 pozwoli uniknąć przejazdu droga krajową nr 1 przez Zgierz i Łęczycę. A1 Łódź-Kowal to istotny fragment autostradowego połączenia krajowego na osi północ–południe łączącego Gdańsk, Toruń, Łódź i Katowice.

Autostrada A1 (Piekary Śląskie - Maciejów)

Otwarcie dla ruchu odcinka autostrady A1 Piekary Śląskie – Maciejów podzielone zostało na dwa etapy: w grudniu 2011 roku oddano do użytku południową, 8-kilometrową, część kontraktu, natomiast w dniu 1 czerwca 2012 roku północną, 12-kilometrową, część trasy. Uruchomienie w październiku węzła „Bytom” było zwieńczeniem budowy odcinka A1 Piekary Śląskie – Maciejów na Górnym Śląsku

Autostrada A1 (Świerklany - Gorzyczki)

Budowa 10 km odcinka autostrady A1 na południu została ukończona, poza jednym obiektem mostowym w Mszanie. Obecnie autostrada została połączona z pozostałymi, użytkowanymi już odcinkami autostrady A1 na północ od węzła Świerklany, z wykorzystaniem specjalnie wyremontowanych dróg wojewódzkich łączących dwa węzły autostradowe - węzłami „Mszana” i „Świerklany”.

Autostradowa Obwodnica Mińska Mazowieckiego (A2)


Od końca sierpnia kierowcy mogą korzystać z ponad 20-kilometrowej obwodnicy Mińska Mazowieckiego, która skraca czas podróży o ponad pół godziny. To pierwszy odcinek autostrady A2 na wschód od Warszawy. Trasa w przyszłości stanie się częścią ciągu projektowanej autostrady A2 aż do granicy w Kukurykach. Wydzielenie budowy obwodnicy Mińska Mazowieckiego z całości przedsięwzięcia miało na celu jak najszybszą budowę tej drogi, by poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym na tym odcinku i przenieść ruch tranzytowy (w tym przede wszystkim ruch pojazdów ciężkich) poza centrum Mińska Mazowieckiego.

Autostrada A2 Łódź - Warszawa

Kierowcy mogą jeździć już nowym fragmentem autostrady A2 z Łodzi do Warszawy. Dał on pierwsze autostradowe połączenie stolicy Polski z innymi europejskimi stolicami. Na wydzielonych odcinkach z Łodzi do stolicy mimo, że niekompletnych, dopuszczono ruch jeszcze na Euro 2012. Do października trwały prace wykończeniowe.


Autostrada A4 (Kraków - Bochnia - Brzesko - Tarnów)

Odcinek autostrady A4 między Krakowem a Tarnowem jest już przejezdny, chociaż na odcinku od Bochni do węzła Wierzchosławice trwają jeszcze prace i ruch został puszczony tylko jednym pasem. Do czasu zakończenia budowy obowiązują też ograniczenia dla ciężarówek powyżej 12 t (zakaz wjazdu od Szarowa do Tarnowa). Nowy odcinek kończy się na razie na północ od Tarnowa, przy drodze krajowej nr 73.


Obwodnica Rzeszowa (A4 i S19)


Bezkolizyjna obwodnica Rzeszowa dołączyła we wrześniu do kilometrów dróg ekspresowych i autostrad oddanych do użytku kierowców.  Ta nowa, pozwalająca na komfortową jazdę arteria, usprawni ruch oraz zapewni oszczędność czasu wszystkim, którzy będą podróżować pomiędzy DK19 i DK9. Oddana do ruchu część tzw. autostradowej obwodnicy Rzeszowa stanowi odcinek autostrady A4 węzeł Rzeszów Centralny węzeł  Rzeszów Wschód oraz drogi ekspresowej S19 Stobierna – węzeł Rzeszów Wschód. To pierwsze odcinki autostrady A4 oraz drogi ekspresowej S19 oddane do użytku na Podkarpaciu. Docelowo stanowić one będą część układu komunikacyjnego tras szybkiego ruchu, który umożliwi odciążenie centrum Rzeszowa od ruchu tranzytowego nakładającego się na lokalny ruch miejski oraz usprawni przejazd przez miasto od strony północnej.


Obwodnice Poznania (S11 i S5)

Budowa dróg ekspresowych S5 i S11 wokół Poznania to największa inwestycja drogowa w Wielkopolsce od czasu budowy autostrady A2. Od początku czerwca kierowcy mogą jeździć kolejnymi, nowymi odcinkami obwodnicy. Oddane do ruchu zostały: ekspresowy odcinek zachodniej obwodnicy S11 od węzła Poznań Dąbrówka (Dąbrówka) do węzła Poznań Zachód (Głuchowo) oraz wschodniej obwodnicy S5 od węzła Gniezno Południe (Woźniki) do węzła Poznań Wschód (Kleszczewo). Nowe odcinki zapewniają wreszcie sprawne połączenie z autostradą A2.

Południowa obwodnica Gdańska (S7)

Nowa droga ekspresowa S7 stanowiąca Południową Obwodnicę Gdańska, połączy autostradę A1, drogę ekspresową S6 obwodnicę Trójmiasta i wyprowadzi ruch bezpośrednio w kierunku Warszawy. Jej znaczenie komunikacyjne ma wymiar nie tylko regionalny, ale ma również bardzo istotne znaczenie w układzie drogowym całego kraju. Właśnie ta droga sprawnie skomunikuje Trójmiasto ze Szczecinem, Łodzią i Warszawą. Trase oddano do ruchu w czerwcu 2012 r.


Olsztynek - Nidzica i obwodnica Olsztynka (S7 i S51)


Dwujezdniowa droga ekspresowa omijająca Olsztynek od zachodu (S7) i północy (S51). Umowę na projekt i budowę drogi ekspresowej S7 Olsztynek – Nidzica wraz z obwodnicą Olsztynka w ciągu drogi S51 podpisano w maju 2009 r. Jest to inwestycja drogowa zrealizowana w systemie „Projektuj i buduj”. Do tej pory w standardzie drogi ekspresowej w woj. warmińsko-mazurskim wykonano ponad 4 km obwodnicy Elbląga (2007), 14 km na odcinku Elbląg – Pasłęk (2011) oraz 36,5 km na odcinku Pasłęk – Miłomłyn (2012). Łącznie z zakończonym obecnie odcinkiem siódemki i obwodnicy Olsztynka kierowcy będą mieli do dyspozycji prawie 86 km dwujezdniowej drogi ekspresowej.

Obwodnica Zambrowa (S8)

Obwodnica Zambrowa w ciagu S8 to nowy odcinek ekspresowej ósemki w województwie podlaskim. 11 km dwupasmowej drogi ekspresowej omija Zambrów od północy, a Wiśniewo od południa. W ramach budowy obwodnicy przebudowano na 4-kilometrowym odcinku także drogę krajową nr 63 Zambrów - Łomża, łączącą się z drogą ekspresową.

Jeżewo - Białystok (S8)


Krajowa sieć drogowa powiększyła się o  prawie 25-kilometrowy odcinek dwujezdniowej ósemki od Jeżewa do Białegostoku. Jest to kolejny  fragment przyszłej drogi ekspresowej S8 Warszawa – Białystok. Z Białegostoku w kierunku Warszawy, na odcinku Jeżewo-Białystok kierowcy  mają już do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdą stronę.

Wrocław - Syców (S8)


Dzięki udostępnionemu pod koniec roku odcinkowi drogi ekspresowej S8 z Oleśnicy do Sycowa kierowcy mają już do dyspozycji 55-kilometrową nowoczesną drogę z Wrocławia do do granicy z województwem wielkopolskim. Droga S8 Wrocław - Syców została wybudowana w niespełna 2 lata za blisko 50% kosztorysu inwestorskiego. S8 od węzła Wrocław Psie Pole jest kontynuacją Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A8. Przenosi ona ruch tranzytowy z Autostradowej Obwodnicy Wrocławia w kierunku stolicy i tym samym stała się także doskonałym rozwiązaniem komunikującym węzeł drogowy aglomeracji wrocławskiej skupiony wokół dróg krajowych (5, 8, 35, 94, A4, AOW-A8).


Obwodnica Pabianic (S14)


Kierowcy nie muszą już tracić czasu w korkach bo do dyspozycji mają 15 kilometrów nowoczesnej, bezpiecznej trasy, trzy węzły i kilka wiaduktów. Nowa trasa to część Zachodniej Obwodnicy Pabianic - droga ekspresowa S14.
Ok. 15 km dwupasmowej drogi ekspresowej, która omija Pabianice od strony Sieradza i Zduńskiej Woli.


W mijającym roku oddano także kilka nowych obwodnic, zwłaszcza na wschodzie Polski. Swoich obwodnic doczekali się już mieszkańcy Jędrzejowa, Jarosławia, Frampola i Olecka.


Od stycznia do listopada 2012 GDDKiA wypłaciła wykonawcom prawie 18,5 mld zł. Prognozowane wydatki za cały 2012 rok przekraczą 22,6 mld zł - szacują drogowcy. Duża liczba oddawanych kilometrów pozwoliła na uzyskanie przez GDDKiA w krótkim czasie szybkich refundacji z Unii Europejskiej. W rezultacie ze złożonych  wniosków o płatność na kwotę ponad 39,43 mld zł kosztów kwalifikowanych (ok. 33,5 mld wkładu UE) Komisja Europejska zrefundowała 27,5 mld zł (wg. stanu na 11 grudnia 2012 r). W ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej w 2012 roku podpisano trzy ostatnie umowy o dofinansowanie. Poziom wykorzystania dostępnej dla GDDKiA alokacji środków UE (ok. 850 mln zł) wynosi 75% (ok. 636 mln zł – kwota poświadczona przez PARP jako wkład UE). Ponadto, w 2012 roku podpisano także z Centrum Unijnych Projektów Transportowych pięć dodatkowych umów o dofinansowanie, co w sumie daje podpisane 43 umowy i oznacza wykorzystanie 100% dostępnej alokacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - wynika z wyliczeń GDDKiA.

Niestety, 2012 rok minął także pod znakiem kryzysu i plajty wykonawców inwestycji drogowych. Pojawiła się konieczność regulowania długów wykonawców robót budowlanych wobec podwykonawców, usługodawców i dostawców. Kilkuset przedsiębiorcom, którym 27 generalnych wykonawców nie zapłaciło za wykonaną pracę, do 10 grudnia 2012 r. GDDKiA wypłaciła już nieco ponad 485 mln złotych.

Jak zapowiadają drogowcy, w przyszłym roku, w budowie będzie ponad 706 km dróg, do ruchu zostanie oddanych 401 km dróg, w tym 126,3 km autostrad i 235 km dróg ekspresowych. Na realizację zadań budowlanych zarezerwowanych jest w programie budowy dróg na lata 2011-2015 18 mld zł, z czego 15 mld zł będzie pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 87 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 137 700 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Pierwszy fotoradar na autostradzie A1 – będzie więcej

Pierwszy fotoradar na autostradzie A1 –...

Aktualności 2018-07-23

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Komentuj:

~cos w tym jest.. 2012-12-30

NO pewnie ze przybyło nowych dróg.Ale wcale bym tak nie obrażał ob.AS.Bo widzicie cześć nowych dróg nadaje sie do remontu.Przykłady o prosze S1 dziury, DK60 obw .Gostynina rozpływajace sie nasypy drogi ,S7 zapadlisko kolo Małdyt i w rej.Gdańska, A 4 k.Szarowa schody na wiadukcie,S3 k .Pyrzyc rozjeżdrzajace sie zjazdy.Awy jak coś spierd....w pracy to jest gitara czy kwas..

~zen 2012-12-29

oczywiscie kazdy kilometr nowych drog cieszy, nie mozna jednak nie zauwazyc ze GDDKiA wykonala 60 % planu, co jest jak sie wydaje polska norma, wlacznie z polskimi zarobkami na tle sredniej unijnej

~brrr 2012-12-27

as jesteś po prostu głupi

~as 2012-12-27

730 km do remontu :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Porsche Cayenne Coupe
Porsche Cayenne Coupe
Porsche poszerza rodzinę modelu Cayenne. Do gamy trzeciej generacji tego popularnego SUV-a dołącza jeszcze bardziej sportowy wariant – Cayenne Coupé.