mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wrocław: Obwodnica do 2011 roku?

Wrocław: Obwodnica do 2011 roku?

Czy jest jeszcze szansa, żeby Autostradowa Obwodnica Wrocławia (A-8) powstała przed Euro 2012? Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że ta ważna trasa będzie gotowa już za trzy lata, jednak do tej pory rozstrzygnięto przetarg zaledwie na jeden odcinek drogi.

Wrocław: Obwodnica do 2011 roku?
Autostradowa Obwodnica Wrocławia w ciągu drogi krajowej nr 8 ma mieć długość 35,4 km. Będzie drogą o parametrach autostrady, o nośności 115 kN na oś i prędkości projektowej 120 km/h. Kierowcy otrzymają do dyspozycji dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a docelowo po trzy pasy ruchu. W ciągu trasy będzie sześć węzłów: Kobierzyce, Cesarzowice, Lotnisko, Kosmonautów, Widawa i Nowa Wieś.

Inwestycja przewiduje budowę trasy nowym śladem. Poprowadzona zostanie północno-zachodnim obrzeżem miasta. Głównym celem inwestycji jest skierowanie ruchu tranzytowego poza istniejący układ ulic Wrocławia. AOW będzie przejmowała część ruchu o dalekim zasięgu, znacznie zmniejszając jego udział na pozostałych drogach. Pośrednio zmniejszy się również zagrożenie wypadkowe na całej sieci drogowej okolic Wrocławia. Dzięki budowie drogi znacznie poprawi się także komunikacja Wrocławia z autostradą A-4 i z drogami ekspresowymi S5 i S8.

Projekt obwodnicy znajduje się na liście priorytetów rządowych i według Wiceministra Infrastruktury, Zbigniewa Rapciaka, północno-zachodnie drogowe obejście Wrocławia, warte blisko 3 mld zł, zostanie wybudowane do roku 2011.

Do tej pory udało się rozstrzygnąć zaledwie jeden z trzech przetargów. W maju bieżącego roku została podpisana umowa na pierwszą część obwodnicy, czyli na budowę mostu na Odrze, który ma powstać w ciągu 30 miesięcy, za 576 mln zł. Na budowę pozostałych dwóch odcinków obwodnicy prowadzony jest obecnie przetarg, w którym termin składania ofert upłynie 6 czerwca bieżącego roku. Według założeń umowy z wykonawcami mogłyby zostać podpisane w sierpniu, co pozwoliłoby rozpocząć prace budowlane już we wrześniu.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 137 700 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.
Audi A8
Audi A8
Cena podstawowa już od: 418 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Komentuj:

~Alfista 2008-06-25

Marcin jesteś sceptycznym realistą. Realnie jest szansa na nieco więcej. Choćby połączenie Gdańska z Ostródą... A co do A8 we Wrocławiu - moim zdaniem od razu powinni budować po 3pasy ruchu. To tyle.

~Markowy 2008-06-05

Wg mnie nawet jak powstanie tyle co Marcin napisal to i tak bedzie wypas.

~qaz 2008-06-04

michal - to niestety smutne samemu nie zjeść i drugiemu nie dać a pracy dla każdego sporo. Co do prognoz i realnych szans na wybudowanie "sieci" autostrad to marcin i Misiek mają rację, choć liczę, że wszyscy zrobimy wielkie oczy bo Polacy to przecież mistrzowie ostatniej prostej.

~Misiek 2008-06-03

Marcin to co napisałeś to jest max co powstanie i jest to i tak dość optymistyczny wariant

~michal 2008-06-03

qaz, o to chodzi opozniaja bo nie dadza rady budowac wszystkiego, a jak opoznia i wybuduja jedna to akurat zacznie sie przetarg na nastepne. Zobacz ze kilka firm mialby robote na wiele lat. W mysl zasady "przedewszytskim dokopac konkurencji", to takie typowo polskie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Audi R8 V10 Decennium
Audi R8 V10 Decennium
Audi prezentuje model R8 V10 Decennium. Limitowana edycja świętuje 10-lecie silnika V10.