mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Koniec z darmowymi autostradami w Polsce, a na domiar złego w przyszłym roku zapowiadają się podwyżki cen na niektórych odcinkach. Takie niespodzianki przygotował dla kierowców Ministerstwo Infrastruktury.

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!
W tej chwili opłaty na polskich autostradach obowiązują na 740 km. Na odcinkach kontrolowanych przez koncesjonariuszy jest drożej, natomiast odcinki zarządzane przez GDDKiA są tańsze. Niebawem sytuacja się zmieni, ponieważ Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada podwyżkę stawek na wybranych odcinkach. To jednak nie koniec rewelacji, jakie szykują nam rządzący.

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że kierowcy będą musieli płacić za wszystkie aktualne i nowe odcinki autostrad. GDDKiA będzie wprowadzać zmiany w latach 2018-2024. Tak duży przedział czasowy jest zależny od dat otwarcia kolejnych odcinków autostrad.
 
Dokładne stawki nie są jeszcze znane, ale można się spodziewać pomiędzy 10 a 20 groszy za kilometr. Rekordowa stawka to 36 groszy za kilometr na odcinkach zarządzanych przez prywatne firmy (Autostrada Wielkopolska, Stalexport, GTC). Zakładając średnią stawkę 15 groszy za kilometr, przejazd z Warszawy do Łodzi będzie kosztować 13,5 zł, a z Krakowa do Korczowy 39 złotych.

W najbliższym czasie nie znikną też bramki służące do manualnego poboru opłat, które są zmorą podróżujących, szczególnie w sezonach szczytu wakacyjnego. Rząd przygotowując  przetarg dla nowego operatora systemu poboru opłat nie wykluczył jego istnienia, tłumacząc że uniemożliwiają to przepisy. Wprowadzenie jednolitego systemu opłat za autostrady w całej Polsce będzie możliwe dopiero po 2037 roku, gdy wygaśnie koncesja Autostrady Wielkopolskiej na A2.

Podobne wiadomości:

Wszystkie autostrady płatne do 2018!

auto motor i sport 2016-12-21

Nie mamy dobrych wieści - od 2018 roku w Polsce nie będzie już darmowych autostrad. A do tego do łask powrócą bramki.

Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę

Opłaty na niemieckich autostradach – znamy...

Aktualności 2019-01-04

Komentuj:

~Kazan 2019-03-07

Oto racjonalne myślenie. Wyhamować budowę nowych dróg, a na tych które pozostawili po sobie ci co "zostawili Polskę w ruinie", zrobić dobry interes.

marekLDZ 2017-02-20

Skończy sie jak w tych krajach, gdzie opłaty sa tak horendalnie drogie, że ludzie decydują sie jeździć darmowymi krajówkami :)

~astan 2017-01-05

Vincent swego czasu chciał nawet oddać do EU całość dotacji do autostrady A2 tylko żeby od razu brać kasę za przejazd. Nowi mając wieczną dziurę pluscinquecento będą zbierać kasę wszędzie nie pomijając nikogo. Jak by mogli to i za powietrze co zużywa silnik. To jest Polska, a nie kraj dbający o swoje społeczeństwo.

Jotgie 2016-12-22

Nawet magazyn motoryzacyjny nie oparł się propagandzie! OD SAMEGO POCZĄTKU było wiadomo, że po 5-letnim okresie karencji (ze względu na zaangażowanie srodków unijnych) wszystkie autostrady będą płatne!nSkąd nagle to zdziwienie i NIBY sensacyjna wiadomość?!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Seat z rekordowym wynikiem sprzedaży
Seat z rekordowym wynikiem sprzedaży
Po raz pierwszy w historii Seat sprzedał w pierwszych czterech miesiącach roku ponad 200 tysięcy samochodów.