mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zapomniana autostrada A8?

Zapomniana autostrada A8?

Resort transportu przedstawiając ostatnie plany budowy dróg i autostrad do 2013 roku ani słowem nie wspomniał o ponad 35 kilometrowym odcinku A8 - autostradowym obejściu Wrocławia, mimo że termin jego realizacji został określony na lata 2005-2009. Na jakim etapie są prace nad inwestycją, tak oczekiwaną przez kierowców i mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, postanowiliśmy sprawdzić w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zapomniana autostrada A8?

Według zapewnień GDDKiA brak autostrady A8 w prezentowanych planach to przeoczenie, gdyż można powiedzieć, że inwestycja przebiega zgodnie z planem. Ponadto w budżecie na 2006 r. zapisano 293 mln zł na dokończenie projektów i wykup gruntów pod AOW.

"Niestety duże inwestycje zwykle generują wiele czasu (z powodu protestów wykonawców), stąd trudno powiedzieć, jak szybko uda się wybrać wykonawcę. Przetarg został podzielony na dwa zadania, więc być może zostanie wybranych dwóch różnych wykonawców na dwa odcinki. W każdym razie prace powinny rozpocząć się w przyszłym sezonie budowlanym (2007 r.) i potrwają dwa lata" - dodaje A. Siegień.

Koszt budowy 35,4 km Autostradowej Obwodnicy Wrocławia szacowany jest na około 1,5 mld zł. Projektowana inwestycja przewiduje budowę autostradowej obwodnicy Wrocławia nowym śladem. A8 poprowadzona będzie przez południowo - zachodnie do północno - wschodnich obrzeży miasta (od drogi krajowej nr 8 w pobliżu węzła A4 Bielany Wrocławskie do węzła Wrocław Psie Pole). Na północno - wschodnim wylocie przejdzie w drogę ekspresową S-8 (Wrocław - Łódź - Warszawa). Będzie się także łączyć z przyszłą S5 w kierunku Poznania.

Powstała autostrada będzie drogą dwujezdniową z dwoma pasami ruchu (docelowo 6 - dwie jezdnie po 3 pasy ruchu) o dopuszczalnym nacisk na oś: 115 kN. AOW, choć ma tylko 35,5 km, jest wyzwaniem dla inżynierów. Więcej niż piąta część tego odcinka przypada na mosty, estakady i wiadukty - w sumie jest ich 41. Największą z konstrukcji będzie most łączący brzegi Odry nad śluzą Rędzin. Nowy most przez Odrę zawiśnie na najwyższym w Polsce betonowym filarze, tzw. pylonie. i będzie miał 126 metrów wysokości.

Przeczytaj także:

A-8 obwodnica Wrocławia (2005-11-02)

Nowy wrocławski most (2006-03-20)

Dolny Śląsk może liczyć na drogi (2006-07-10)


 


Podobne wiadomości:

Pierwszy fotoradar na autostradzie A1 – będzie więcej

Pierwszy fotoradar na autostradzie A1 –...

Aktualności 2018-07-23

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Polskie drogi 2017-08-05

Komentuj:

~Ciekawski 2010-05-26

to ze odcinek A-8 kolo Wrocławia mocno kuleje to jedno ale może do Euro 2012 będzie gotowy....kto wie.Tylko czemu do dzisiaj nie jest planowana dalsza cześć tej autostrady w kierunku granicy z Republika Czeska i przejściu w Kudowej

~adi 2006-12-15

Chciałem tylko dodac ze drogi nie projektuje sie ot co. Projektując drogę zakłada sie jej zywotnosc. Jezeli droga projektowana jest na 20 lat tzn. ze po 20 latach nadaje sie do remontu i rzeczywista jej spraewnosc wynosi np. 10 lat (10 lat bez usterki) a pozniej ulega niszczeniu.Jest to prosta zasada interpolacji. To nie chodzi o to czy zbudowana jest z bitumów czy z betonów i nie jest to wina inżynierów-na ktorych zawsze podrozujacy psy wieszają;)

~Mur@nów 2006-08-05

najbardziej irytujące w tym wszystkim jest to, że zamiast budować A8 i A5 z prawdziwego zdarzenia znowu będą tylko jakieś półśrodki w postaci S8 i S5, które 10 lat później i tak trzeba będzie przebudowywać. To paranoja: budować trzeba RAZ a porządnie, w najwyższym standardzie i z betonu. Dlaczego z betonu? Sami wiecie, jak długo wytrzymała poadolfowa autostrada: 80lat !! (no w dobrym stanie może z 50lat – ciekawa ile ta nowa wytrzyma?). I na betonowej autostradzie nie trzeba w upały zakazywać ruchu tirów - tam asfalt się nie topi ;-))

~kera .z 2006-08-02

to ''arku z'' zmien prace jak tak bardzo podrozowanie po polskich Cie irytuje.Pdr

~arek z. 2006-07-31

jak juz bedzie ta tsrona działac to moze i bedzie przydatna, poczekamy zobaczymy. A przez Wroclaw to jeszcze bardzo roznie, Kotlina kłodzka, Walbrzych, Jelenia Gora - jak to u hadlowca - czasami probuje jakies objazdy, ale niestety dosc czesto musze byc i w samym Wrocławiu

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
W Tychach rusza produkcja silnika Grupy PSA
W Tychach rusza produkcja silnika Grupy PSA
Groupa PSA rozpoczyna w fabryce w Tychach produkcję trzycylindrowego silnika benzynowego Turbo PureTech.