mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zielone światło dla dolnośląskich inwestycji

Zielone światło dla dolnośląskich inwestycji

Marszałek dolnośląski wprowadza w życie plan radykalnego przyspieszenia budowy dróg i mostów na Dolnym Śląsku. Głównym elementem jest nowy Wieloletni Plan Inwestycyjny. Dzięki temu w końcu możliwe będzie rozpoczęcie realizacji ważnych inwestycji.

Zielone światło dla dolnośląskich inwestycji
Kilka dni temu Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął nowy Wieloletni Plan Inwestycyjny, który jest głównym elementem koncepcji radykalnego przyspieszenia realizacji najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w województwie.

Realizacja tej koncepcji pozwoli na przejście od dotychczasowego planowania do skutecznego działania. Zamiast wpisywania nierealnych i niedoszacowanych inwestycji do WPI i niekończącego się przesuwania ich w czasie Marszałek Marek Łapiński proponuje natychmiastowe przystąpienie do budowy tych połączeń drogowych, które są najważniejsze dla mieszkańców Dolnego Śląska.

Nowy plan zakłada przeznaczenie na inwestycje drogowe do 2013 roku aż 1,1 mld zł z budżetu województwa, co stanowić będzie około 70% środków inwestycyjnych. Pozostałe środki pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego, budżetu państwa oraz z jednostek samorządu terytorialnego. Całkowity koszt wszystkich zaplanowanych inwestycji wyniesie 2 mld zł, czyli o ponad 600 mln zł więcej, niż w poprzednim planie. Na samą budowę dróg przeznaczono aż 1,6 mld zł. Tak znaczący wzrost środków na budowę dróg przy równoczesnym zmniejszeniu liczby zadań z 80 do 57 pozwoli radykalnie przyspieszyć ich realizację. Wydzielono również osobną kwotę na remonty.

Koncepcja „Zielonego Światła” oprócz nowej, bardziej efektywnej konstrukcji WPI zakłada również partnerską współpracę z dolnośląskimi samorządami lokalnymi i powierzenie im realizacji zadań inwestycyjnych i remontowych na drogach wojewódzkich.
 
Wśród zadań, które znalazły się w nowym WPI przewidziano m.in.:
  1. Łącznik aglomeracyjny A4-S8 – Projektowane od wielu lat wschodnie obejście Wrocławia to najkosztowniejsza, ale i najbardziej oczekiwana przez mieszkańców województwa inwestycja. Trasa prowadzić będzie od autostrady A4 w miejscowości Krajków (węzeł Wrocław Wschód) do drogi S8 w okolicy Długołęki. Pierwszy etap tej inwestycji to budowa mostu drogowego w Łanach - przetarg na jego budowę zarząd województwa ogłosi jeszcze w tym roku. Zakończenie prac projektowych i uzyskanie zezwolenia na realizację powinno zakończyć się już w przyszłym roku. Całkowity koszt inwestycji to 776 mln zł, a jej zakończenie planowane jest na rok 2013.
  2. Łącznik aglomeracyjny A4-S5 – Jego realizacja obejmuje budowę mostu na Odrze w Brzegu Dolnym, wraz z drogami dojazdowymi i opracowanie koncepcji skomunikowania autostrady A4 z drogą szybkiego ruchu S5. Zakończenie prac projektowych jest przewidziane na pierwszą połowę 2010 roku, a uzyskanie wszelkich zezwoleń na budowę mostu do sierpnia 2010 roku. Koszt inwestycji, która ma być realizowana w ramach RPO, został zwiększony o ponad 30 mln zł, do kwoty 90 mln zł. Na przygotowanie dokumentacji służącej skomunikowaniu mostu z A4 i S5 budżet województwa wyłoży 5 mln zł.
  3. Drogi Zagłębia Miedziowego – Modernizacja dróg na tym terenie obejmie m.in. budowę mostu na Odrze między miejscowościami Ciechanów - Radoszyce wraz z drogami dojazdowymi. Roboty budowlane ruszą już w przyszłym roku. Most ten przez Górę i Leszno połączy Dolny Śląsk z Wielkopolską. Koszt wszystkich inwestycji wyniesie prawie 190 mln zł. Zgodnie z koncepcją po 2013 roku wybudowany zostanie most w Głogowie. Na ten cel powiat głogowski otrzyma dotację w wysokości 3 mln zł.
  4. Skomunikowanie Wałbrzycha i Świdnicy z A4 - Samorząd zamierza zainwestować w to przedsięwzięcie 190 mln zł (3 razy więcej niż zakładano). W ramach projektu powstanie obwodnica Szczawna-Zdroju i mała obwodnica Świdnicy. Województwo będzie również partycypować w kosztach budowy dróg łączących drogi krajowe i wojewódzkie z miastami.
  5. Korytarz Drogi Przedsudeckiej - Modernizacja wschodniego odcinka drogi przedsudeckiej, łączącego Ząbkowice Śląskie przez Dzierżoniów i Świdnicę z Jaworem. Oprócz kompleksowego projektu budowy tej drogi, zostanie wykonanych kilka zadań, w tym południowa obwodnica Ząbkowic Śląskich oraz trasa Dzierżoniów - Łagiewniki. W pierwszej kolejności wybudowane zostaną drogi między miastami, a następnie obwodnice Świdnicy i Dzierżoniowa. Na te inwestycje przeznaczona jest kwota prawie 90 mln zł.
  6. Obwodnice i obejścia miejscowości – Projekt, którego koszt wyniesie ponad 135 mln zł przewiduje budowę obwodnic Dobroszyc i Nowej Rudy oraz obejścia Mysłakowic i Kostrzycy.
  7. Usprawnienie połączeń z drogami krajowymi i autostradami - Prace nad pełnym skomunikowaniem z autostradami kilku ważnych dla województwa szlaków: drogi wojewódzkiej nr 296 łączącej m.in. Bolesławiec z autostradami A4 i A18, drogi wojewódzkiej nr 297 łączącej Lubań z A4 oraz drogi Bogatynia – A4.
  8. Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego – Przeznacza się 11,5 mln zł (o 1,4 mln zł więcej niż uprzednio) na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez tzw. zadania punktowe: budowę chodników, odwodnień , remonty mostów itd.
Zarząd zlecił już do opracowania 37 dokumentacji dla drogowych zadań inwestycyjnych. Wraz z otrzymywaniem dokumentacji zarząd będzie występować o pozwolenia na budowę i ogłaszać kolejne przetargi. Inwestycje drogowe realizować będzie Dolnośląska Służba Dróg i Kolei – jednostka organizacyjna Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 137 700 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Mercedes S500 4Matic Inden-Design –...

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~MarKowy 2008-11-17

Lacznik Walbrzych/Swidnica z A4 jest nikomu niepotrzebny, kto bedzie nadkladal kilka km drogi zeby sobie pojechac platna (w przyszlosci) autostrada? Lepiej zmodernizowac DK35.

~Dam 2008-11-12

Tradycyjnie pochwalę za OGROMNĄ wprost ilośc map

~Pawel 2008-11-07

Korytarz Drogi Przedsudeckiej - przeznaczona jest kwota prawie 90 mln zł. na tak ambitny plan to 90 mln jest mala kwota. ale niech buduja bo drogi na dolnym slasku to masakra

~romek 2008-11-06

Te 8 punktów jak sie wydaje tworzy człon niezbednych połaczen drogowych Dolnego Ślaska.Zawsze zastanawiam sie dlaczego podobna koncepcja powstania istotnych połaczen drogowych nie powstała dotąd dla Ziem Zachodniopomorskich z Gdańskiem.Ziemie te tworza zupełna białą plamę w sieci drogowej.Te ziemie należą do Polski i tak juz będzie.Czyzby decydenci z Miniserstaw Infrastruktury nie potrafia naprawic wieloletnich zaniedban w tej dziedzinie.Budowa S3 nie załatwia jeszce niczego co z Autostrada Pomorską

~drogowiec 2008-11-06

Mieszkam w Ladku Zdroju i jadąc drogą z Lądka do Złotego stoku przeżywam jeepem surrrival, modernizacja odcinka 8km nawet nie powinna przekroczyc 1mln pln czy ktos moze sie tym zając,Lądek Zdrój lezy w piięknej okolicy obok wyciągu Czarna Góra ,odbywaja sie w naszej okolicy rajdy WRC a tu taka lipa, nie prosze o tunel z lądka do Nysy ale o oto żeby ktoś sie wkoncu tym zqająl!!!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
600 taksówek na wodór dla Paryża
600 taksówek na wodór dla Paryża
Toyota Mirai, pierwszy masowy samochód osobowy z napędem hybrydowym, trafi do paryskiej sieci taksówkarskiej.