mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Bardzo lekki Jaguar przyszłości

Bardzo lekki Jaguar przyszłości

Zaprezentowanym na targach w Detroit koncepcyjnym modelem Advanced Lightweight Coupe Jaguar pokazuje możliwe kierunki rozwoju tej brytyjskiej marki.

Bardzo lekki Jaguar przyszłości

Jaguar Advanced Lightweight Coupe jest zwiastunem zmian w modelu XK, który odnowiony pojawi się już wiosną tego roku, a wersja cabrio w drugiej połowie 2006 roku. Z jednej strony auto to pozostaje typowym Jaguarem, jednak o wiele ważniejsze są sygnały zmian, jakim zamierza poddać się koncern Jaguar.

Koncepcyjny model może pomieścić dwoje dorosłych pasażerów oraz dwójkę dzieci. Najważniejszą zmianą jest wykonane z aluminium, podobnie jak w modelu XJ, nadwozie, które sprawia, iż waga auta jest o 40 proc. lżejsza, ale jednocześnie aż o 60 proc. bardziej wytrzymała i sztywna.

Przy projektowaniu nadwozia zapożyczono pewne elementy m.in. z modelu E-Type (stylistykę przodu). Wrażenie robią duże wloty powietrza, których zadaniem jest nie tylko chłodzenie silnika, ale również zapewnienie odpowiednich właściwości aerodynamicznych. Patrząc na auto z boku wrażenie muszą robić duże, bo aż 21-calowe koła. Z tyłu z kolei wzrok przyciąga potężny układ wydechowy oraz duża klapa bagażnika zapewniająca bardzo dobry dostęp do przestrzeni bagażowej.

Wewnątrz kierowca oraz pasażer powinni przyzwyczaić się do skórzanych elementów wykończenia, które występują w fotelach, kierownicy, obiciu drzwi, centralnej konsoli i desce rozdzielczej. Atmosferę luksusu podkreślają także wstawki drewniane oraz aluminiowe.

Jako napęd użyto ośmiocylindrowego silnika, którego moc przenoszona jest za pomocą automatycznej skrzyni biegów. Co ciekawe zmiana biegów może odbywać się za pomocą przełączników umieszczonych na kierownicy lub tradycyjnie dźwignią umieszczoną obok kolan kierowcy. Tak wyposażony Jaguar uzyska 100 km/h w niecałe 5 sekund oraz maksymalną prędkość ponad 280 km/h.


Targi NAIAS Detroit 2005

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Toyota Corolla – znamy ceny
Nowa Toyota Corolla – znamy ceny
Nowa generacja Toyoty Corolli wchodzi do salonów. Znamy już ceny japońskiego kompaktu. Przy tej okazji Toyota obniża ceny obecnego modelu.