1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Premiery >
  4. Całkowicie nowy Ford Fiesta

Całkowicie nowy Ford Fiesta

Jaka jest nowa Fiesta?

Całkowicie nowy Ford Fiesta

Światowa prapremiera najnowszego dziecka w rodzinie Forda, nowej propozycji koncernu w segmencie samochodów małych – całkowicie nowego Forda Fiesta – będzie miała miejsce na Międzynarodowym Salonie Samochodowym IAA we Frankfurcie. Konstruktorzy skoncentrowali się na tych kryteriach, które są najważniejsze dla współczesnego nabywcy samochodów małych w Europie: przestronności wnętrza, atrakcyjnej stylistyce, bezpieczeństwie, walorach użytkowych i jakości prowadzenia. Najnowszy Ford Fiesta – który wejdzie do sprzedaży w 2002 roku - jest pierwszym przedstawicielem nowej generacji samochodów małych, które Ford wprowadzi na rynek w ciągu 18 miesięcy od prapremiery Forda Fiesty we Frankfurcie. Rozstaw osi nowej Fiesty jest o 41 mm większy niż w poprzednim modelu, co dało między innymi większą ilość miejsca na nogi i kolana dla osób siedzących na tylnej kanapie. Najnowszy Ford Fiesta jest także szerszy i wyższy niż model obecnej generacji, co pozwoliło na wygospodarowanie większej ilości miejsca we wnętrzu zarówno dla osób jak i dla przewożonego bagażu. Pod okiem Chrisa Birda, zespół projektantów, kierowany przez głównego projektanta Marka Adamsa, stworzył stylową szatę nadwoziową, która idealnie zamyka w sobie nową formę przestrzeni wnętrza Forda Fiesty, akcentując zwrotność i podkreślając tkwiące w tym pojeździe energię i dynamikę. Szata nadwoziowa uwydatnia przestronność wnętrza poprzez optyczne podkreślenie obszernej kabiny pasażerskiej, kontrastującej z krótką maską silnika. Obszerna przestrzeń przeszklona została jeszcze powiększona przez dodanie trzeciego okna bocznego, dodatkowo rozjaśniającego wnętrze i zwiększającego widoczność dla pasażerów siedzących z tyłu. Wyraźnie zaakcentowane nadkola, wypełnione standardowymi 14-calowymi kołami jezdnymi, podkreślają własności jezdne pojazdu. Wrażenie dynamiki potęguje dominująca w widoku boku nadwozia linia, spływająca od tyłu pojazdu, przez całą jego długość, aż ku przodowi.

Wzornictwo wnętrza nowego Forda Fiesty wyraża dążenie do tego, by oko kierowcy czerpało przyjemność spoczywając na najbliższym otoczeniu. Oryginalny pionowy układ przełączników radioodtwarzacza oraz dostępny na życzenie układ nawigacji satelitarnej zostały umieszczone w jednej centralnej konsoli na środku deski rozdzielczej, która znajduje się w bliskim zasięgu zarówno kierowcy jak i siedzącego obok pasażera. W centralnym module konsoli znajdują się także proste w obsłudze podstawowe pokrętła ogrzewania i wentylacji, a także włącznik i sygnalizator świateł awaryjnych.

Nowy Ford Fiesta został wyposażony w Inteligentny System Bezpieczeństwa (IPS), będący pochodną najnowszych rozwiązań prezentowanych już w nowym Fordzie Mondeo. Jego najistotniejszym elementem są czołowe poduszki powietrzne o dwóch stopniach napełniania, montowane w wyposażeniu seryjnym wszystkich wersji nowego Forda Fiesty. Na uwagę zasługuje "inteligentny" układ sterowania, który - dzięki odpowiednim czujnikom zderzenia - jest w stanie ocenić siłę zderzenia czołowego. Układ ten ma za zadanie dopasować stopień reakcji poduszek powietrznych do siły i kierunku uderzenia, po to, by jadącym zapewnić maksymalnie skuteczną ochronę przed obrażeniami.

Czołowe poduszki powietrzne o dwóch stopniach napełniania mogą stanowić część większego pakietu bezpieczeństwa, dostępnego na życzenie, na który składa się ogółem sześć poduszek ochronnych. W porównaniu z karoserią modelu poprzedniej generacji, nadwozie nowego Forda Fiesty jest o 100% bardziej odporne na działanie sił zginających i o 40% bardziej wytrzymałe na działanie momentów skręcających. Stało się to możliwe m.in. dzięki szerokiemu zastosowaniu profili ze stali o podwyższonej wytrzymałości, przede wszystkim w konstrukcji szkieletu nadwozia. Nabywca będzie miał do wyboru trzy nowe jednostki napędowe, w których zużycie paliwa ma być średnio o 10% niższe w porównaniu z silnikami poprzedniej generacji:

Całkowitą nowością jest 1,4-litrowy silnik wysokoprężny Duratorq TDCi - jednostka o małych gabarytach i lekkiej konstrukcji, w której szeroko wykorzystano stopy aluminium. Wyposażony w turbodoładowanie i układ wtryskowy common-rail nowej generacji, silnik ten rozwija moc 68 KM, a maksymalny moment obrotowy wynosi 160 Nm.

Ford Fiesta będzie dostępny także z nowym silnikiem benzynowym o dwóch wałkach rozrządu w głowicy - 16-zaworowym Duratec - będącym rozwinięciem jednostki znanej już z Forda Focus. W Fordzie Fiesta silnik ten będzie oferowany w dwóch wersjach - 1,4-litrowej o mocy 80 KM i 1,6-litrowej o mocy 100 KM.

Uzupełnieniem nowej rodziny silników jest 8-zaworowa jednostka Duratec o pojemności 1,3 litra. W zależności od rynku, będzie on oferowany w wersji o mocy 58 KM lub 68 KM.

Wytrzymałą konstrukcję tylnej belki skrętnej, tworzącej tylną oś, udoskonalono z myślą o uzyskaniu większej ilości miejsca we wnętrzu, przy jednoczesnej poprawie i tak już bardzo dobrych własności trakcyjnych. Przednie zawieszenie oraz układ kierowniczy poddano drobiazgowym modyfikacjom, zmierzającym do ograniczenia wewnętrznego tarcia i poprawienia własności tłumienia oraz stabilności kierunkowej - w tym zakresie zastosowano procedury z powodzeniem sprawdzone podczas prac nad Fordem Focus i nowym Fordem Mondeo.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Ford Fiesta
Ford Fiesta
Cena podstawowa już od: 59 700 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-3dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Ford Fiesta Wszystko o Ford
Tematy w artykule: Ford Ford Fiesta

Podobne wiadomości:

System Ford SYNC nowej generacji

System Ford SYNC nowej generacji

Aktualności 2020-09-04

Ford Mustang Mach-E GT - najszybszy w klasie

Ford Mustang Mach-E GT - najszybszy w klasie

Aktualności 2020-10-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Enyaq w salonach - znamy ceny
Skoda Enyaq w salonach - znamy ceny
Skoda Enyaq iV - nowy elektryczny SUV - dołącza do oferty marki na polskim rynku. Na początek pojawią się dwie wersje, w tym o zasięgu nawet 536 km.