mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Chevrolet Bel Air concept

Chevrolet Bel Air concept

Powrót do przeszłości?

Chevrolet Bel Air concept

Podczas tegorocznych Detroit Motor Show swoją światową premierę świętuje studyjny model Bel Air marki Chevrolet. To czteromiejscowe otwarte auto łączy w sobie elementy designu dużych amerykańskich kabrioletów z lat 50-tych z nowoczesną techniką silników. Odpowiednio do nostalgicznej stylistyki samochód przyjął nazwę stworzonego w latach 1955-57 kabrioletu Bel Air.

„To nie jest tylko kolejny kabriolet” – mówi Wayne Cherry, wicedyrektor Działu Rozwoju General Motors. „W Bel Air położono nacisk na materiały z połowy lat 50-tych, z których wówczas budowano samochody. Auto to ma takie samo znaczenie dla Ameryki, jak te z lat 50-tych”.

Już na pierwszy rzut oka widać, że Bel Air dysponuje tymi samymi płynnymi liniami co klasyczny oryginał. Nowy Bel Air, podobnie jak jego poprzednik z lat 50-tych ma imponujące wymiary: 4,85m długości, 1,82m szerokości i 1,39 m wysokości. Cechą charakterystyczną dla nowego modelu jest jajowata, obficie pochromowana atrapa chłodnicy oraz duże przednie reflektory. Do ciekawostek należy korek wlewu paliwa schowany w kloszu tylnego światła.

Również wykończenie wnętrza przypomina amerykańskie samochody z przeszłości: proste wnętrze z tablicą rozdzielczą podzieloną na dwie osobne części, dźwignia zmiany biegów przy kole kierownicy oraz bardzo szerokie i zarazem wygodne fotele zupełnie odbiegające designem od tych, które spotykamy dziś w nowoczesnych limuzynach.

Oryginalny Bel Air był napędzany ośmiocylindrowym silnikiem. Pod maską współczesnej wersji pracuje zaś eksperymentalny, bardzo ekonomiczny, turbodoładowany pięciocylindrowy silnik Vortec 3200 (pojemność – 3.5 litra, moc - 315 KM), współpracujący z automatyczną skrzynią biegów o czterech przełożeniach. Jak w oryginale, napęd jest na tylne koła. Na kierownicy nowego Bel Aira został umieszczony przycisk, który pozwala zmienić ten łagodnie pracujący silnik w niemal wyczynowy i "wycisnąć" z niego maksimum mocy.

Z pewnością jest to samochód dla tych, którzy lubią rzucać się w oczy.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło w samochodzie jest jednym z tych elementów, o których pamiętamy wtedy, kiedy trzeba wymienić zużytą tarczę. Podpowiadamy, jak dbać o ten element, by długo służył.