1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Premiery >
  4. Focus też będzie elektryczny

Focus też będzie elektryczny

W przyszłym roku Ford zamierza ruszyć z programem prób i badań aut z napędem elektrycznym. Pierwszym modelem osobowym napędzanym silnikiem elektrycznym będzie Ford Focus, którego jeden z egzemplarzy w wersji Focus BEV można było zobaczyć na wystawie we Frankfurcie.

Focus też będzie elektryczny
Prototypowy Ford Focus BEV (Battery Electric Vehicle) jest konstrukcją opartą na obecnym modelu Forda Focus dostępnym na rynku europejskim, przy czym zastosowano w nim zupełnie nowy elektryczny układ napędowy dostarczany przez koncern Magna.

Zmiana rodzaju napędu nie powinna wpłynąć ujemnie na walory użytkowe Focusa. Auto będzie pięciomiejscowe, równie obszerne, z funkcjonalnym bagażnikiem oraz innymi praktycznymi rozwiązaniami.

Nadwozie elektrycznego prototypu Forda Focus też na pozór nie różni się od wersji konwencjonalnych. Do napędu natomiast wykorzystano zespół akumulatorów litowo-jonowych magazynujących energię 23 kWh oraz elektryczny silnik o mocy 100 kW (136 KM). Ford Focus BEV będzie dysponował zasięgiem do 120 km i prędkością maksymalną do 136 km/h. Ładowanie akumulatorów zajmie około 6-8 godzin, przy czym wystarczy podłączenie do gniazdka zwykłej sieci 230 V.

W prototypowym modelu pojawiło się szereg podzespołów sprawdzonych już z powodzeniem w modelach hybrydowych Forda oferowanym na rynku północnoamerykańskim, w tym między innymi osprzęt elektryczny do sterowania klimatyzacją. Sprężarka klimatyzacji wykorzystująca wysokie napięcie jest np. jednym z ważniejszych elementów Forda Fusion Hybrid w wersji na rok modelowy 2010, który niedawno zaczęto oferować nabywcom.

Jak na razie powstało piętnaście egzemplarzy Forda Focus BEV, które w przyszłym roku będą intensywnie eksploatowane zarówno przez niektóre instytucje, jak i pewną liczbę kierowców prywatnych z okolic londyńskiej dzielnicy Hillingdon, których poproszono o udział w testowaniu prototypów. Testowane egzemplarze będą korzystały z utworzonej infrastruktury na terenie i w okolicach Hillingdon.

>>Zobacz więcej nowości z wystawy samochodowej IAA Frankfurt 2009<<

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Ford Focus
Ford Focus
Cena podstawowa już od: 78 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.

Podobne wiadomości:

Volkswagen ID.3 w polskiej ofercie

Volkswagen ID.3 w polskiej ofercie

Aktualności 2020-07-07

Elektryczne Mercedesy eVito i eSprinter z dopłatą w Polsce

Elektryczne Mercedesy eVito i eSprinter z...

Aktualności 2020-07-03

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota GR Yaris - tajemnice hot-hatcha
Toyota GR Yaris - tajemnice hot-hatcha
Toyota GR Yaris jest samochodem jedynym w swoim rodzaju, a na pewno w swojej klasie. Jakie sekrety kryje w sobie drogowe auto, które jest bazą dla następnej rajdówki WRC Toyoty?