mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Futurystyczne Volvo

Futurystyczne Volvo

Na szóstej edycji Challenge Bibendum w Szanghaju, gdzie prezentowane są auta z alternatywnymi źródłami napędu, Volvo zaprezentował prototypowy model 3CC napędzany elektrycznym silnikiem.

Futurystyczne Volvo

Z zewnątrz tylko przód 3CC przypomina samochody marki Volvo, a w zasadzie wogóle samochody. Tył auta, bardzo futurystyczny, jest niespotykany we współczesnych modelach. Auto zbudowane zostało na stalowej ramie pokrytej m.in. włóknami węglowymi, co miało przyczynić się do zmniejszenia wagi pojazdu. Rozmiarami przypomina mały dwuosobowy samochód sportowy, o 3899 mm długości, 1624 mm szerokości i 1321 mm wysokości, jednak przeznaczony jest dla trzech dorosłych osób lub dwóch dorosłych i dwójki dzieci.

Najciekawszy oczywiście jest napęd 3CC. Pod maską kryje się elektryczny silnik o maksymalnym momencie obrotowym 320 Nm, który cichutko napędza prototypowe Volvo. Osiąga maksymalną prędkość 135 km/h, a do setki przyspiesza w 10 sekund. Przy tym nie emituje żadnych zanieczyszczeń. Maksymalny zasięg, przy niewielkim obciążeniu i ekonomicznej jeździe wynosi 300 km bez ładowania. Ten niezły wynik uzyskany został m.in. dzięki technologii odzyskiwania do 20 procent energii podczas hamowania.

Mimo stosunkowo nowej technologii napędu Volvo 3CC zapewnia bardzo dobre właściwości jezdne. Auto to osiąga współczynnik oporu powietrza o 30% lepszy niż np. model S40. Ponadto stosunek momentu obrotowego do masy jest na podobnym poziomie jak w mocnym modelu Volvo T5. Co ciekawe, model 3CC, dzięki systemowi podwójnej podłogi, gdzie zlokalizowany jest cały układ elektryczny napędu, może być łatwo przystosowany do innych źródeł napędu: silnika benzynowego, diesla, gazu czy też układu hybrydowego.

Mimo kompaktowych dosyć rozmiarów Volvo 3CC imponuje przestrzenią wewnątrz kabiny. Na pewno trochę wrażenie to potęgują zastosowane jasne kolory. Szklany dach oraz wąskie słupki przedniej szyby sprawiają, iż kierowca i pasażerowie mają bardzo dobry widok na zewnątrz auta. Dzięki otwieranym do góry drzwiom, przesuniętej do przodu desce rozdzielczej oraz przesuwanym fotelom łatwy jest również dostęp do środka. Ciekawym rozwiązaniem są przyciski światła, klimatyzacji, sprzętu audio, które powodują włączenie odpowiedniego mechanizmu poprzez zbliżenie palca do przycisku na odległość 5 mm.

Komentuj:

~Hańczaryk 2006-12-04

To nie jest samochud tylko najnowsza technologia

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Zmiany w Audi. Kto zastąpi Brama Schota?
Zmiany w Audi. Kto zastąpi Brama Schota?
Bram Schot 1 stycznia objął stanowisko prezesa zarządu Audi. Wiemy już, kto zajmie jego poprzednie stanowisko w firmie.