mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Golf z napędem 4MOTION

Golf z napędem 4MOTION

Nowy Golf jest dostępny z drugą generacją nowoczesnego napędu na wszystkie koła 4MOTION z elektronicznie regulowanym sprzęgłem Haldex.

Golf z napędem 4MOTION

Druga generacja napędu na wszystkie koła – zastosowana po raz pierwszy w Golfie w 1998 roku i od tego czasu sprzedana w ponad 100.000 samochodów tej klasy – została jeszcze ulepszona pod względem łatwości konserwacji, częstotliwości przeglądów i głośności pracy. Zalety napędu na wszystkie koła ujawniają się przede wszystkim przy wilgotnej, oblodzonej i zaśnieżonej nawierzchni. 4MOTION optymalnie dostosowuje moment obrotowy silnika do warunków jazdy i rozdziela jego zmienną wartość na wszystkie koła, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo i przyjemność jazdy.

Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie podczas jazdy z przyczepą. Nowy Golf 4MOTION holujący ciężar 1800 kg może pokonać podjazd o kącie nachylenia do ośmiu procent, holując 1500 kg (2.0 TDI – 1600 kg) – pochyłość do dwunastu procent. Tak więc Golf z napędem na wszystkie koła, z przyczepą lub bez, może dotrzeć także tam, gdzie nie dojadą samochody z napędem tylko na przód lub na tył. Volkswagen na życzenie oferuje do Golfa także osłonę dolną jednostki napędowej, zabezpieczającą silnik i podłogę przed gałęziami i odbijającymi się kamieniami. Ponadto dostępny jest także pakiet "Złe drogi" ze sztywniejszymi amortyzatorami i podwyższonym o 20 mm podwoziem. Golfa TDI z napędem na wszystkie koła można poznać z zewnątrz po napisie 4MOTION na tylnej klapie i po podwójnej rurze wydechowej.

Najistotniejszym elementem napędu 4MOTION jest pracujące w kąpieli olejowej, międzyosiowe sprzęgło wielopłytkowe. Sprzęgło reguluje moment obrotowy płynnie od zera do pełnego przenoszenia, co odpowiada rozdziałowi napędu 50:50 między przednie i tylne koła. Zależnie od siły tarcia możliwe jest przeniesienie na tylną oś nawet 100 procent momentu napędowego.

Golfa TDI 4MOTION wyposażono seryjnie w sześciobiegową przekładnię ze specjalną gałką dźwigni zmiany biegów.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Mazda 3 – premiera
Nowa Mazda 3 – premiera
Na salonie samochodowym w Los Angeles Mazda zaprezentowała nową generację modelu 3. Auto zachwyca wylądem, a pod maską kryje rewolucyjny silnik Skyactiv-X.