1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Premiery >
  4. Kia też ma elektryczne auto

Kia też ma elektryczne auto

Moda na elektryczne auta dotarła także i do Korei. Kia zaprezentowała właśnie pierwszy taki model, którego pierwsze egzemplarze wyjadą na drogi już w zbliżającym się 2012 roku.

Kia też ma elektryczne auto
Kia Ray EV to niewielki miejski samochód, którego wersja z jednolitrową jednostką benzynową już jeździ po koreańskich drogach. W przypadku wersji z elektrycznym napędem, miejsce silnika benzynowego zajął 58-kilowatowy motor elektryczny oraz litowo-jonowe baterie o pojemności 16,4 kWh, które, według zapewnień Kii, będą w stanie służyć przez co najmniej dziesięć lat.

Choć wersja EV jest cięższa od swojego spalinowego odpowiednika o 187 kilogramów, to jednak odpowiednia charakterystyka jednostki elektrycznej z maksymalnym momentem w wysokości 167 Nm zapewnia osiągi nawet lepsze niż w odmianie benzynowej. Mimo to Kia Ray EV nie będzie supersprinterem. Do setki przyspiesza w 15,9 sekundy, a maksymalnie jest w stanie rozpędzić się do 130 km/h.

W pełni naładowane baterie zapewniają autu zasięg 139 kilometrów. Ponowne naładowanie do pełna akumulatorów przy użyciu typowego gniazdka 220V zajmie ok. 6 godzin, a w przypadku trybu szybkiego ładowania będzie trwać ono jedynie 25 minut.

Kia Ray EV dysponuje automatyczną przekładnią z dwoma trybami jazdy. Tryb E (eco) odpowiedzialny jest za jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię. Z kolei w trybie B (brake) maksymalizowana jest siła hamowania.

Stylistycznie elektryczna Kia praktycznie nie różni się od wersji spalinowej. Wewnątrz znajduje się m.in. wyświetlacz, który informuje kierowcę o stanie baterii oraz aktualnym zasięgu. Pomocna z pewnością będzie także specjalna nawigacja, która na bieżąco pokazuje najbliższy punkt, gdzie można naładować baterie. Obecnie w Korei znajduje się 500 takich stacji, jednak rząd koreański obiecuje zwiększyć tę liczbę w przyszłym roku do ponad 3 tys.

Kia Ray EV zawiera szereg innowacji, które mają zminimalizować zużycie energii i zwiększyć żywotność baterii. Ciekawostką będzie także system emitujący dźwięk jadącego auta z silnikiem spalinowym, kiedy Ray EV będzie poruszać się z prędkością poniżej 20 km/h bądź też do tyłu.

Już w przyszłym roku na drogi, póki co tylko w Korei, wyjechać ma 2,5 tys. egzemplarzy modelu Ray EV. Trafią one do instytucji rządowych oraz innych państwowych organizacji. Jeśli testy wypadną pomyślnie, w przyszłej dekadzie Kia będzie wprowadzać elektryczne modele już na całym świecie.

Podobne wiadomości:

Chevrolet Aveo, Hyundai i20, Kia Rio – test...

auto motor i sport 0000-00-00

Małe auta, duże możliwości. Coraz lepiej dopracowane, coraz bardziej utalentowane, coraz lepsze. W jak szybkim tempie odbywa się w świecie samochodów postęp - pokazują Hyundai i20, Chevrolet Aveo i Kia Rio.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Sandero - znamy ceny
Nowa Dacia Sandero - znamy ceny
Dacia wprowadza nową generację modeli Sandero, Sandero Stepway i Logan. Wszystkie zbudowano na nowej platformie CMF. Znamy już ich ceny.